Emir Hepoğlu

OTEL ODALARINDA INOVASYON

Turizm dünyamızın değerli isimlerinden ve Limak Otelleri Genel Koordinatörü Kaan KAVALOĞLU beyefendi’nin ‘’TURİZMDE İNOVASYON’’ isimli makalesine atfen ya da devamı niteliğindeymiş gibi gözükse de, konu irdelenmeye değer olduğundan bende kendi alanımdaki inovatif gelişmeleri bu makale ile paylaşmak istedim.

Turizm dünyamızın değerli isimlerinden ve Limak Otelleri Genel Koordinatörü Kaan KAVALOĞLU beyefendi’nin ‘’TURİZMDE İNOVASYON’’ isimli makalesine atfen ya da devamı niteliğindeymiş gibi gözükse de, konu irdelenmeye değer olduğundan ben de kendi alanımdaki inovatif gelişmeleri bu makale ile paylaşmak istedim. Başta misafir odaları olmak üzere otellerde birçok alanda ihtiyacımız olan tek şey inovasyonu kullanmak ve teşvik etmek. Zira günümüz dünyasında hemen her alanda rekabet bunu gerektiriyor.

NANO TEKNOLOJI

Nano Yunanca’da Cüce anlamına gelmekte. Geleceğin tekstil ürünlerini hayata geçirmek amacı ile kullanılacak teknolojinin de adı da bu NANO TEKSTİL.Bu tür akıllı tekstil ürünleri halen inşaat, dekorasyon, otomotiv ve hazır giyim sektörlerinde kullanılmakta. Leke tutmuyor, su geçirmiyor, yanmıyor, gün ışığını içerisinde hapsediyor ve ya havadaki ısı değişimlerine istinaden vücuda serinlik ya da sıcaklık hissi verebiliyorlar. Hatta oda sıcaklığına göre renk değiştiren ya da kalp atışlarınızı dinleyen çarşaflarda üretilmiş durumda.Türk turizmcisinin şimdilerde NANO teknoloji adına en çok kullandığı şey ise otellerin dış cephe kaplamalarında ve cam giydirmeler üzerine yapılan uygulamalardan ibaret. Bu uygulama sayesinde dış yüzeylerin sürekli temiz kalması ve maliyetlerin uzun vadede de olsa düşürülmesi hedefleniyor. Bu tür uygulamalar ne kadar faydalı tartışılır, ancak Nano teknoloji ürünü otel tekstillerini ciddi şekilde irdelemekte fayda var zira bunu bir satış tekniği olarak da kullanmak gayet mümkün.

AFRODİZYAK ETKİLİ ÇARŞAF

2020’li yıllarda ABD ve İngiltere’nin tüm tekstil üretimlerini Nano tekstile kaydıracağını ve ÇİN’in 1 milyon Nano teknoloji uzmanı yetiştirmeye başladığını öğrenmemizin ardından bu teknolojinin geleceğimizi nasıl etkileyeceği konusunda fikirler zihnimizde fazlasıyla yer etmeye başlamıştır sanırım. Satış demişken, düşünsenize otelinizde konaklamaya gelmiş misafirinize yastığını ya da yatağını  seçme şansı veriyor iken bunun  yanında birde çarşaf ve yastık kılıfını da seçme şansı verirseniz neler olur.Örneğin sıcak bir iklimdeyseniz sürekli serinlik hissi veren ya da tam tersi bir iklimdeyseniz sürekli misafirinizi sıcak tutan yatak takımları.

Rakiplerinizden fersah fersah ileride olmanız işten bile değil. Elbette bu ürünlerin arasında en çok dikkat çekeni Afrodizyak etki yapanları. Londra’nın kuzeyindeki Alexandra Palace’da her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen İcatlar fuarında İspanyol Pep TORRES’in ilk kez basına tanıttığı ve kumaşına viagra hammadesi emdirilmiş çarşafların başta ABD otelleri olmak üzere kendine ciddi bir Pazar yaratması çok uzun sürmedi. Halen Las Vegas ve California’da bulunan birçok otelde kullanılan bu çarşaflar misafirlerin otel ve oda seçimlerinde belirleyici rol oynamaktalar.

Tüm bu bahsi geçen ürünlerin ise ünlü markalar için Türkiye’de de üretiliyor olması ise ayrıca gurur vermeli bizlere. Ancak gururlanmakla kalmamalı ve bu ürünleri otellerimizde kullanmaya başlayarak inovasyona verdiğimiz değeri kanıtlamalıyız.


Bu Makale 06.07.2011 - 16:11:26 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.