Emir Hepoğlu

Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!

Takıntısı bol bir adamım vesselam. Bu küçük bedende yüzlerce takıntı nedeni barındırmaktayım. Sırf bu nedenden dolayı bile birileri beni araştırıp incelese iyi olur. Mükemmeliyetçi değilim, kusursuzu da aramıyorum, ama asgari müşterekde beklenti üsturuplu bir şekilde karşılanmalı diyorum.

Özetle tüm derdim bu.

Uzun bir süredir takıldığım, fakat yazmak için vakit bulamadığım bir konu var. Konunun kendi kadar oyuncuları da oteller için azami önem taşımakta. Bir otele ilk girmeye çalıştığınızda ilk temas bu insanlarla oluyor. Tipinizi beğenmezlerse, randevunuz yoksa, kimlik vermezseniz ya da ziyaret nedeniniz hoşlarına gitmezse yemin billah sizi içeriye almıyorlar.

Evet tahmin ettiğiniz gibi onlar Güvenlik Departmanı çalışanları.

Yani tesisin kolluk kuvvetleri, iç güvenlik birimleri vesaire.

Şüphesiz çok önemli ve bir o kadarda zor bir görev üstlenmiş durumdalar. Kolay değil yüzlerce, belkide binlerce farklı kültürden insanın canı, malı, huzuru onlara emanet. Muhtemel taşkınlıkları önlemeyi, taciz durumlarına müdaheleyi, ayyaş avutmayı, kavga ayırmayı ve kimi zaman kavgaya karışmayı, yaralanmayı, olası hırsızlık mevzularında Hafiyesi Mahmutçuluk oynamayı görev edinmiş bir gurup cefakar insan.

Son bir kaç aydır ipini koparmış Deli Dana misali o otel senin, beriki benim dolaşıp durduğumdan, bu güzide guruba ait bir çok arkadaşla da tanışma fırsatı yakaladım. İlk intibanın gayet mühim olduğu gerçeğinde mutabıkız sanırım. Ancak ilk temas anında otomatiğe bağlamış kontrolsüz profesyonel gözüyle değerlendirmeye kalkıştığınızda durum biraz vahim bir hal alıyor.

Neyse uzatmayıp diyaloglara girelim ki ipler orada kopuyor zaten.

Emir- Merhaba ben Emir Hepoğlu Genel Müdürünüz Necdet bey ile görüşmek istiyorum, randevum var beni bekliyor !

Güvenlik- Hoşgeldiniz beyefendi, randevunuz varmıydı ?

Emir- Var elbette şimdi dedim ya arkadaşım, beni bekliyorlar

Güvenlik- Pardon, biraz bekleteceğim telefonla haber vermemiz gerekiyor, isminiz neydi ?

Emir- La Havle......Emir Hepoğlu arkadaşım, onuda söylemiştim ya neyse...

Güvenlik görevlisi ilgili kişiyi arıyor;

Güvenlik- Ayten hanım merhaba ben kapı güvenlik Abuzittin, burada Necdet beyi görmek isteyen BİRİSİ var, Emir Hapçıoğlu kendisi Ayten hanım.

Emir- Hepoğlu kardeşim Hepoğlu !

Güvenlik- Nerden geliyorsunuz Emir bey ?

Emir- Evden geliyorum kardeşim Lara civarından

Güvenlik- Hayır firma olarak yaani !

Emir- Ben şahıs olarak ziyareti tercih ediyorum kardeşim, illa firma mı olmak lazım ziyaret için, açık görüş yok mu sizde ?

Derin sessizlik, zira program bu cevaba göre yazılmamış, devreler yandı yanacak !
Kızsın mı, tribe mi girsin, herifi dövsek genel müdürlükten tepki alır mıyızın değerlendirmesini, beni 10 dakikadır içeri almayan android 30 saniyede yapınca bende şaşırıyorum doğrusu.

Güvenlik- Pardon yanlış anlaşılma oldu EMİN bey, buyrun Necdet bey sizi lobide bekliyor

Emir- Emir kardeşim Emir bununla üç oluyor, teşekkür ederim

Güvenlik- Emir bey bir kimlik alabilir miyim ?

Emir- Sebep ?

Güvenlik- Prosedür gereği yaani

Emir- Genel Müdürünü ziyarete gelmişim, hem de randevulu, kurumsal kimliğimide ön plana çıkartmamışım, sen beni 15 dakikadır içeri almadığın için halen lobide beklenmekteyim, iki kez adımı unuttun, soyadımı yanlış söyledin şimdide gerçekten Emin HAPÇIOĞLU olup olmadığımıın kanıtınım arıyorsun be biraderim ? Vermiyorum kimlik mimlik, naapcan almıycan mı beni içeri ?

Prosedür gereği kimlik alması gerektiğini bilen, ancak kapıdakinin arızası da bir o kadar büyük olduğundan ne yapacağını tam olarak kestiremeyen, elbette Genel Müdür'ün hışmına da uğramak istemeyen Abuzittin sessizce bariyeri açarak beni içeri buyur ediyor.Başka gün, başka bölge, başka otel;

Emir- Merhaba ben Emir HEPOĞLU, İK müdürünüz Sevilay hanımla görüşmem var, beni bekliyor.

Güvenlik- Emir bey az ilerdeki personel kapıyı kullanın lütfen.

Emir- Sebep ?

Güvenlik- İş ve personel görüşmelerini o kapıdan alıyoruz da ondan.

Emir- Ama benim neden geldiğimi sormadınki dostum ?

Güvenlik- Gak, Guk, Kem, Küm....

Emir- İsminiz neydi kardeşim ?

Güvenlik- Uğur beyefendi ( ses gergin elbette, beyzbol sopası erketede görevini bekliyor )

Emir- Uğur bey dün öğlen yine buraya yemekli bir toplantı için geldim ve kapıda yine siz vardınız. Dün ile bugün arasında haliyle gün farkı, saat aralığı, ve belkide üzerimdeki kıyafetin farklılığı haricinde bir şey daha vardı, hatırlayabildinizmi ?

Güvenlik- Hayır

Emir- Hatırlatayım, dün kullandığım araç son model bir BMW idi ve siz sorgusuz sualsiz bariyeri açtınız. Bugün ise kendi halinde bir CLIO kullanıyorum. Beni başka kapıya yönlendirmenizin sebebi bu olabilirmi acaba, ve elbette hangi sebeple geldğimi, randevum olup olmadığının sormamanızın sebebide ?

Güvenlik- Özür dilerimBaşka gün, başka bölge, başka otel

Emir- Merhaba ben Emir HEPOĞLU Housekeeping Müdürünüz Ramazan beyle görüşmek istiyorum, biraz önce konuştuk beni bekliyor.

Güvenlik- Emin HAPOĞLU doğru mu ?

Emir- Hayır canım, hayır gülüm, hayır birtanem Emir HEPOĞLU, EM-İR- HEP- OĞ-LU

Güvenlik- Tamam ( sinirli tavırla )  nerden geliyorsunuz Emir bey

Emir- Kaynımgillerden geliyorum canım :))

Ölüm sessizliği...

Başka gün, başka bölge, başka otel

Emir- Merhaba ben Emir HEPOĞLU Ayşen hanımla görüşmek istiyorum, randevum var, kendisi beni bekliyor.

Güvenlik- Buyrun lobiye geçin beyefendi, ben kendisine haber veriyorum

Emir- Neden içeri aldınız beni hiç diretmeden, şaşırdım doğrusu ?

Güvenlik- Kapıya not bırakılmış efendim

Emir- Haaa oluyormuş yani

Güvenlik- Efendim ?

Emir- Yok bir şey çok teşekkür ederim

Benzer diyaloglar yazmakla bitmez. Çok komik, çok trajik, çok tatsız bir çok hatıram var bu konuda. Cuma günü fatura teslimine gidip de direk içeri alındığınız, ancak cumartesi aynı otelin genel müdürünü ziyarete gittiğinizde binbir dereden su getirilmesinden tutunda, kontrat imzalamaya gelen acenta sahibini içeri almayan marslının yaşadıklarına değin onlarca senaryo mevcut bende.

Kati suretle tesisin vazgeçilmezi olan güvenlik departmanının önemi elbetteki çok büyük. Büyük sorumlulukları altında gayet net eziliyor ve devasa stresler yaşıyorlar. Resort otelciliğin sınırları içerisinde bu biraz daha güçleşmekte. Zira tesisler büyüdükçe, korumanız ve güvene almanız gereken alanda aynı oranda büyümekte. Ama her ne hikmetse kadroların büyümesine şahit olamıyoruz çoktandır. Hep asgari sayıda tutulmak istenen bu departman çalışanları yeri geldğinde 60 dönüme, 90 dönüme yada daha fazlasına sahip çıkmak zorunda.Nacizane önerilerim;

-Kapı şüphesiz otel için ilk intibanın oluştuğu yer. Burada çalışanların iletişim eğitimlerine bilhassa önem verilmeli. Bu konu gayet hassas olduğu için çoğunluğu asker yada polis emeklisi otel güvenlik müdürlerinin farklı disiplinlerden geldikleri göz önüne alınarak konu eğitim müdürlerine taşare edilmeli.

-Hiç şikayet gelmiyor diye sorun olmadığı sonucuna varamayız. Eğitim departmanı spot check ler ile misafire yapılan karşılamayı ve iletişimi sıklıkla gözden geçirmeli. Yani sadece RUS'ça bildiği için misafir ilişkilerine müdür atanan Moskova doğumlu yengemizin Rusçayı nasıl konuştuğu yada iletişiminin ne ölçüde olduğunun gözlemlenmediği benzer durumlara düşmemek adına !

-Taşaron firmaya emanet edilmiş departmanda turn over tablosunun stabil kalmasını sağlamak tesisin hayrına olacaktır. Zira daha önce özel hastane ve AVM de güvenlik olarak çalışmış hanım kızımızın sektöre adapte olması ve ya en azından terimleri öğrenmesi minimum bir sezonda ancak mümkün olacaktır.

Bu Makale 02.10.2014 - 14:20:03 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • Deha 09.10.2014 - 02:03

  Cok gercekci, cok etkili, cok güzel tespitler. Birilerinin ince espirili dayatmalarla egitime yön göstermesi cok isabetli. Dilerim asil duymasi gereken kisiler bu yazilara ulasabiliyordur.

 • MGencer 08.09.2014 - 06:55

  İş her zaman insanda biter. İyi bir amir, iyi bir müdür güvenlik departmanına da diğer departmanlar kadar anlayış ve ilgi gösterse eminiz ki burada da işler daha yolunda gidir. Patron faktörünün de çok etkili olduğu unutulmamalıdır. Bir işletme patronunun vizyonundan ileri gidemez. Diğer aktarmak istediğim bir husus da maaş meselesidir. Maalesef sektörde en az gelir güvenlik departmanındadır. Hem maaşları düşük hem de yan gelirleri HİÇ yoktur. Garson alır 1500 yanında da 500600 tip ile 2000 ile 2100, güvenlikçi alır 1000 bilemedin 1100...Şimdi bu adam kenini nasıl yetiştirsin, nasıl kenisine yeni bir bakış açısı edinsin de İLK İZLENİMİ iyi olsun. Biraz zor. Malı onlar korur ama herkes yer içer, güvenlikçinin ağzına bir lokma et, bir yudum kola girmez. Garsona, komiye, animatöre hediyeler, çikolatalar gelir, güvenliği kimse tanımaz. Çok yürek bukucudur. 20 küsür senelik turizm hayatımda çok iyi gelir, yan gelir elde etmiş, bolca yemiş içmiş bir kişi olarak (hak ederek) bu durum beni hep üzmüştür. Sağlıcakla Kalın

 • MEHMET ARİF URHANEUPHORIA PALM BEACH GÜVENLİK MÜDÜRÜ0544 6435784 08.09.2014 - 02:08

  Emir Bey , Ben eski bir Dedemancı olarak yazınızın büyük bölümüne katılıyorum,özellikle biz yöneticiler olarak tabandan yetişmenin avantajı ile bu konularda daha rahat ancak disipline edilmiş tavırlar sergiliyerek personelin yetişmesinde büyük katkılar sağladığımıza inanıyorum,bizim içimizde hala turizm işletmelerindeki güvenlik departman amirliğini sadece 20 güvenlik personelini yönetmekten ibaret olduğunu sanan emekli veya kolluk kuvvetlerinden ayrılmış zihniyetler olayın operasyonel yönünü unutarak devlet memuru gibi 89 saatlik mesaisini bitirme derdinde olan insanların olduğunu ve bu düşüncedeki insanlar ile bir yere varılamıyacağını işletmelerin geneli anlamış durumdalar,buda bizi artı yönde etkilemektedir.Bizim sektörde kapı karşılamalar İLK İNTİBA diye adlandırılır, karşılama esnasında güleryüz,düzgün konuşma,yüzdeki samimiyet,kısa doğru sorularla misafiri yormadan yönlenirmenin önemi hiç unutmamamız gerekiyor, saygılarımla.

 • Hatice Pakatcı 08.09.2014 - 10:54

  Ağzınıza, elinize sağlık Emir Bey. Saygılar,

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.