Emir Hepoğlu

Memleketin giriş kapıları

Bir ülkenin kapıları sayılabilecek havaalanları, limanlar , marinalar v.s. gelen misafir için o ülkeye ait ilk intibayı vermekte araç vazifesi görürler.

MEMLEKETİN GİRİŞ KAPILARI 

Bir ülkenin kapıları  sayılabilecek havaalanları, limanlar , marinalar v.s. gelen misafir için o ülkeye ait ilk intibayı vermekte araç vazifesi görürler. Kendini bilen, turizmden para kazanan, bilinçli tüm ülkeler kapılarının önünü süpürür, hazırlıklarını yapar misafirlerini o şekilde davet ederler evlerine , ülkelerine. Benim güzel ülkemde ise güzel veya çirkin bir sürü kapı var . Çoğu zaman bu kapıları bizlerde kullanıyor , oralardaki aksaklıkları gördükçe sinirlenip eleştirmeye başlıyoruz. Zaman içerisinde düzelen bir çok şey var , ancak oldukça yavaş seyrediyor bu değişimler. Biraz hızlanmak lazım , hareketlenmek lazım , devir rekabet devri , ne kadar temiz , düzenli olursak ve bunu kaliteli hizmet ile birleştirirsek o kadar fazla rekabet şansımız olur. Bu hafta size kapı niteliğinde gördüğüm bazı alanlardan bahsedeceğim ve tabiî ki aksaklıklardan.

TABELALAR

Antalya’dan Tekirova istikametine giderken hemen dikkatinizi çekecektir, bir belde kendi tanıtımını, Hollywood un dünyaca meşhur olmuş tabelasının ölçekli olarak küçültülmüş bir kopyasını yol üstüne asarak yaptırmış. Üstelik bölgedeki otellerin logolarını da gelişigüzel üzerine serpiştirmiş. Allah aşkına ne gerek var bu tür gereksiz ve ucuz kopyacılıklara. Tamamen California Hollywood ile özdeşleşmiş, Amerikan rüyasının doğduğu yer olarak adlandırılan bir kente ait devasa bir tabelanın kötü bir kopyasının , tarihi binlerce yıl geriye giden , onlarca kültüre ev sahipliği yapmış bir şehir ve beldesinin tanıtımında ne tür bir faydası olur, hiç düşünen var mı acaba?

LİMANLAR

Yıllardan beri dertlenip duruyoruz Antalya’ya neden cruise gelmiyor , bu tür bir turizm neden yapmıyoruz diye? Nihayet oldu, başarılı bir gemi tur operatörünün sayesinde 2050 yolcu kapasiteli Verdi’nin ünlü operasının ismini almış olan büyükçe bir cruise 23 nisan itibari ile 28 hafta boyunca her hafta sonu ülkemizde ve dolayısı ile Antalya limanında olacak.

Peki neden gelmiyordu bu gemiler Antalya‘ya bileniniz var mı acaba? Çünkü liman rezalet, kabul istasyonları felaket durumdaydı. Yeni gelecek olan cruise yetkililerinin yaptığı incelemeler ve istekleri sonucu yenilenen salonlar , tuvaletler ve çevre düzenlemesi ile farklı bir görünüm alan Antalya Limanı daha bir çok gemiye hizmet verecek duruma geldi. Ağlanmakta sızlanmakta üstümüze yok maşallah , hep birilerinin bizi uyarmasını , bir şeyler söylemesini bekliyoruz. 
 

HAVALİMANLARI

Bitmedi elbette havalimanlarımızda ülkemizin giriş kapıları sayılır. Dilerseniz oralarda işler nasıl gidiyor bir göz atalım kısaca. Bir Housekeeper olarak ilk gözüme batan temizlikle alakalı işler oluyor doğası gereği. Hiç şaşmaz iç hatlar , dış hatlar genelde tüm tuvaletler rezalettir. Yıllardır değişmez bu durum , ya her yer su içindedir , ya tuvalet kağıdı bitmiştir, ya da tüm bunları tamamlaması gereken vatandaşlar kapıda sohbet etmektedirler. Her nedense havalimanlarında böyle rahat bir ortam söz konusudur. Ülkemizin manevi ve ekonomik başkentindeki en yeni ve en havalı havalimanında da durum maalesef böyle. Ortalıkta onlarca temizlikle görevli çalışan olmasına rağmen tuvaletler rezalet durumda. Havalimanının yeni olmasından dolayı durumu biraz kurtarıyorlar. Ama ya birkaç yıl sonra ,bina ve materyaller eskiyince yapılan temizlikte gözükmeyecek , işte o zaman yapılan onca yatırım tecrübesiz ellerde heba olup gidecek. İlgililere duyurulur , benim gördüklerimi dikkatli bakan herkes rahatlıkla görebilir.

MARİNALAR

Çoğu özel işletme olduğundan hizmet , kalite ve temizlik bakımından önceki örneklerden kat kat üstün olan marinalar nerede ise Avrupa da ki benzerleri ile rekabet edecek durumda. Akdeniz çanağında ise iyi bir konumda olduğumuz söylenebilir. Bu bağlamda hizmet ve prezentasyon olarak pek bir eksiğimiz yok gibi. Ancak gelen misafirlerin en çok şikayetçi oldukları şey bağlama ücretlerinin yüksek olması. Bu ne kadar gerçekçi bir eleştiri bilemem , ancak marinalarımızın ülkemize girişte kullanılacak oldukça güzel kapılar olduğunu gururla söyleyebilirim.

Saygılarımla

Emir HEPOĞLU
 

Bu Makale 19.04.2010 - 10:54:37 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.