Necati Çalışkan

İyileri de ödüllendirin...

‘’Bayramda ‘’Sıfır Hata’’ ile hizmet verdik. Gururluyuz. ‘’

 
Bazı Seyahat Acentelerinin gazetelere  bu şekilde ilan vermeleri 36 yıllık resmi geçmişi olan Seyahat Acenteciliği tarihinde sanırım bir ilk.
 

İster buna tepki gösterin ister fırsatçılık değin ben bu ilanları bu ortamda çok önemsiyorum.

 
Günlerdir hep kötüyü ve olumsuzlukları konuşmaktan iyileri konuşamıyoruz.

 
Herkesi memnun etmenin hayli zor olduğu hizmet sektöründe ‘’biz bu organizasyonu hatasız olarak yaptık’’demek büyük bir cesaret örneği ve kendine güvendir. Ben bu acenteleri kutluyorum. Bunlar gibi ilan vermeyen ancak müşterilerine verdikleri hizmetlerde büyük memnuniyet sağlayan çok başarılı acentelerimizin olduğunu biliyorum. Özellikle eski ve köklü acentelerimiz bu sınavdan başarıyla çıkmışlardır.

 
Turizm sektörü bu ülkede çok önemli bir yere sahiptir ve çok büyük bir sektördür. Mutlaka bu sektörün eksikleri vardır. Kötü niyetlileri vardır. Acemileri vardır. Yetersizleri vardır. Ancak bu sektör bu olumsuzlukları kendi içinde halledebilecek güce ve imkana sahiptir. Ben sorunların ciddi bir çalışma ile ortadan kalkacağına inanıyorum.

 
Sadece bir döneme bakarak ve sadece olumsuzlukları göstererek koca bir sektörü karalamak insafsızlıktır ve çok doğru bir hareket değildir.

 
Maalesef durum öyle bir vaziyete getirildi, kamuoyunda öyle bir ortam yaratıldı ki  sanki bayramda Seyahat Acentelerinin hepsi kötü hizmet vermiş, sanki her tatilci mağdur edilmiş.

 
Piyasada inanılmaz bir bilgi kirliliği ve dedikodu var. Birçok acente için etrafta yalan yanlış haberler dolaşıyor. Yok birileri elini ovuşturuyormuş yok birileri fırsatçılık yapıyormuş. Ben hiçbir acente sahibinin kendi sektöründeki bu mağduriyetlerden zevk aldığını sanmıyorum. Sektörde olan her olumsuzluk bir şekilde sektörün içindekileri mutlaka kötü yönde etkiler.

 
Etrafta bu kadar olumsuz bilgi dolaşırken bir de bunlara Türsab Başkanının, ''kötü hizmet veren tatilcilere bu mağduriyeti yaşatan 7 acenteyi Bakanlığa bildirdim ''sözü eklenince tabi ki bu işi ‘’iyi yapanlar’’ kendilerini anlatma ihtiyacı duyarlar. Bundan doğal daha ne olabilir ki.

 
Yaratılan ortam maalesef bazı acenteleri buna mecbur etmiştir. Bunu fırsatçılık olarak yorumlamayın.

 
Keşke mağdur edenlere ceza verileyeceğini açıklayan ilgililer, iyi hizmet veren acenteleri de gazetelere ilan vermelerine gerek kalmadan ‘’Ödüllendireceklerini’’ söyleselerdi de onlarda kendilerini bu yolla anlatmayı seçmeselerdi.

 
Eğer kötü iş yapanı cezalandırıyorsanız işini iyi yapanları da mutlaka ödüllendirmelisiniz.


Türsab’ın hiç vakit kaybetmeden iyi hizmet veren ve sayıları oldukça çok olan acenteleri düzenleyeceği bir gece ile basının önünde ödüllendirmesini salık veriyorum. Bu hareket tüketicinin gözünde son günlerde yerlerde olan bu kötü imajı silmeye biraz olsun yardımcı olacaktır.

 
Kötüyü azaltmanın en önemli yolu, İyiyi ödüllendirmekten geçer. Bunu unutmamak lazım...

 

Bu Makale 07.12.2010 - 13:32:33 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Necati Şensoy 02.12.2010 - 11:38

    Sevgili arkadaşım,söylediklerine gönülden katılıyorum.Her sektörde olduğu gibi sizin sektörde de maalesef kötülerin etkilerini silmek için çabalıyoruz..Enerjimizi yeni şeylere harcamak varken yıkılanları tamirle uğraşıyoruz.Her sektörde bir sürü temsilci dernek ve guruplarımız var.Ya bunların yetkilerini artırıp her sektör kendi kötüsünü temizleyecek yada devlet bunların önerilerini cidddi olara dikkate alıp geregini kendi yapacak.Namuslularında namussuzlar kadar seslerinin duyurulma vakti geçiyor artık.

  • Fatih Cengi/Ankara 02.12.2010 - 09:29

    Bu söylediklerinize gönülden katılıyorum. Kesinlikle kötü hizmet verenler gereken cezaları almalı. Ama öylemi olacak hep beraber göreceğiz. Maalesef bu ülkede vergisini düzgün verenlerin ve işini doğru yapanların işi çok zor. Hep ödül kazık atanlara vergisini ssk'sını ödemeyenlere veriliyor. İşini iyi yapan acentelere en iyi ödül bence senin bu yazın sevgili Necati...Teşekkür ederim ve başarılarının devamını dilerim kardeşim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.