Emir Hepoğlu

Hediyelik

Hangi turistik beldeye giderseniz karşılaşacağınız ucuz ve kötü tasarımlı zevksizlik örneği hediyelik eşyalar görüntü itibari ile tam bir felaket...

Memleketimizin hangi turistik bölgesine giderseniz gidin, ilk yıkandığında ya da güneşte fazlaca kaldığında anında solan, kan kırmızıdan gül kurusuna dönüşen dandik bayrak desenli tişört’ler den tezgahlarda mutlaka görürsünüz. Her ne kadar bayrağa yapılmış bir haksızlık olduğunu düşünsem de, bu tişört’leri kimi zaman yurt dışında giyen birilerini görünce de çok mutlu oluyorum elbette.

Bu tür konulara karşı hassasiyet duyduğumdan hiç unutmuyorum, geçen dönem Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL göreve geldiğinde aynen şöyle bir açıklama yapmıştı:

Antalya’yı marka şehir yapacağız, marka değeri yaratmak içinde başta şehrin logosu olmak üzere tüm hediyelik eşyaların özenle tasarlanacağı özel bir komisyon oluşturacağız. Bunu duyduğumda ne kadar memnun oldum anlatamam. Dünya’nın her yerinde şehirlerin ve ülkelerin kendine has özelliklerini, güzelliklerini yansıtan ve bu şekilde özellikle tasarlanmış envai çeşit hediyelik eşya mevcuttur. Şehirler bu ürünlerin satışından ciddi paralar kazanırlar, tanıtım açısından da büyük fırsattır, kazanç olarak da....

En küçük ada ülkelerinde bile büyük bir kazanç kapısı olan bu hediyelik eşya sektöründe satılan ürünlerin çeşitliliği inanamayacağınız kadar fazladır. Buzdolabınızın üzerindeki, geçen yaz yaptığınız güney Amerika gezisinde aldığınız onlarca mıknatıslı çıkartma ( MAGNET ), hangi adaları ve ülkeleri dolaştığınız konusunda konuklarınıza mutlaka bir fikir verir. Sohbeti açılır, ballandırarak anlatırsınız ve sonucunda Barbados turizmine gönüllü olarak katkıda bulunmuş olursunuz. Gönüllü turizm elçisi dedikleri bu olsa gerek.

Şapka, Bandana, Magnet, Kupa, Bardak, Tişört, Oyuncak, Anahtarlık, Maskot v.b derya deniz ürünler arasından bütçenize uygun olanları, ya da bütçeyi filan düşünmeden gözünüze kestirdiklerinizi hem kendiniz hem de ülkenize dönünce eşe dosta, ofistekilere hediye etmek amacı ile satın alır beklide binlerce kilometre öteye hiç üşenmeden taşırsınız. Hemen ertesi gün ise Tokyo’da bir ofiste masa üzerinde  ‘’ Welcome To Fabulous Las Vegas Nevada ‘’ yazılı resim çerçevesini, ya da Moskova’da bir evde Türk usulü ince belli bardağı ile çayını yudumlayan insanları görmeniz ise kuvvetle muhtemeldir.

Çok pahalı ya da çok ucuz, güzel ya da şirin, bu tür ürünlerin kültür paylaşımında önemli bir yeri olduğu kesin. Çok dolaşan ve her gittiği ülkeden hatıra babında bir şeyler almayı adet haline getirmiş insanların evlerinin başköşesinde ve muhtemelen vitrin içerisinde, heykelcikler, maskotlar, resimler, biblolar v.s. eve her gelen konuğun merakını cezbedeceği gibi, tüm bu ziyaret edilen ülkeler hakkında da sohbetler yapılmasına yol açacaktır.

Bizim ise bu konuda dünyadan çok gerilerde olduğumuz aşikar. Değil Antalya hangi turistik beldeye giderseniz karşılaşacağınız ucuz ve kötü tasarımlı zevksizlik örneği hediyelik eşyalar görüntü itibari ile tam bir felaket. Beni al değil de, alma diye çığlık atan bu tür ürünleri birilerinin kontrol etmesi ve birtakım zevksiz objelerle ülkemizin tanıtılmaya çalışılmasına müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda yakın zamanda bir hazır giyim firmasının İstanbul temalı giysiler üretmesini ise oldukça yerinde bir davranış olarak görmekle birlikte, geç kalmışlığımıza üzülmeden geçemiyorum. Elin Jamaikalısı Palmiyeler, Deniz, Rasta, Reggae kültürü ve Marihuana yaprağı gibi birkaç tema ile milyonlarca dolar kazanırken bu işten, biz binlerce yıllık Türk Kültürünü ve Anadolu uygarlıklarını küçücük bir obje üzerinde adam akıllı yansıtma becerisine bile sahip değiliz ben de buna yanarım.

Saygılarımla Emir HEPOĞLU

www.iehaturkiye.org

Bu Makale 06.07.2010 - 11:10:44 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.