Emir Hepoğlu

Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde

Meclis dedimse öyle TBMM filan değil, sakın yanlış anlaşılmasın..
Bu aralar ki insanlar birbirlerini yanlış anlamak için erketede bekliyorlar o ayrı  mevzu …  Ayrıca meclis de şimdilerde çok karışık… Girmek isteyen kim, tartışılır. Bunu da sonra konuşuruz.
Öyleyse asıl konuya gelelim, efendim ben TRT Belgesel kanalında her cumartesi saat 21:00’de yayınlanan Hüseyin BARANER’in Turizm Meclisine girdim , hem de Bodrum’da…

Ne de güzel yapmışım , oh aman iyi yapmışım da girmişim dedirten cinsten bir meclis bu.. Tüm Turizm camiasına şiddetle tavsiye edilir. Neden mi ? Çünkü program 15 mayıs 2010 da ilk yayınına Antalya’da başladığı günden bu yana konuşulmayanlar , dillendirilmeyenler ve tartışılmayanlar bu mecliste didikleniyor .

Antalya , Mersin ve Bursa’nın ardından Bodrum’un da sorunlarının konuşulduğu ve çözüm yollarına ilişkin yol haritalarının ortaya çıkarılmaya çalışıldığı program, aslında konuk olduğu şehrin haricinde genel turizm politikalarına da ışık tutuyor. Bakanlıktan yetkililerin , Valilerin , Kaymakamların ve Belediye Başkanlarının da konuk edildiği programın formatı özel sektörle , kurumları bir platformda karşı karşıya getirmek . Bu elbette tartıştırmak manasına gelmiyor , ancak ister istemez arada tansiyonun yükseldiği de bir gerçek . Yıllardan bu yana yanlış ve eksik turizm politikalarını eleştiren ve isyan eden sektör temsilcileri , dertlerini milyonların önünde rahatça anlatabilmenin huzurunu yaşıyorlar ‘’ Turizm Meclisinde’’ .

28 Ağustos’ta İstanbul’da son bölümü yayınlanacak olan program sırası ile Afyon , Urfa, Samsun, Trabzon, Marmaris, Ayvalık, İzmir, Kars, Hatay, KKTC ve Nevşehir de meclisini kuracak. Yapımcılığını Erhan TAŞDEMİR , Yönetmenliğini ise Metin AYDIN’ın üstlendiği program formatı gereği sektörün tüm temsilcilerini konuk ediyor. Örneğin Bodrum’da ağırlıklı olarak deniz turizmi ve marinacılık konuşulduğu halde, esnaf ve sanatkarlar derneği de sorunlarını ve sıkıntılarını paylaştı , rehberlerde ,bendenizin temsil ettiği Housekeeperlar’da..

Canlı yayının tam orta yerinde ‘’ Zeki Müren’ de bizi görecek miii ‘’ edası ile çıkış yaptığımda sorduğum asıl soru, sektörün diğer temsilcilerini , örneğin aşçıları, garsonları, teknik servis çalışanlarını ve  animatörleri de  bu mecliste görme şansımız var mı , ya da ona benzer benzer başka bir şey idi. Ancak sayın BARANER’den aldığım cevap beni büsbütün rahatlattı ve kanatlandırdı.  “Evet tüm programlarımızda sektörün tüm meslek gruplarından bir temsilci bulunacak ve ne söylemek istiyorsa onu rahatça konuşabilecek”

Hiç şüphe yok ki BARANER , TAŞDEMİR ve AYDIN  mükemmel bir iş gerçekleştiriyorlar . Hiç mi eleştirilecek bir yanı yok mu demeyin.. Var elbette… Beli de onlarca mesela dekor ve sahne tasarımı tartışma götürür.  Konuk sayısı çok fazla ya da süre çok kısa vb. . Ancak programın çıkış noktası, formatı ve bilhassa  moderatörlüğünü üstlenen sayın BARANER hiç şüphe yok ki oldukça yerinde bir seçim...

Bu ve benzeri yapımlar belki de daha kaliteli bir turizm yapılanması için gerekli şeyler ve elbette daha fazlasına ihtiyacımız var.  TRT Belgesel kanalının açılması her ne kadar yerinde bir karar ise ‘’ Turizm Meclisi ‘’ programının hayata geçirilmesi de o kadar doğru bir seçim. Bundan dolayı TRT İzmir Televizyonu yöneticilerini kutluyor ve bu ve benzeri yapımların ekranlarda daha fazla yer almasını diliyorum.

Ayrıca bir de dip not ya da tespit diyelim, Antalya’nın Turizmin Başkenti olarak gösterilmesi diğer destinasyonları ciddi rahatsız ediyor aman dikkat …!
Emir HEPOĞLU
IEHA TÜRKİYE BAŞKANI     emirhepoglu@iehaturkiye.org

Bu Makale 08.06.2010 - 08:41:15 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.