Necati Çalışkan

Avrupa'lı olmanın İkinci adımı...

Bu seneyi kapattık gelecek senenin satışlarına başladık.

Avrupa’lı aylar öncesinden isim listesini geçiyor. Amerika’lı 1 yıl önceden tatil rezervasyonunu yapıyor.  İngiliz’ler haziran’dan kışı aldı.Fransız'lar evden tatil rezervasyonu yapıyor. Bizim bunu yapmamız için on fırın ekmek yememiz lazım…Nerde Avrupalı nerde biz…Yok kardeşim bizim ömrümüz böyle bir turizmi görmeye yetmez. Türk insanı internetten tatili satın almaz. Boşuna hayal kurmayın bizde bunlar olmaz beyler… Daha neler neler söylendi…Seneler hep bunları dinleyerek geçti. Neden niçin diye hayıflandığımız günler çok uzak değil. ‘’Bir gün gelecek Türk insanı da böyle davranacak’’ diyen büyüklerimize  inananı bulmak kolay değildi.

    
Oysa Türk insanı iyi şeylere de kötü şeylere de çabuk alışan ve adapte olan bir toplumdur. Sadece bu kıvılcımı onlara çakacak birilerinin hareketi gerekiyordu. Nitekim öyle de oldu ve birkaç büyük acentenin cesaretle başlattığı erken rezervasyon kampanyaları çığ gibi büyüyerek hiç kimsenin düşünemeyeceği boyutlara geldi. Bu da gösteriyor ki siz yeter ki böyle  projeleri Türk insanına sunmayı iyi bilin. Hem ekonomik alacaksınız hem de aylar öncesinde taksitlerle ödeyerek zorlanmayacaksınız. Almayıp ta ne yapsınlar. Böyle bir fırsatı kim teper.

    
Önce yurt içi otel ve tatil erken rezervasyonlarıyla işe başlandı. Geldiğimiz noktada aylar öncesinden tatil rezervasyonu yapanların sayısı her yıl katlanarak büyüyor. Birçok tur operatörü yurt içi erken rezervasyonla yıllık cirosunun neredeyse % 50-60’ını yapmaya başladı. Bu gidişat çok yakın bir gelecekte Mayıs ayına geldiklerinde yaz sezonu satışlarını bitirmiş kış satışlarını yapıyor olacaklarını gösteriyor. İşte o zaman bu turizmin tadına doyum olmaz… Galiba birinci adımın tamamlanmasına çok az kaldı.

    
Aslında beni bu yazıyı yazmaya iten sebep erken rezervasyon kampanyalarında geldiğimiz bir başka olumlu gelişmeden kaynaklanıyor. Bu gelişmenin adı Yurt dışı geziler…Avrupalı gibi olmanın ikinci adımı bu olsa gerek…
    

Sadece yurt içi rezervasyonlarda değil yurt dışı gezilerde de artık erken rezervasyon dönemi çığ gibi büyüyerek geliyor.
    
Yapılan araştırmalar erken rezervasyonla yurtdışı tatil programını yapan 4 kişilik bir ailenin kişi başı 100 euro ile 300 euro arasında kazancının olduğunu gösteriyor. Bu kazançlar tüketici nezdinde çok ciddi rakamlar.  Bir de bunlara 12 aya varan taksit imkanını eklersek yurt dışına gitmek erken rezervasyon kampanyalarıyla artık hayal olmaktan çıkıyor. Eskiden Bayramlardan en fazla 2 ay önce açıklanan tur paketleri şimdilerde neredeyse 6 ay önceden açıklanmaya ve satılmaya başladı. Aynen Avrupalı gibi olduk…Arkadaşlarınızdan, dostlarınızdan  veya çevrenizdeki insanlardan şimdilerde Kurban bayramında Küba’ya rezervasyon yaptırdım ya da  Eylül’de İspanya’ya gidiyoruz diye konuşanlara rastlamak artık çok olağan oldu. Bu son derece güzel bir gelişme. Böylece Tur operatörleri aylar önceden önünü görebilirken tüketici de son dakika tur bulma telaşından ve kargaşasından kurtuluyor…

    
Bazı ülkelerde vizelerin kaldırılmaya başlanması ve ileriki tarihlerde bunlara yenilerinin eklenmesi çok yakın bir gelecekte yurt dışı gezilerinin yurt içi tatiline ciddi şekilde rakip olacağını gösteriyor. Velhasıl turizm güzelleşiyor…Yapanın da gideninde menfaatinin olduğu daha keyifli bir hale geliyor…

Yıllardır bu işin zorluklarını yaşayanlar sıkıntılarını çekenler şimdi bu gelişmeler karşısında turizmin sağlam temeller üzerinde ve çok daha emin ellerde büyüyeceğini görebiliyorlar.


Bu Makale 13.04.2011 - 11:02:37 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • CP 06.04.2011 - 05:30

    Necati bey gozleminiz yerinde. Elinize saglik. Umarim meslektaslarimiz bu guzel gelisimin kiymetini bilirler.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.