Necati Çalışkan

Atış serbest mi...?

Sezonun tam anlamıyla başlamasına sayılı günler kaldı.

Güney’de ve Ege’de yazlık oteller açılış için son hazırlıklarını bitirmek üzereler. Otelciler bu sene için, rezervasyonlar gayet iyi gidiyor. Odaları şimdiden sattık derken, acenteciler ‘erken rezervasyon satışları süper geçiyor’ diyor.

Konuşulanlara bakacak olursak turizmde her şey yolunda gözüküyor. Her sene başlangıcında aslında alıştık böyle konuşmalara ve demeçlere. Sonrasında sezonun ortasında kampanya üstüne kampanyalar, bir türlü bitmeyen erken rezervasyonlar, desk altı fiyatları,  ağlamalar, sızlamalar ve eyvahlar. Sezon sonunda da malum durumlar. Umarım bunları tekrar yaşamayız. Her şey yolundadır. İnşallah söylenenler doğru çıkar da sektör iyi bir yıl geçirir.
 
Bazı büyük acentelerin erken rezervasyonla ilgili açıklamaları geçen haftaya damgasını vurdu. Belirtilenlere göre erken rezervasyonda geçen senenin neredeyse iki misline çıkılmış.  Eğer verilen bu rakamlar doğruysa - ki doğru olduğunu varsayıyoruz-  bize de inanmak düşer. Demek ki; halkımızın  her geçen sene erken rezervasyona olan güveni neredeyse katlanarak büyüyor. 

Bunda bazı acentelerin erken rezervasyon sigortası sistemleri de etkili oldu diye düşünebiliriz. Tüketici verdiği paranın karşılığını güvende görürse bu sistem ileriki yıllarda çok büyük mesafe alır diye de tüm iyi niyetimizi eklemiş olalım.
 
Verilen rakamların doğru olduğunu var sayıyoruz dedim. Bu sözün altından ne çıkacak diye merak edenleriniz olabilir. ‘Adamlar rakamları söylemiş ne var bunda’ diyebilirsiniz. Aslında bazen boş ver diyorum ne açıklarlarsa açıklasınlar sana ne? Ancak yine de tutamıyorum kendimi. Geçen seneki rakamları az çok biliyorum. Onları iki ile çarpıyorum çıkan rakama  bakıyorum. İnanamıyorum.
 
Şöyleki;  erken rezervasyon başlayalı 2  ay gibi bir zaman oldu. Bu acentelerin pazar günleri de satış yaptıklarını varsaysak bile söyledikleri rakamlara bakacak olursak adamlar istisnasız günde 2200 oda satmışlar.

Bu da günde ortalama 1,3 milyon TL.(eski parayla trilyon) ciro demektir. Bu günlük oda rakamlarına yılda bir veya iki gün belki ulaşabilirler ancak  tüm erken rezervasyon müddetince istisnasız her gün böyle rakamlarla satış yapılması pek mümkünmüş gibi gelmiyor bana. Buna nasıl emin olduğumu 3 şekilde söyleyebilirim. . Birincisi, Türkiye’nin en büyük acentelerinde çalıştım. En iyi sezonda yüksek satış nedir en iyi bilenlerdenim. İkincisi matematik okudum rakamlarla aram oldukça iyidir. Yani çarpmasını bölmesini iyi bilirim. Üçüncüsü yıllardır hepimiz şahit olmuşuzdur acenteciler birbirlerine nispet yapmak için satışlarını söylerken 2 veya 3’le çarparak söylerler.

Bu rakamları verirken atmanın sınırı yoktur. Zaman zaman hepimiz bunu yapmışızdır. Yazımın başında verilen rakamların doğru olduğunu varsayarak diye niye başladığımı anlamışınızdır.
 
Diğer sektörlerde hiç çalışmadığım için orada durum nedir açıkcası bilemiyorum. Onlarda da garibimize giden açıklamalar olmuyor değil. Mesela televizyon sektöründe programların izlenme sonuçları reytingler. Kime baksanız hepsi en çok benim şu programlarım  izleniyor diyor. Sonrasında bir bakıyorsunuz o dizi yayından kalkıyor. Açıklanan reyting rakamlarıyla yaşanan son örtüşmüyor sizin anlayacağınız.
 
Turizmde gerçek rakamlardan çok gönülden geçen rakamlar konuşuluyor gibi geliyor bana. Önemli olan sezon sonunda önümüze gelecek rakamlardır. Bunların konuşulanlarla örtüşmesidir önemli olan.
 
Herkese hayırlı sezonlar diliyorum..


Bu Makale 14.04.2010 - 11:51:32 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • fatma dilengil 05.04.2010 - 05:33

    şimdi burada bir düşünmek gerekiyor, bu yazdıklarınızdan sonra. Günde 2200 satış gerçekten inandırıcı gelmiyor ilk bakışta. ancak diğer taraftan satış rakamlarını abartmının kime, ne faydası var... insanlar "ooo ne çok kişi tatil yapıyor. ben de yapayım bari" mi diyorlar, o haberleri gördükçe. biraz kafam karıştı... bu verileri doğrulayacak bir turizm platfor mu yok mu bu memlekette... yoksa parmak hesabı mı yapmalı herkes...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.