Emir Hepoğlu

Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor

İzin verin anlatayım diyorum , karşımdaki turizm sektöründe duayen nevi şahsına münhasır kişiliğe

SANCILI KISMI

İzin verin anlatayım diyorum , karşımdaki turizm sektöründe duayen nevi şahsına münhasır kişiliğe . Dinlememekte ısrar ediyor , ne gerek var ikinci bir dernek kurmaya , zaten bir tane var yeter , hem nereden çıkıyor allasen bu yabancı dernek hikayesi bir anlat bakayım bana diyor ama ne hacet susmak bilmiyor ki , sürekli eleştiri ve tenkit.  Sonunda dayanamayıp azıcıkta olsa sesimi yükselterek beyefendi diyorum , sevgili ağabeyciğim , sanırım yanlış anladınız beni . Ben sizden icazet almaya gelmedim , sadece konusu açıldı merak ettiniz bende anlatıyorum . Bu ne hiddet bu ne celal , anlayabilmiş değilim. Bana akıl vermeye çalışıyorsunuz , saygı duyarım ve iyi ya da kötü tüm eleştirilere açığım, ancak dinime küfreden Müslüman olsa bari . Sizde turizm sektöründe , kendi alanınızda oldukça etkili bir derneğin başkanlığını yapıyorsunuz . Gördüğüm kadarı ile de oldukça aktifsiniz , ama neden sizin derneğin bir muadili de  İstanbul merkezli olarak mevcut , bana bunu açıklamanız mümkün mü ?.

Derin bir sessizlik , Matrix filmindeki yavaşlatılmış sahneler misali havada uçan sinek bile hem vızıltısını kesiyor hem de olduğu yerde asılı  kalıp bekliyor. Sohbet yaptığımız odadaki tüm vücutlar buz kesmiş  , sadece gözlerimiz oynuyor. Yanımızda oturan ve bizim tartışmamızı dinleyen genç hanım oldukça heyecanlanmış , kalp atışlarını duyabiliyorum. Onlar diyor sevgili büyüğüm , sözüne kaldığı yerden devam ederek ,bizim yarımız bile olamazlar , zaten yaptıkları pek bir şey de yok , adı dernek gerisi boş . Keşke bizim gibi olsalar da sektör bu sayede bir kazanım elde etse. Ama nerde ,sadece boş laf , arada bir küçük toplantılar ,sohbet , dedikodu , geyik dernekçilik bumudur kardeşim.

Hah işte bende onu soruyorum dernekçilik bumudur ?. Size neden onlarla ortak çalışma yapmıyorsunuz diye sormayacağım. Sizi tenkit de etmeyeceğim , zira sizin ve yönetim kurulunuzun ve üyelerinizin bileceği bir durum bu. Bizler her yeni oluşumun Turizm sektörüne yeni bir renk katacağına , yeni bir hareket getireceğine inanıyoruz. Yenilenme iyidir , gelişim güzeldir mantığıyla hareket ediyoruz. Uluslar arası olmak istememizin de asıl sebebi bu. Amaç , sadece birleştiğimiz yabancı dernek vasıtası ile elde edeceğimiz eğitim çalışmalarını ülkemizdeki meslektaşlarımızla paylaşmak değil . Türk turizmcisinin , otelcisinin ve dolayısı ile Türk Executive Housekeeperlarının ne kadar becerikli , donanımlı ve bilgili olduklarını yurtdışında da göstermek ve tanıtımızı yapmak. Sizce bunu hak etmiyormuyuz.

Ayrıca başta ABD ve AB olmak üzere birçok vatandaşımızda yurtdışında çalışıyor , onları da bu mesleki örgüt çatısı altında toplayabilir ve çok güzel paylaşımlar yapabiliriz. Hadi canım oradan sende , abartma Emirciğim , o kadarını da  yapamazsınız , ufak at da civcivler yesin diyor , yaklaşık yirmi yıldır bizzat tanıdığım , ancak şu an için tanımakta zorlandığım saygıdeğer büyüğüm. Kan beynime fırladığı için , söylemem gereken bir çok şeyi yutkunarak içime çekiyor ve müsaade isteyerek bir an önce oradan uzaklaşıyorum. Otel kapısına giden uzun ve dar koridorda aklımdan bir çok şey film şeridi kıvamında akıp gidiyor. Birazcık olsun farklı bir şeyler yapmaya çalışan kişi yada kişileri , paçalarından sıkı sıkıya tutarak aşağı çekmek adeti bir bizim milletimizde mi mevcut acaba diye merak ediyorum.Başarılı olup olmamak problem değil , sadece sürüp giden düzene yenilik getirmek insanları rahatsız ediyor sanırım.Öyle ya bir türküdür tutturmuş gidiyoruz , ne gerek var alafranga şarkılara  , aryalara .

DOĞUM GERÇEKLEŞİYOR

Kısa adı IEHA International Executive Housekeepers Association olan ve ülkemizde yaklaşık altı aydır , Mediterranean Chapter Of The Ieha Inc. Antalya Turkiye adı ile  temsilcilik olarak faaliyetini sürdüren uluslar arası Housekeeperlar dernek merkezi Antalya. Turizm dünyasının başkenti olduğuna gönülden inandığımız bu harika şehrin enerjisi bizleri güzel ve başarılı işler yapmaya zorluyor. Derneğin adından da anlaşılacağı üzere sorumluluk alanımız tüm Akdeniz çanağı . Akdeniz’de kıyısı olan ve Turizm yapılan tüm ülkelerin sorumluluğu  , açılacak şubeler ile gerçekleştirilecek eğitim çalışmaları tamamen Türk Executive Housekeeperların yönetiminde. İlk yurtdışı şubesini Libya Tripoli’de açma çalışmalarını sürdüren IEHA TURKIYE , çok yakında Türk meslektaşlarımızın yoğun olarak çalıştığı Mısır’da da bir temsilcilik açacak. Halen bazı yasal süreçlerin tamamlanmasını bekleyen Libya ve Mısır şubelerinin ardından ise sırada komşu ülkeler var. Görüşmeleri halen sürmekte olan Kıbrıs’ta sınırın her iki tarafında da turizm yapılıyor ve Türk ya da Rum olsun hiç fark etmediği gibi , bu ülkedeki meslektaşlarımız konuya oldukça ilgi duyuyorlar.

Türkiye’de ise Marmara Bölge Şubesi çoktan çalışmalarına başladı bile. 15 Mayıs cumartesi İstanbul The Ritz Carlton Otelinde gerçekleştirilecek olan yönetim kurulu toplantısına Antalya , İstanbul ve Tripoli’den gelecek olan katılımcıların yanı sıra Türkiye saati ile 13:00 de canlı bağlantı kurularak Florida’dan onursal başkan Çiğdem DUYGULU’da konuk olacak. Türkiye içerisinde ise üye kabulüne başlayan MEDITERRANEAN CHAPTER OF THE IEHA TURKIYE , bölgeler açarak meslektaşlarına ulaşmayı planlıyor. Marmara’dan sonra Ege’de çalışmalarını hızlandıracak olan IEHA TURKIYE yöneticileri ayrıca ekim ayında Orlando’da gerçekleştirilecek yıllık geleneksel toplantıya da hazırlanıyorlar. Web sitesi tamamlanan dernek önümüzdeki aylarda Marmara , Ege ve  Akdeniz bölgelerindeki tüm meslektaşlarına ulaşabilmek için birde dergi yayınlayacak . İngilizce ve Türkçe olarak iki dilde yayınlanacak dergide makaleler , röportajlar , eğitim ağırlıklı konular işleneceği gibi yurtdışında çalışmakta olan meslektaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları , sistem farklılıklarını ve Türkiye otelciliği ile karşılaştırmaları konu edilecek.

Bunların hepsi gerçekleşebilirde , hayal ile de sınırlı kalabilir. Asıl olan meslek aşkı ile idealist tavrı birleştirmek ve sonucunda çıkan enerjiyi doğru biçimde çevrendekilere aktararak bir sinerji yaratmaktır. Asıl olan sürekli yazılarımda vurguladığım gibi, Housekeeping departmanının kaybettiği itibarı geri kazandırmaya çalışmaktır. Asıl olan milyonlarca liralık bütçeleri yöneten meslektaşlarımızın otel yönetimleri ve sahipleri tarafından daha fazla ciddiye alınmasını sağlamaktır. Asıl olan Türk turizmcisinin ne kadar başarılı ve pratik zekalı olduğunu bir kerede bizlerin göstermesidir. Asıl olan hayal etmektir , istemektir , harekete geçmektir ve başarmaktır. Bir gurup insanın bundan altı ay önce çıktıkları yolda başarılı olacaklarına inanan bir dolu güzel insan olduğu gibi , beceremeyeceklerini düşünenlerde var , rezil olacaklarını dört gözle bekleyenlerde. Elbette tüm bunların ne zaman ve nasıl hayata geçeceğini hep beraber göreceğiz ve bunu bizlere zaman gösterecek , hızla geçip giden ve hiç arkasına bakmayan zaman .

Saygılarımla

Emir HEPOGLU


Bu Makale 24.05.2010 - 09:34:43 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • Hakan ÖRS 18.05.2010 - 03:29

  Kimi insan ağaçlara bakmaktan ormanı göremez, kimi insan ise ormana bir ağaç daha eklemek için yaşar. Yine bulmuşsun dikecek bir ağaç, ellerine sağlık...!

 • İlhan Varçın 15.05.2010 - 04:17

  Emir Bey "Yapılırken heyacan duyulmayan işler başarılamaz" demiş "Emerson" sizde bu heyecan hep var dolayısıyla başarılı olacağınıza inanıyorum.Tabiki de bir takım dahili ve harici fesatlar çıkacaktır ve çıkmalıdır da...

 • şevket koçak 12.05.2010 - 04:25

  kapımız,gönlümüz herkese açık...

 • Ercan Demir 11.05.2010 - 05:23

  Umut etmek yolun yarısını almış olmak demektir. Biz tüm inancımızla ve umutlarımızla devam edeceğiz. Destekleyen ya da desteklemeyen bütün herkese sonsuz teşekkürler...

 • Nadir Çam 11.05.2010 - 10:14

  Yolunuz açık olsun kardeşim, sektördeki bazı dernekler kişilerin hegamonyasında oldugu sürece yenilerine ihtiyaç her zaman olacaktır. Umarım IEHA'dan sonra yenisine gerek kalmayacak ve sektörün tümünü kucaklayacaktır.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.