Emir Hepoğlu

Benim güzel kadınlarım

Kadınların birçoğu birbirine benzer gibi gözükse de , hepsini diğerlerinden ayıran bir çok farklılık mevcuttur.

Kadınların birçoğu birbirine benzer gibi gözükse de , hepsini diğerlerinden ayıran bir çok farklılık mevcuttur. Çoğumuz kadınları farklı nesneler ile özdeşleştirerek farklı anlamlar yüklemeye bayılırız. Bazen bir çiçek olurlar bizim için , bazen bir kuğu , bazen de  bir melek Hayatımızda her daim var olmuşlardır doğanın dengesi itibari ile. Onlardan dünyaya gelir , onlar tarafından büyütülür, onlarla evlenir. ziyadesi ile ömrümüzü onlarla geçiririz. Konu her açıldığında kadına saygıdan bahseder , yeri geldiğinde ise saygısızlığımızdan asla ödün vermeyiz. ‘’ Kadınlar ne ister ‘’ sorusu nesiller boyu tüm erkek milletinin aklını kurcalamış , bilimsel teoriler üretilmiş , kitaplar yazılmış hatta sinema filmi bile çekilmiş olmasına karşın henüz net bir cevap bulunamamıştır. Erkeğin anlamamazlığa gelmesinden mi , yoksa kadın’ın karmaşık zekasından mı bilinmez , kıyamet gününe kadar da cevaplanacak gibi gözükmemektedir.

On yedi yaşımdan bu güne değin çalışma hayatım içerisinde en güzel, en heyecanlı, en sıkıcı ve korkunç hatıralarımın içerisinde başrolü hep kadınlar paylaşmıştır. Nasıl olmasın ki , ilk müdürüm, ilk şefim, ilk çalışma arkadaşlarım cemi cümlesiyle karşı cinse mensuptu. Aradan yaklaşık 22 yıl geçmesine rağmen bugün hala ağırlıklı olarak kadınlarla çalışıyorum. Şikayetçi olduğum söylenemez ancak zaman içerisinde onları daha iyi anlayabildiğimi tecrübe etmiş bulunuyorum. Tamamı ile çözdüğümü söylemek oldukça cüretkar olur , o yüzden  hala staj dönemimin  sürdüğünü belirtmekle yetineceğim. Dedim ya müdürüm oldular , şefim oldular , çalışma arkadaşım , ablam , arkadaşım , kardeşim oldular , aralarında anne dediklerim oldu. Çok sevdim onları, onlarda beni. Her zaman için iyi anlaştım bu hatun kişilerle , kimi zaman dertleştik , kimi zaman sorunlarımız paylaştık .

Tecrübe ile sabit bir kazanımımı aktarmak istiyorum , bir kadının güvenini kazandığınız ve bunu zaman içerisinde istismar etmediğiniz taktirde ömrünüzün sonuna kadar o insanın en büyük sırdaşı olabiliyorsunuz. Aile içi şiddet yaşayanlarından tutunda , biricik evladı madde bağımlısı olup , kurtulması için çözüm arayanlara , iş ortamında tacize uğrayanlara değin bir çok kötü senaryo dinledim , gördüm. Birçoğuna bizzat şahit oldum , kimine yardım etmeye gücüm yetti , kimine ise akıl vermekle yetindim. Doğal yapısı itibari ile kadın egemen bir departman olan Housekeeping’de malumunuz hemen her birimde bayan personel çalışmaktadır. Katta, ofiste, Çamaşırhane’de, şef olarak ya da asistan ve belki de departman yöneticisi olarak. Tüm amaçları birkaç kuruş da olsa yuvalarına katkıda bulunmak olan bu güzide insan topluluğu için maalesef hayat hiç de kolay değildir. Ama tüm bu zorluklara karşın asla yılmaz benim güzel kadınlarım ve sonuna kadar direnirler.

İş hayatı oldukça zor olduğu kadar tutunması güç bir yapıya da sahiptir. Her sabah işe geldiğinizde , güçlü , motive , enerjik ve sağlıklı olmak zorundasınızdır. Bunlardan biri eksik olduğu taktirde sistem dışına itilmeniz an meselesidir ne yazık ki. Çünkü devam etmesi gereken bir operasyon ve tamamlanması gereken yüzlerce ve beklide binlerce iş mevcuttur her gün. Öyle  hissetmese bile , en mutlu görünen maskesini takıp işe gelmeyi bilir kadın. Zira ay sonunda ödenecek tonla fatura , ev kirası , mutfak masrafı v.s. vardır bekleyen. Ve alışılagelmiş bu sistem ne yazık ki her sezon sonu birçoğunu kapının önüne koyar , onu bekleyen birçok sorun ile baş başa bırakarak.

  Akşam kocasından dayak yer, sabah işe utanç içinde mor gözle gelir ama çalışır. Üstelik eşi bir daha orada çalışmayacaksın dediği halde gelir ve çalışır , çünkü o da ,onu döven eşi de bu işe ihtiyaçları olduklarını bilirler aslında. Kısır bir döngüdür bu , aylar içerisinde sıklıkla tekrarlanan. Biricik evladı madde bağımlısı olmuştur , kötü arkadaşlarından dolayı. Geceyi  karakolda geçirmişlerdir , haftasına da ceza evine girecektir kuzusu , ama kadın tüm acısını yüreğine gömer ve gelir çalışır. Tek umudu işidir ve oradan gelecek birkaç kuruş . Sosyal ortamda çok önemlidir , zira burada paylaşılır acılar ve sıkıntılar . Zaten doğrusuda bu değil midir , evden çok işyerinde yaşamaktadır bu insancıklar.Kocası eve kuma getirir üzülür , içi acır ama çalışır , işyerinde birkaç densizin tacizine uğrar ama gelir çalışır , dayak yer , horlanır aşağılanır ama o bir gün bunların son bulacağı umudunu asla yitirmez ve çalışmaya devam eder ‘’Benim Güzel Kadınlarım ‘’.

Unutmadan elbette bir de gönlümü kaptırdığım ‘’ Benim Güzel Kadınlarım ‘’ da var ancak onlar bu yazının konusu değiller.

Saygılarımla

Emir HEPOĞLU

Bu Makale 22.02.2010 - 09:18:40 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.