Bakanlıktan Perge açıklaması: Asılsız iddialarla çarpıtılmıştır

Bakanlıktan Perge açıklaması: Asılsız iddialarla çarpıtılmıştır
Kültür ve Turizm Bakanlığı, ''Perge Antik Kenti'nde anıt mezarlara zarar verildi'' haberlerine ilişkin açıklamada bulundu.


Perge Antik Kenti'nde bulunan anıt mezarlara zarar verildiği yönündeki haberlere Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Haberlerin çarpıtma olduğu ifade edilen açıklamada, ''Habere konu olan demir kapı, mezar mimarisine ve tarihi dokuya kesinlikle zarar vermeden, Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu başkanlığındaki uzman ekiplerin tampon bölgeler ve ayraçlar kullanarak gerçekliştirdiği titiz bir çalışma ile yapılmıştır.'' denildi.Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

Bazı basın-yayın kuruluşlarında Perge Antik Kenti’ndeki anıt mezarlara zarar verildiği iddia edilen haberler yer almıştır. Haberlerde yer alan bilgiler eksik ve yanıltıcı bir şekilde sunulmuş, tarihi zenginliklerimizi korumak amaçlı yapılan titiz ve bilinçli çalışmalar asılsız iddialarla çarpıtılmıştır.

Habere konu olan demir kapı, mezar mimarisine ve tarihi dokuya kesinlikle zarar vermeden, Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu başkanlığındaki uzman ekiplerin tampon bölgeler ve ayraçlar kullanarak gerçekliştirdiği titiz bir çalışma ile yapılmıştır. Bu önlem mezar odası ile içinde yer alan -çıkarılması mümkün olmayan- iki lahit ve mozaiklerin korunması amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Kapıların taşa teması, mezar yüzeyinde delik açılması ya da herhangi bir tahribat söz konusu değildir. Daha önce soygun amaçlı tarihi mezara girme teşebbüsleri olmuş, ancak bu önlem ve kamera sistemi ile eserlerin zarar görmesi engellenmiştir.

Bir haberin temel prensipleriyle ters düşen dayanaksız bu tarz iddiaların, haberciliğin amacına hizmet etmediğine ve akıllara farklı değerlendirmeler getirdiğine dikkat çekerek, gerçeği yansıtmayan söz konusu haberleri kamuoyunun takdirine sunuyoruz.
Bu Haber 31.10.2017 - 09:18:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.