Savaş Daş

TGA yönetimindekiler için yeni dönem: Artık sorumlu olacaklar

TGA yönetimindekiler için yeni dönem: Artık sorumlu olacaklar

Anayasa Mahkemesi, 7183 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kanunundaki bazı maddeleri iptal etti. İptalle birlikte TGA’da çok şey değişecek.

Anayasa Mahkemesi, 2019 yılında kanunla kurulan ve kurulduğu günden bu yana tartışmaların odağında olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) kanunundaki bazı maddeleri ‘Anayasaya aykırı’ olduğu için iptal etti. Dolayısıyla TGA için de artık yeni bir dönem başlamış oldu.

TGA’yı Sayıştay denetiminden, kamu ihale kanunundan ve devlet memurluğu kanunundan muaf tutan maddeler; Ajansın teşkilat yapısı ve çalışmasına ilişkin usul esaslar ile kaynak yaratma ve kullanmaya ilişkin kritik maddeler Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Bundan sonra TGA hizmet alımları için ihale düzenlemek, Sayıştay denetimine açılmak, personel alımında ilgili yasaya göre hareket etmek; teşkilat yapısı ve çalışmasına ilişkin usul ve esaslar ile kaynak yaratma ve bu kaynakları kullanmaya ilişkin usul ve esasları net ve şeffaf bir şekilde belirlemek durumunda olacak.

TGA bundan sonraki dönemde şeffaf, denetlenen ve topladığı vergilerin hesabını veren bir yapıya bürünmek zorunda. Kararlar ise artık dar bir kadro tarafından değil, yönetimdeki tüm üyelerin katılımıyla alınacak. Neden mi? Çünkü artık TGA yönetiminde bulunan her bir üye attığı imzadan sorumlu olacak. Çünkü kurumun sadece bağımsız denetim şirketleri tarafından denetlendiği dönem geride kalıyor. Bir usulsüzlük veya yanlış işlem varsa, bunun hesabını o kararın altında imzası bulunan tüm yönetim kurulu üyeleri verecek.

Bilindiği üzere başından beri TGA’ya dönük itirazlar böyle bir ajansın kurulmasına değil, onun yapısına ve işleyişine dönüktü. Kanun gücüyle vergi toplayan bir kurumun denetimden ve şeffaflıktan uzak olması mümkün değildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ise yasal olarak TGA’da bir görevi bulunmuyor. Bilindiği üzere 2022 yılının Ekim ayında yapılan yasal değişiklik ile TGA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi Tanıtmadan Sorumlu Bakan Yardımcısına verilmiş, Bakanın TGA’daki görev ve yetkileri sonlandırılmıştı. Öte yandan Bakan Ersoy, TGA yönetim kurulu toplantılarına katılmaya devam ediyor.


Bu Makale 28.07.2023 - 15:43:31 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.