Savaş Daş

TGA’da ‘bilmiyoruz’ döneminin kapanması gerekiyor

TGA’da ‘bilmiyoruz’ döneminin kapanması gerekiyor

Kapalı bir kutu gibi hareket eden TGA’nın yeni dönemde katılımcı, şeffaf ve hesap veren bir yapıya bürünmesi gerekiyor.

Yasayla kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) seçimleri Aralık ayının sonunda yapılacak. Tartışmaların odağındaki bu kurumun başarıları ile ilgili pek çok açıklama yapılıyor ancak hem gelir hem de ziyaretçi sayısı anlamında TGA’nın katkısının ne olduğu bilinmiyor. Örneğin TGA olmasaydı daha az turist ağırlayıp daha az turizm geliri mi elde ederdik bilmiyoruz.

TGA’nın Türkiye turizmine katkıları konusundaki tartışma bir yana, turizmcilerin en çok üzerinde durduğu konu kurumun yapısı ve işleyişi.

Hatırlanacağı üzere, TGA tarafından hazırlanan ‘Enjoy I am Vaccinated’ yazılı maskeler büyük tartışmalara neden olmuştu. Konuyla ilgili Cüneyt Özdemir’e konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Biz yeni bir reklam ajansı kurduk. Bu da sadece Bakanlığa bağlı değil. Turizm sektörünün önde gelen isimlerinin olduğu bir ajans. Kararları onlar veriyor, profesyoneller yapıyor. Eskisi gibi ‘onu yap, bunu yap’ demiyoruz. Türkiye’nin tanıtımı nerede yapılacak, ne yayınlanacak onlar karar veriyorlar. Benim de içime sinmedi. Zaten ben yapılmasını istemiyordum. Yayınlandıktan iki saat sonra da yayından kaldırılmasını ben istedim ve kaldırttım.’’ açıklamasını yapmıştı.

Ancak o dönemde iletişime geçtiğimiz bazı yönetim kurulu üyeleri böyle bir filmden haberlerinin olmadığını söylemiş, reklam filmlerinin profesyonel kadro tarafından hazırlanıp Bakan Ersoy’un onayına sunulduğunu belirtmişti.

Yönetim kurulu üyeleri başka konularda da bilgi sahibi değil. Sorduğumuz bazı sorular ve aldığımız yanıtlar aşağıda:

- TGA 2021’de ve 2022’nin 9 aylık diliminde ne kadar para topladı?

- Bilmiyoruz.

- Hangi pazara ne kadar tanıtım bütçesi ayrıldı?

- Bilmiyoruz.

-Hangi pazarda nasıl bir tanıtım yapılacağına kim karar veriyor?

-Biz karar vermiyoruz.

- TGA’da tam olarak kaç kişi çalışıyor?

- Bilmiyoruz.

- TGA’da çalışanlar ne kadar maaş alıyor?

- Bilmiyoruz.

- Kasada ne kadar para var?

- Bilmiyoruz.

TGA’da tüm işlerin dar bir kadro tarafından yürütüldüğü, diğer yönetim kurulu üyelerinin ise karar süreçlerine dahil edilmediği görülüyor.

Buradaki mesele salt Bakan beyin tutumu veya yönetim anlayışı değil. Mesele TGA’nın mevcut yapısının ve mevzuatının buna izin vermesi. Sayıştay denetiminin dışında, Kamu İhale Kanunundan muaf bir yapıdan söz ediyoruz. ‘Turizm payı’ adı altında tüm turizm işletmelerinden ciro üzerinden vergi toplayan TGA, topladığı her bir kuruşun hesabını veren bir yapıya bürünmeli, sektör temsilcileri tüm karar süreçlerine dahil edilmelidir.

Bu gereklilik sadece Ersoy dönemi için değil, bundan sonrası için de geçerli. Çünkü TGA mevcut yapı ve mevzuatla her türlü keyfi uygulamaya açık bir konumda. Kaldı ki, Bakan Ersoy’un yaptığı açıklamada da bunun işaretleri görülüyor. Ersoy temmuz ayında yaptığı açıklamada “Yeni kanun değişikliği ile Bakanı TGA yönetiminden çıkarıyoruz. Gastronomi sektöründen bir temsilci yönetime girecek. Ayrıca plaj ve deniz turizmi tarafını temsilen de bir üye seçilecek. TGA’da para ödeyenin, yani tanıtım bütçesine katkı verenlerin temsil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” demişti.

Bundan sonraki dönemde TGA’nın yönetiminde bulunacak turizmcilerin karar alma ve uygulama süreçlerine aktif bir şekilde dahil olmaları; kimi işletmelerin yılda 2, 3, 4 milyon pay ödediği bu kurumu Türkiye turizminin tamamına hizmet edecek şekilde konumlandırmaları ve her şeyden önce hesap vermeleri gerekiyor.


Bu Makale 17.09.2022 - 21:14:55 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • TGA kapatılmalıdır

  Gülperi Toprak 18.09.2022 - 03:16

  Şirketlerden yüklü miktarlarda para toplayan ama turizme hiçbir faydası olmayan bu kurum kapatılmalıdır. Türkiye'ye 55 milyon turist gelirken TGA mı vardı?

 • TGA suistimale açık

  Murat Şuekinci 18.09.2022 - 11:59

  Yazınızda üstü kapalı geçmişsiniz ama TGA gerçekten suistimale açık bir kurum. Vergi toplayan bir kurumun Sayıştay denetimine tabi olmaması ne demek? Bakan bey yasayı çıkarırken birilerini dsışarıda bırakmak adına kurumu zaaflı bir yapıyla hayata geçirdi. Madem tüm tanıtım yurt dışında yapılacak iç turizm acentelerinden neden TGA payı alınıyor? Öte yandan, TGA'nın kaynakları yarın öbür gün siyasi amaçlar için kullanılırsa buna kim nasıl itiarz edecek?

 • Aydin Karacabay 18.09.2022 - 09:41

  Sn. Daş yazdıklarınızın altına imzamı atıyorum.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.