Savaş Daş

Türk turizmi için kabus: Batılı devletler Ukrayna’da ne planlıyor?

Türk turizmi için kabus: Batılı devletler Ukrayna’da ne planlıyor?

Öngörülenin ve umulanın aksine Rusya Ukrayna’ya askeri operasyon başlattı. Amacı Ukrayna’nın Nazilerden arındırılması ve askeri alt yapısının yok edilmesi olarak açıklanan operasyon son hızıyla devam ederken, savaşın ne kadar sürebileceğine ilişkin hiçbir işaret yok.

ABD, AB ve İngiltere’nin açıklamalarından, Ukrayna’yı Rusya için ikinci bir Afganistan’a çevirme planı yapıldığı anlaşılıyor.

ABD ve İngiltere’nin başını çektiği batılı devletler Ukrayna’daki savaşın mümkün olduğu kadar uzun sürmesini hedefliyor. Bu ülkeler, Ukrayna’ya hem mali ve askeri yardım sağlıyor hem sahip oldukları basın yayın organları, kurum ve kuruluşlar aracılığıyla propaganda desteği veriyor hem de Rusya’ya dönük eşi benzeri görülmemiş yaptırımları hayata geçiriyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, “Dünya Ukrayna’da uzun bir savaşa hazır olmalı.” sözü oldukça önemli.

Bunu destekleyen başka gelişmeler de var. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski Rusya’ya karşı savaşmak isteyen yabancı savaşçılardan bir lejyon kuracaklarını açıkladı. Kimi batılı ülkeler insanlara “Ukrayna’ya savaşa gidebilirsiniz.” şeklinde çağrı yaptı. Görünen o ki, NATO ve Batılı devletler Ukrayna’da Rusya’ya karşı gayri resmi olarak sahaya inecek, Ukrayna toprakları bir nevi ABD/NATO ile Rusya’nın hesaplaşma alanı olacak.

Gelinen noktada Avrupa hava sahası Rusya’daki veya Rusların sahip olduğu hava yolu şirketlerine tamamen kapatıldı. Dahası, Rus hava yolu şirketleri uçak kiralayamayacak, mevcut uçaklar için yedek parça, bakım ve sigorta güvencesi alamayacak. Söz konusu kısıtlamalar eski anlaşmaları da kapsayacak. Bu, ülkedeki havacılık sektörünün kanatlarının tamamen kırılması anlamına geliyor.

Rus seyahat uzmanları, bu durumda Rus tur operatörlerinin tüm operasyonlarını durduracağını belirtiyor. Zaten leasing şirketleri de Rusya tescilli hava yolu şirketlerine verdikleri uçakları geri istemeye başladı.

Rusya da pek çok ülkeye anında karşılık vererek hava sahasını kapattı, diğerlerine de aynı yanıtı verecektir. Gelinen noktada uçuşlar daha uzun sürecek, daha pahalı olacak ve büyük ihtimalle uçuş sayıları da ciddi şekilde azalacak.

Turizm perspektifinden bakarsak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Çatışmanın uzaması hem telafisi mümkün olmayan hasarlar ortaya çıkaracak hem de ABD/NATO ve İngiltere’nin işin içine daha fazla girmesine neden olacak, Türkiye üzerindeki baskı da giderek artacak. Krizin nereye varacağını kestiremediğimiz için her senaryo ihtimal dahilinde. Yaptırımlara katılma konusunda Türkiye’yi zorlayacakları da açık.

Savaş kısa sürede bitse bile, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve rubledeki değer kaybı nedeniyle ülkede halkın alım gücü düşecek, halkın önemli bir bölümü için tatile çıkmak hayal olacak. Kuşkusuz aynı şey, Ukrayna halkı için de geçerli. 2021 yılında aldığı turistin yüzde 52’si Rusya ve Ukrayna’dan gelen Antalya’yı, kötü günler bekliyor.

Türkiye turizminin Ukrayna krizinden etkilenmeyeceğini ileri süren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye turizmi bu olaylardan olumsuz olarak etkilenmeyecektir, tüm tedbirler alındı. Biz daha önce de böyle krizlerle karşılaştık, hazırlıklıyız.” ifadelerini kullanmıştı.

Ersoy muhtemelen Rusya ve Ukrayna pazarında yaşanacak kaybı telafi etmek için, başta Avrupa olmak üzere, ikame pazarlarda tanıtıma ağırlık verecek. Ancak 2022’de en kötü ihtimalle 8-9 milyon turist gelmesi beklenen Rusya ve Ukrayna pazarlarını kısa vadede hiçbir pazar telafi edemez. İspanya, Yunanistan, Portekiz, Kıbrıs gibi destinasyonların 2022 sezonunda kısıtlamasız ziyaretçi kabul edecek olması da Türkiye’nin işini zorlaştırıyor.

Bu savaşın mutlak kazananı ABD ve İngiltere, mutlak kaybedeni ise bu iki ülkenin ve NATO’nun etkisiyle ülkeyi Rus ordusunun önüne atan Ukrayna olacak. ABD sadece Rusya’yı izole etmekle kalmayacak aynı zamanda Avrupa’yı da yeniden hizaya çekecek, AB üstündeki hegemonyasını daha da artıracak.

Batılı devletler ABD/İngiltere öncülüğünde Rusya’ya hava sahasını kapattı, Rus uçaklarının AB ülkelerine uçmasını yasakladı, Ruslara vize vermeyi yasakladı, Rus medyasını yasakladı, Rusların parasının dolaşımını yasakladı, varlıklarını dondurdu... Öte yandan, elinde nükleer silahlar ve gelişkin bir savaş teknolojisi olan, dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi Rusya’nın izole edildiği bir dünya bu gerilimi ne kadar süre kaldırabilir, Rus sermayesi bu izolasyona ne kadar sessiz kalır bilinmez. Vladimir Putin’in caydırıcı kuvvetlere (siz buna nükleer kuvvetler deyin) hazır ol emri vermesi dünyanın korkunç bir yere doğru gittiğini gösteriyor.

Düşünülenin veya inanılanın aksine dünyayı yöneten bir akıl bulunmuyor. Gözü dönmüş tekeller ve onların eli kanlı örgütleri tüm dünyayı tehdit ediyor. Batılı devletler isteseler bu savaşı 48 saat içinde bitirebilir, iki ülkeyi masaya oturtabilir, Minsk Antlaşmasına işlerlik kazandırabilirler ancak şu aşamada bu yol hiçbirisinin işine gelmiyor.


Bu Makale 28.02.2022 - 08:08:27 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • kerem 01.03.2022 - 11:02

  Ukrayna' yı afganistan' a çevireceklermiş, Batı öyle planlamış, falan filan... Komik olmayın ya!

 • Umut

  Özgür demir 01.03.2022 - 10:43

  turizmcideki umut hiç bitmiyor iş 3 dünya savaşına gidiyor hala çok kayıp olmaz diyorlar amaç ne

 • Akıl akıldan üstündür

  Burak incedere 28.02.2022 - 09:38

  Ab ülkelerine tatile gidemeyen Ruslar, eğer biz yaptırım uygulamazsak bize yöneleceklerdir. Bu şekilde değer kaybeden ruble ve yaptırımlar nedeniyle zarar gören Rus kesimlerin bize yaratacağı problemler çözülmüş olur.

 • Turizmi birkaç pazara mahkum ettiler

  Engin Çirci 28.02.2022 - 01:37

  Yılalrdır Türk turizmini birkaç pazara bağımlı hale getirdiler. Rusya, Almanya, İngiltere ekseninden çıkamadılar. Bu akdar güzel bir turiz ülkesinde bu akdar balşarısızı bir turizm yönetimi olur mu. bittiğimizin resmi

 • O kadar kötümser değilim

  Şuayip Tatlıcı 28.02.2022 - 12:17

  Yaıznızda çok karamsar bir tablo çizmişsiniz gibi geldi bana. Bu savaşın kısa süre içinde biteceğini düşünüyorum. Çünkü kazananı yok. Yaptırımlar herkese kaybettirecek..

 • Pandora'nın Kutusu Açıldı

  İsmail Toksoy 28.02.2022 - 11:09

  Evet, Pandora'nın kutusu açıldı bir kez! Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışma beklenenden kısa sürede sonlansa bile ABD ve AB eksenli Batı ile Rusya ve Çin eksenli Doğu (Avrasya ya da adına her ne denilirse denilsin) arasındaki emperyal güç ve paylaşım savaşı bundan sonra hızlanarak devam edecek gibi görünüyor. Turizm ve diğer tüm sektörlerin gelecek senaryoları ve stratejilerini bu yeni duruma göre belirlemeleri gerekecek.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.