Savaş Daş

Bakanlık acenteleri TGA’dan atmanın yolunu arıyor

Bakanlık acenteleri TGA’dan atmanın yolunu arıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un danışmanı Bedirhan Bayka’nın peş peşe yaptığı açıklamalar, sektörde yeni bir tartışma başlattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un danışmanı Bedirhan Bayka, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan bir açıklama yaparak, “Seyahat Acentalarından alınan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ( TGA ) katkı payının kaldırılması Bakanlığımızın gündemindedir.” dedi.

Daha sonra Turizm Güncel’e açıklama yapan Bedirhan Bayka, konuyla ilgili TÜRSAB’a yazı gönderdiklerini ve yanıt beklediklerini belirtmişti.

Bugün bir açıklama daha yapan Bayka, TÜRSAB’ın istenilen sürede yazıya yanıt vermediğini, ek süre istediğini ve Bakanlığın da buna olumlu yanıt verdiğini yazdı. Bayka, “TGA’ya ödenen katkı paylarının kaldırılıp kaldırılmayacağı ile alakalı yoğun sorular alıyoruz. Konu ile ilgili Bakanlığımız Türsab’dan yazılı görüş istemiş olup, beklenen sürede cevap gelmemiştir. Türsab tarafından istenen ek süreye Bakanlığımız olumlu cevap vermiştir. Türsab’ ın vereceği cevaba istinaden konu değerlendirilecek ve netlik kazancaktır.” ifadelerini kullandı.

Turizm Güncel’in ulaştığı Bayka, “Seyahat acenteleri TGA’ya ödedikleri katkı payından muaf olmaları durumunda TGA’daki koltuğu da kaybedecekler mi?” sorusunu yanıtsız bıraktı. Ancak, torba yasadaki düzenlemenin bu yönde değiştirileceği konuşuluyor.

Bakanlığın seyahat acentelerini TGA payından muaf tutma adımının Mete Vardar’ın adaylığını açıklamasının hemen ardından gelmesi de dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Vardar, seyahat acentelerini temsilen TGA’ya aday olduğunu açıklamıştı.

Bayka’nın açıklamasında, “TÜRSAB’ın görüşü bizim için önemli” deniliyor. TGA yasasını çıkarırken kimse ile görüşmeyen, eleştiri ve önerilere kulak tıkayan, hele hele TÜRSAB’ı hiç kaale almayan Bakanlık ne oldu da bir anda bu kurumun görüşünü almak istedi? Daha önce olduğu gibi, hiç kimseye sormadan bu düzenlemeyi yapabilecekken hem de. TÜRSAB, teklife ‘evet’ dediğinde seyahat acenteleri TGA’daki koltuğunu kaybedeceği, ‘hayır’ dediğinde ise acentelerin TGA payını ödemeye devam etmelerine neden olacağı için olabilir mi? Genel kurul arefesinde mevcut yönetimin önüne böyle bir teklif getirilmesi başka nasıl açıklanabilir?

Anlaşılan o ki Bakanlık bu hamlesiyle hem seyahat acentelerini TGA'nın pazarlamanın dışına çıkarmaya çalışıyor, hem genel kurul öncesi mevcut yönetimin elini zayıflatmayı hedefliyor hem de Etstur’un en büyük rakibi Jolly’nin sahibinin TGA’a girmesinin önüne geçmeyi planlıyor. Bir taşla 3 kuş.


Bu Makale 07.10.2022 - 15:32:58 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Turizmle Gargara Alışkanlığı

    KADIR SERDAR SAGLAMTUNC, FCSI 09.10.2022 - 01:37

    Bu ülke sinsi ve bencil düşünceleri "politika" diye yutturan ancak bunun alıcısının büyük çoğunluk olduğu bir dönemi uzun zamandan beri yaşıyor. Yapılacak veya yapılması gereken işlerin proje haline dönüştürüp her kesimden katkı almak ve doğru uygulamalar yerine deli-taş-kuyu üçgeninde sıkışmış durumda. Herkes kendi uzmanlık bilgisi ile işini yapmaya başlarsa, kolektif bir akıl ortaya konursa turizm ilk kez kalkınabilir. Nasıl mı? Kolay!

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.