Emir Hepoğlu

Test: Hangi tip otelcisiniz?

Hemen her otelcinin ortak kanısıdır nerede ise.

Çok belirgin şekillerde birbirinden ayrılan sabit karakterlerde otelci tiplemeleri vardır. Bu, her derin muhabbetin sonunda yerini hak etmeyen yöneticilerin varlığının tespitinin ardından konusu edilen ikinci önemli mevzudur. Genelde diğerleri hakkında yapılan dedikoduların ardından ortaya çıkar. Konu derinleştikçe karakterlere yönelik belirgin özellikler daha fazla su yüzüne çıkmaya başlar. Geçtiğimiz haftalar içerisinde bir grup meslektaşımla yaptığım mini bir anketin sonucunda ortaya iki ana karakter çıktı. Her bir arkadaşımın nerede ise aynı departman çalışanları ve yöneticilerine atfettiği bu karakterler hakkındaki ortak kanılar nerede ise birebir benzerdi. A ve B tipi olarak ayırdığımız bu karakterlere bir üçüncüsü eklenecek mi yani C tipi otelcide mevcut mu onu da buradan yollayacağınız yorumlar vesilesi ile görmeyi umut ediyorum. A TİPİ OTELCİ:

Sabah işe tam saatinde gelir. Kahvaltısını çabucak yapar, kahvesini yudumlarken e postalarını kontrol eder. Birazdan başlayacak sabah operasyon toplantısı için notlarını tekrar gözden geçirir. Astları ile mesafeli bir ilişkisi vardır. Aslen Anadolu’nun bağrından kopup gelmiştir, ama ilk bakışta memleketi yokmuş, hatta uzaylıymış hissi verir. Eğitimli ve kültürlüdür, en az iki yabancı dil konuşabilir. Giyimine özen gösterir, sürekli bakımlıdır. Gülümsemesi kısmen sahte olsa da yüzünden hiç eksik olmaz. Buz kıvamında bir karaktere sahiptir. Hemen hiçbir şey onu şaşırtamaz. Öğlen yemeklerini kısa tutar. Zira sürekli işinin başında gözükmesi gerekmektedir. Yönetime yakın durmak asli politikasıdır. Yönetim değişse de bu huyu değişmez. Sabırlıdır, hedefine ulaşmak için çalıştığı tesise yıllarını verebilir. Hedefe ulaşmayı beklerken de farklı kazanımlar elde etmeyi ihmal etmez. Çok fazla risk almayı sevmez. Bu nedenle otel içerisinde diğer çalışma arkadaşları ile sıklıkla çatıştığı da olur.  Ama kavgacı değildir. Her zaman için bir orta yol olacağına inananlardandır. Ezmek ve insanları basamak gibi kullanmak konusunda her ne kadar karşıt düşünceye sahip olduğunu sıklıkla belirtse de külliyen yalandır. Zira insanları kullanarak hedefe ulaşmak onun vazgeçilemez tekniği halini almıştır.B TİPİ OTELCİ:

Mesaisi başlamadan hemen önce orada olur, kahvaltı filan hak getire, gelirken yolda aldığı simidi bir bardak çay ile yiyebilirse ne ala. Dağınıktır, hiçbir zaman masasını ve ekranını düzenli göremezsiniz. Onun henüz bilimsel olarak çözülememiş kendine özgü bir sistematiği mevcuttur. Çok eğitimli sayılmaz, liseyi zor bitirmiştir, açık öğretim ise halen devam etmektedir. Çalışanları onu çok sever, tam bir liderdir, hak yemez, yedirtmez de. Bu nedenle yönetimin çok sevdiği karakterler arasında hiçbir zaman liste başı olamamıştır. Zaman mefhumu bulunmaz, mesai kavramı yoktur, iş bitmeden ya da ikna olmadan asla otelden ayrılmaz. Haklı olduğunu düşündüğü andan itibaren tam bir canavara dönüşür, gözü hiçbir şeyi görmez. Genel itibari ile iyi bir mesai arkadaşı olmasına karşın iş için kavga etmekten asla çekinmeyen tiplerdendir. Uyumludur, sevimli ve esprilidir, ayrıca çokta sosyaldir. Hiçbir toplu eğlenceyi ve organizasyonu kaçırmaz. Her an her yerde olmak onun için oldukça önemlidir. Sık tesis değiştirir, gittiği yere peşinden bir dolu çalışanını da götürür. Ekip çalışmasına inancı tam olduğundan mesai içerisinde personeline yardım etmekten gocunmaz. Kıssadan hisse işinin aşığı ve amelesidir.     


Bu Makale 20.01.2012 - 11:42:44 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Sabri ÇAĞLAYAN 21.01.2012 - 10:20

    Gerek A tipi otelci gerekse de B tipi otelci ikisi de bana uyuyor.Herhalde A ve B den alıntı yaparak C yi oluşturabiliriz diye düşünmekteyim.Sevgili Emir Bey,siz katılırmısınız bilemem ama ben böyle düşünüyorum.070ormül : AB C. Saygı ile.

  • mesut bozkuş 28.12.2011 - 03:50

    ben ızmır özdere paloma otellerınde calısıyorum hsk meydancı departmanında calısıyorum... hangi tıp turızmlıkte bulunuyorum...?

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.