Necati Çalışkan

Skalite, herşeyi ile kaliteli olmalı...

Geçen haftaki yazımda, turizmde kötü hizmet verenleri cezalandırırken iyi hizmet verenleri de ödüllendirin demiştim.

Sektörümüzde bazı özel kuruluşların veya oluşumların çeşitli isimler altında ödüller verdiğine yıllardır zaten tanık oluyoruz. Oysaki ben bu gibi ödüllendirmelerin, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türsab tarafından da yapılmasının daha önemli ve doğru olacağını düşünerek bu yazıyı yazmıştım. Yanlış anlayanlara öncelikle bunu söylemek istiyorum.


Söz ödüllerden açılmışken bu haftaki yazımı da güncel bir ödüle, her yıl verilen ‘’Skalite Turizmde kalite ödülleri’’ ne ayırdım.

 

Skal; seyahat ve turizmin tüm kollarını bir araya getiren uluslararası bir organizasyondur. Bünyesinde, sektördeki yönetici ve üst düzey yetkilileri bulundurmaktadır. Bu oluşum ; üyelerinin yerel ve ulusal platformlarda buluşmalarına ve arkadaşlık ortamı içerisinde ortak mevzuları tartışmalarına olanak sağlar. Bu yönü ile Skal’ı önemsiyorum.

 

Skalite ödüllerinin  ülkemizde 1998 yılından beri muntazam olarak veriliyor olmasını da  takdir edilecek bir ciddiyet olarak alkışlıyorum. Mutlaka sektörün hizmet kalitesinin daha ilerlere gitmesinde bu ödüllerin çok büyük katkıları vardır.

 

Turizm profesyonelleri tarafından her yıl verilen ve bu yıl 13'ncüsü düzenlenen ‘’SKALİTE 2010 - Turizmde kalite Ödülleri’’ sahiplerini bulmuş. Öncelikle ‘’geçmiş yıllarda’’ ve 2010 yılında bu ödülü alanları bu başarılarından dolayı kutluyor, ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

 

‘’Bu sene kazananları kutladın anladık da ‘’geçmiş yıllardakiler’’ de nereden çıktı’’ diyebilirsiniz. Valla doğru diyorsunuz pek de haksız sayılmazsınız. Aslında sadece bu sene kazananları kutlasam yakın geçmişi de kutlamış olurum.

 

Bu sabah ‘’Skalite’’  ödüllerini geçmişte ülkemizde kimler almış diye şöyle bir araştırma yapayım dedim.  Bu araştırmam sırasında dikkatimi çeken bir konu oldu. Bazı kategorilerde  son yıllarda  bu ödülü hep aynı kuruluşlar almış. Açıkçası şaşırdım. Biraz daha detaylara girip bu adaylar ve kazananlar nasıl seçiliyor diye inceleme yaptığımda kafam daha da karıştı.

 

Gördüm ki, Turizm Profesyonellerinin internet üzerinden verdikleri oylarla belirlendiği belirtilen  adaylar ve kazananlar listesi sisteminde  ‘’adiliyet’’  konusunda kafamda soru işaretleri doğdu.

 

Seçimler internetten oylamayla yapılıyorsa orada düşünmek lazım…

 

Oldum olası internetten yapılan seçimlere, anket sonuçlarına ve kamuoyu yoklamalarının doğruluğuna çok inanan birisi değilim. Çünkü bu platformlarda gerekli önlemler, korumalar, mükerrer oy kullanmaların önüne geçilmesi gibi ‘’adilliği ‘’  sağlayacak unsurlara ya dikkat edilmiyor ya da bir şekilde bu önlemler deliniyor. Durum böyle olunca da gerek aday kuruluşların belli olmasında gerekse ödül alacakların belirlenmesinde sadece o kuruluşun çalışanları bile çoğu zaman belirleyici olmak için yeterli oluyor. Bu da bende adil sonuçlar için kuşkular yaratıyor. Bu seçim bence böyle olmamalı...

 

Hep aynıların seçilmesi karşısında hal böyle olunca  kimse kusura bakmasın bende şu iki soruyu sormak zorunda kalıyorum. Ya bu seçimlerin oy verilmesi sisteminde yanlış yapılan bir şeyler var ya da son yıllarda bu ödülü alanlardan daha iyileri çıkmıyor.

 

Birinci söylediğim doğru ise konu o zaman çok basit. Başka bir oy verme sistemi uygularsınız işi çözersiniz.  Hayır ikincisi doğru diyorsanız işte burada durmak lazım. Hiç kimse yıllardır bu birincilerin hizmet kalitesini yakalayan veya geçen kuruluş olmadı demesin. Bu diğerlerine yapılan büyük haksızlık olur. 

 

Skal güçlü bir kuruluştur. Turizmle alakalı tüm sektörlerden üyesi olan güçlü ve ciddi bir kuruluş. Bundan kimsenin şüphesi yok. Ancak tekrar ediyorum verdiği ödüllerin ‘’Adilliği ‘’ konusunda internet üzerinden uyguladığı bu sistem nedeniyle insanların kafalarında daima soru işaretleri olacaktır.

 

Bu oylamayı internet üzerinden herkese açmak - ki durum öyle -  bu ödüller için Turizm Profesyonelleri seçti demek pek doğru bir tespit değildir.  Gir portala ver linki ne kadar eşin,dostun,personelin,tedarikçin,acenten, arkadaşın, ilgili ilgisiz kimin varsa yönlendir sana oy versinler. Kim bunu daha iyi yapıyorsa o birinci olur bu sistemde.

 

Skalite ödüllerini Skal üyeleri bir nevi delegeleri seçmeli.

 

Ben Skalite ödülleriyle ilgili oylama konusunda bir öneride bulunmak istiyorum. Skalite ödüllerini skal üyeleri seçmeli. Oylama yöntemi  Milli Komite Toplantıları gibi her yıl belirlenecek bir turizm bölgesinde yapılmalı. Bu bölgeler Kapadokya, Kuşadası, Gap gibi bölgeler olabilir. Bu bölgelere bütün Skal üyeleri davet edilir. Burada kapalı oy verme sistemiyle oylama yapılır. Hem ‘’Adil’’ bir seçim yapılmış olur hem de bu kuruluşun amacına uygun olarak üyeleri arasındaki ticaret  ve kaynaşmaya zemin hazırlanmış olur. Böyle bir toplantının sponsorları ise ölü dönemlerde 5 yıldızlı oteller, kara ve hava ulaşım şirketleri olabilirler. Konu bu kadar basit ve sadedir.

 

Hiç kimse sakın bu yazımı yanlış anlamasın. Benim şu düzende yapılan seçimlerde seçilenlere hiçbir lafım yok. Gerçekten hak ederek seçilmiş te olabilirler. Benim lafım seçim sistemine.

 

Mademki bu ödül kalite ödülü. Her şeyi ile kaliteli olmalı.
 

Bu Makale 29.12.2010 - 11:59:19 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • SERPİL DALKILIÇ 18.12.2010 - 09:02

  BU ÖDÜLLERDE SAĞIRLAR KÖRLERİ AĞIRLADI KENDİ KENDİNE ÖDÜL VERİYORLAR HER SENE TURİZMDE BUSABAH ÖDÜLÜ NEDEN ALIR Kİ ZATEN KENDİSİ ORGANİZE EDİYOR YAYIN OLARAK ALSIN HAK EDENLER VAR BU ÖDÜLÜ AMA BENCE TURİZMDE BU SABAH DEĞİL ... AYRIYETTEN SKAL YÖNETİM KURULEU İÇİNDE BULUNAN BU KİŞİYE NEDEN ÖDÜL VERİYOR SPONSOR OLARAK TEŞEKKÜR EDİYOR ZATEN YOK YOK SİZ BİLİYORSANIZ YAZIN SEVGİLER

 • Talin Aksu 14.12.2010 - 12:51

  Körler sağırlar birbirini ağırlar diye bir söz vardır. Aynen onun gibi bu ödüller.

 • İznirli acente..A.H.Kilerci 09.12.2010 - 06:50

  Hep aynı otel aynı acente aynı otobüs şirketi aynı kişiler bu ödüllerin adil olduğunu kim söyleyebilirki. Aralarında eğleniyor bunlar.Çok komikler.

 • Ankaradan Zeynep Hayal 08.12.2010 - 02:22

  doğru söze ne denir.bende sizinle aynı görüşteyim.

 • Mesur Mesut 08.12.2010 - 10:41

  Necati bey; Ne kadar doğru yazmışsınız. Bunlar yıllardır bu ödülü kendi aralarında alıp verirler. Baksanıza ödül oylamasını üstlenen Boyut firması kendi internet gazetesi olan "Turizmde Bu Sabah" a bile ödül vermiş. Herşeyiyle ayıplı bir ödül.

 • Handan Kızıl/Mersin 08.12.2010 - 08:51

  Doğru bir tesbit. Umarım dikkate alırlar. Bu şekliyle şaibeli oluyor.Kutlarım sizi.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.