savasdas@turizmguncel.com

Seyahat acenteleri 10 milyar liralık destek paketinden yararlanamıyor

Seyahat acenteleri 10 milyar liralık destek paketinden yararlanamıyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı 10 milyar liralık kredi destek programından, bankaların tutumu nedeniyle, acentelerin yararlanamadığı belirtiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açıkladığı 10 milyar liralık kredi destek paketinden acentelerin yararlanamadığı belirtiliyor.

Sabah gazetesinden Betül Alakent'in haberine göre bankalar, "Siciliniz bozuk", "KGF limitimizi doldurduk", "Şimdilik talep alamıyoruz" gibi gerekçelerle acentelerin krediye ulaşmasını engelliyor. Bakan Ersoy şu ana kadar kredinin 3,5 milyar lirasının kullanıldığını ve ihtiyaç halinde söz konusu kredinin 20 milyar liraya çıkarılabileceğini açıklarken, turizmciler, ''Bankalar ipe un seriyor, krediye ulaşamıyoruz.'' diyor.

Firuz Bağlıkaya: Sicil affı getirilmeli

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizm sektörünün son beş yıldır çok zor süreçlerden geçtiğini belirterek, bu sıkıntılar nedeniyle acentelerin sicillerinin bankaların beklediği kadar parlak olmadığını söyledi. Bağlıkaya, şunları anlattı: "10 milyar TL'lik paketten acentelerimiz yeteri kadar faydalanamıyor. Çünkü bankalar klasik prosedürleri uyguluyor; ancak normal zamanlardan geçmiyoruz. Bir de acentelerimizin uzun zamandır yaşanan zorlukların etkisiyle sırtında geçmişten gelen bir yükü var. O nedenle sicil affının uygulanmasını talep ediyoruz."

Seyahat acentelerinin gayrimenkul ya da değerli varlığa yönelik iş yapmadığını vurgulayan Bağlıkaya, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan buna yönelik bir düzenleme beklediklerini de ekledi.

''Başka kredi var, turizm kredisi yok''

TÜRSAB üyesi Pelitli Turizmin sahibi, KGF kredisinden faydalanabilmek için birçok bankaya başvuru yaptıklarını ancak hepsinden olumsuz yanıt aldıklarını belirterek, "Bizim şirket sicilimizde bir sıkıntı yok. Başka kredi için başvuru yaptık. 700 bin TL'ye kadar kullandırabileceklerini ancak KGF kredisinden faydalandıramayacaklarını söylediler. Gerekçe olarak hiçbir şey sunmuyorlar" dedi.

''50 bin TL dahi vermiyorlar''

Dardanel Turizm'in sahibi Zafer Güneş, kredinin ciro bazlı olduğuna dikkat çekerek, "Ben sadece 50 bin TL kredi istedim. Ancak olumlu sonuç alamadım. Ret gerekçesi de söylemediler. Edindiğim bilgilere göre turizmi riskli alan gördükleri için vermek istemiyorlarmış. Bu kredinin yüzde 85'i KGF, yüzde 15'i banka destekli ancak o yüzde 15 için bütün zorlukları çıkarıyorlar" dedi.

''Başvurum reddedildi''

Nazhal Turizm'in sahibi Zeki Çetin de bölgede tek acente olduğunu belirterek, "Bankaya gittiğimde limit doldu, başvuru almıyoruz dediler. 'Ben tek acenteyim, kim başvuru yaptı? Ne zaman limit doldu' dedim cevap alamadım. Başvurum dahi kabul edilmedi" şeklinde bilgi verdi.

''Bahane arıyorlar''

İLYA Turizm'in sahibi Özgür Koç, "Doğduğum günden bugüne şeceremi çıkartmışlar. 2014 yılında kredi kartındaki sadece bir aylık ödeme aksaklığı gerekçe gösterilerek kredi talebim reddedildi. SGK, vergi tüm ödemelerimiz düzenli. Kredi vermemek için bahane arıyorlar" ifadelerini kullandı.

''Bizimle çalışmıyorsun''

YIĞIT Turizm'in sahibi Mehmet Can da, çalıştıkları bankadan limit dolu yanıtı aldıklarını, başka bankanın ise kendileriyle çalışmadıkları gerekçesiyle taleplerinin reddedildiğini söyledi. Can, "Evim, arabam, seyahat acentesi belgem istediğiniz her şeyi teminat vereyim' dedim, yine de kabul etmediler" diye konuştu.


Bu Makale 07.12.2020 - 08:55:31 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Yavuz se - 22.12.2020 - 08:34

  Geçenlerde Firuz Baglikaya Cumhurbaşkanı ile görüştü, sonuç? Herhangi bir sonuç yok, 14.000 acente var en az 10000 i zor durumda. Küçüğü büyüğü yok acentelerin giderleri var gelirleri yok, daha kgf kullanabilen yok. Bankalar faturanız varsa ödenecek onu gösterin öyle verelim diyor krediyi. Kiralar, SGK kar, defter tasdik, günlük yaşam onlarca kalem masraf var daha ne belgesi istiyorlar

 • Turizm = Otel - 22.12.2020 - 10:37

  ülkemizde malesef turizm denilince ilk akla gelen sektor sanırım Otel. Otelcilerde de buyukler. motel pansıyon adamdan sayılmıyor. Otele musterıyı getıren acenteler ne konumda? otele turıstlerı getıren tasımacılar transfercıler ne konumda? Turıstlerın ulkemızı gezmesınde en buyuk etken olan Rent A Car fırmaları ne konumunda? sıstem cok bozuk. ezılen hem kucukler. kazanan zaten buyukler hıbe de buyuklere kredının buyugude buyuklere. kucuklerı yok edın sagolun

 • araç kiralama vb - 21.12.2020 - 01:43

  Antalya'da araç kiralama firmaları, taşıma firmaları, transfer firmaları acente konumunda değil ama turist ile iş yapan kesimler. krediler var odenmıyor ne yapacagız?

 • Ahmet Doğan - 18.12.2020 - 09:12

  Benim öğrenci yurdum var. Mart ayından beri kapalıve 2021 ağustosa kapalıyım. Kira ve stopajı var. Oteller gibi bizde ülkeye fayda sağlıyorduk. 45bin tl aylık kiramı boşverin desteği boşverin denetleme yapacaklar. Ben batmışım, Yazık ya.

 • M C - 16.12.2020 - 05:16

  Hükümet maalesef müteahhitlere gösterdiği ilgiyi başka hiç bir sektöre göstermiyor halbuki bu ülkeye en çok katkısı olan ve herşeyi ile yerli olan turizm sektörüdür.

 • mehmet can - 15.12.2020 - 06:16

  Acente sahipleri geçmiş dönemde hiç birikim yapmadınız mı en ufak kriz bu duruma ı getiriyor sizi ve türsab sıkıntıda olan acenteler için çok güzel caba sarf ediyorsunuz.DİYORSUNUZDA BU UFAK BİR KRİZ DEĞİL BUHRAN BU BUHRAN GEÇEN YIL BUGUN 20 ODA HOTELİM 20 DOLU 4000 TL CİRO BU YIL 2 BİLEMEDİM 3 ODA CİRO 250 TL 300 TL AYDA 15 000 TL KİRA VAR 4 PERSONEL VER MAAŞ SİGORTA 15 000 DİĞER GİDERLER 20 000 TOPLAMDA 50 000 AYLIK GİDER GELİR ORTALAMA 10 000 NASIL OLUCAK YAPTIĞIMIZ BİRİKİMLER MARTTAN BUYANA ERİDİ BİTTİ ŞİMDİ KİRA İÇİ,N ARACIMI SATICAM

 • rent a car firmaları ne olacak - 07.12.2020 - 02:06

  Sayın yazarlarım; Antalya'da oteller boş yuzde 90 turıst kaybı var ve otel ıcındekı rent a car fırmaları otel karsısındakı fırmalar ve brooker fırmalar ıle ıs yapan rent a car fırmaları ne olacak? bu adamlar turıst ıle ıs yaparken sımdı ıse ıs yapamaz haldeler? kıraları ıslemeye devam edıyor. acıl destek rent a car fırmalarına ozel olarak kredı destegı sart. bızler mevcut kredılerımızı dusuk faız oranları ıle ertelemek ıstıyor bu bıle bıze yeter hıbe ıstemıyoruz. 500 bın tl ye kadar olan kredılerımızı kredı kartlarımızı devlet desteklı olarak 6 ay odemesı 24 taksıtte odeyelım ve 1 oranını cok gecmesın.

 • Gökhan tan - 07.12.2020 - 09:06

  Acente sahipleri geçmiş dönemde hiç birikim yapmadınız mı en ufak kriz bu duruma ı getiriyor sizi ve türsab sıkıntıda olan acenteler için çok güzel caba sarf ediyorsunuz tebrik ederim Peki insanları dolandıran acente ve havayolları için neden susuyorsunuz firma ismi vermek istemiyorum siz biliyorsunuz. Kısaca

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.