Necati Çalışkan

Satış programınız güzelse hizmetiniz de güzeldir...

Şimdiki dönemin seyahat acenteleri çok şanslı.
Oysa bundan fazla değil 12-13 sene önce acentecilik yapmak finansal açıdan gerçekten çok riskliydi. Taksitli banka kartları yoktu. Çekler ve Senetler havalarda uçuşuyordu. Mevcut Kredi kartlarına taksit işlemi gayrı resmi manuel yapılıyordu. Kişi kartını iptal ettirdiğinde paranı almak büyük meseleydi.

Protesto olan senetleri, ödenmeyen çekleri ve taksitleri takip etmek büyük bir sorundu. Kısacası seyahat acenteleri imkansızlıklar içerisinde adeta turizm işinin yanında tüketicilere seyahat kredisi sağlayan finans kuruluşları gibi çalışıyordu. Oysa şimdi yer gök taksitli kredi kartlarıyla doldu. Bu konuda acentelerin üzerlerinde büyük bir yük işin esas sahibi ve ehli olan bankaların üzerine geçti. Aynı zamanda risk neredeyse sıfırlandı. Turizmcinin işi turizm yapmak olmalıydı bankacılığı bankalar yapmalıydı. Olması gereken de buydu ve bu konuda hayli yol alınarak sistem oturdu.

Ancak sıkıntı bunlarla bitmiyor tabi. İşin finans kısmını bankacıların büyük icadıyla aşan seyahat acenteleri maalesef yıllardır ürettiği ürünü tüketicilere ve diğer satış kanallarına ulaştırmada yaşanılan sıkıntıları tam anlamıyla aşamadı. Günümüzde işin ehli profesyonel şirketlerin hazırladıkları son teklonoji ürünleri satış programları olmasına rağmen her nedense acenteler kendi programlarını yaptırmaya devam ediyorlar. Bu acentelerin ya paraları çok ya da bu programlardan haberleri yok.

Programı yaptır onca para ver sonrada çöpe at...

Özellikle işini büyütmek isteyen ve sektöre yeni girmiş acentelerin en büyük sıkıntısı ürünlerini tanıtacak ve sorunsuz satışı gerçekleştirecek, güvenilir, gelişmeye açık, taleplere tam anlamıyla cevap verebilecek satış programlarını oluşturmada çok büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Herkes kendine özel programlar yapmaya çalışıyor bunda başarılı olan az sayıda acente var ancak yıllarını bu sektöre vermiş acentelerin hala bu işi oturtamamış olması inanılacak gibi değil. Acenteler bu uğurda etrafa para saçmaya devam ediyorlar.
Oysa bu programları gayet güzel yapıp çok düşük maliyetlerle tur oparatörlerinin ve satış acentelerinin kullanımına sunan yazılım firmaları mevcut ülkemizde. Aynen bankalar gibi işin ehli ve güvenilir. Bu firmaların mevcut programlarını kullanmak yerine ''küçük olsun benim olsun'' mantığı ile onca paralar dökülerek yaptırılan programların işi geliştirmek şöyle dursun bir zaman sonra işe en büyük engel olduğuna şahit olduğumuz örnekleri çoğu acente yaşamıştır. Sektörde bu konuda büyük bir karmaşa var. Kime sorsan benim programım süper diyor. Ama kullanıcılarla konuştuğunuzda bir söyle bin dinle...Anlayacağınız bu konuda dertli acenteler.

Ürün sağlayıcılar yani tur operatörleri bir programdan ne beklemeli diye kendi kendime bir soru sordum ve aklıma gelenler sıraladım.

Öncelikle ihtiyaçlara cevap vermeli, geliştirilebilir bir program olmalı, büyümeyi kolaylaştırmalı, hertürlü yoğunluğu taşıyabilecek kapasitede olmalı, kullanımı kolay ve anlaşılır olmalı, güvenli olmalı, Finans ve Muhasebe işlemlerini otomatik yapmalı, Ürün tanıtım masraflarını büyük ölçüde azaltmalı, geniş ve yaygın satış ağına sahip olmalı, tüm satış acenteleri ile heran sistem üzerinden iletişim kurulabilmeli ve sorun çıktığında anında destek alınabilmeli.

Peki satış acenteleri böyle bir programdan neleri beklerler?


Türkiye'nin dört bir yanındaki operatörlerin ürünlerine tek bir noktadan erişebilmeli, tek bir sözleşme ile tüm ürün sağlayıcıların ürün ve hizmetlerini satabilmeli,otel, vize, uçak ve otobüs bileti, seyahat sigortası gibi birçok değişik nitelikteki ürünün farklı sağlayıcılarına ulaşabilmeli,tek açılımda tüm ürünlerin durumunu ve satış bilgilerini izleyebilmeli, tek açılımda kapalı devre sohbet ekranlarından teknik destek alabilmeli,gerçekleştirilen tüm satışların komisyon gelirlerini ürün sağlayıcılar ile bağlantıya geçmeden, platform üzerinde izleyebilmeli ve gelirlerinin tümünü bir seferde, toplu olarak alabilmeli,Türkiye'nin her bölgesinde, başarılı özel organizasyonlar düzenleyen yöresel acentelerin hizmet ve ürünlerine erişip satın alabilmeli.
Görüleceği üzere gerek tur operatörleri gerekse satış acenteleri satış programlarında oldukça çok şey bekliyorlar. Hal böyle olunca da bütün bunları yapan turizm programı varmı diye sormadan edemiyor insan.

Bir kerede herşeyi yapan program...


Bu işin uzmanları kimlerdir araştırmasında pek fazla zorlandığımı sayleyemem. Zaten turizm üzerine satış programları yapan bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar çok az firma olduğunu bildiğim için konuyu enine boyuna konuşmak , gerçeği öğrenmek zor olmadı.
Bu firmalardan biri de 20 yıldır turizm sektöründe yazılım ve destek hizmeti veren Dominant Yazılım. Firmanın sahiplerinden Sevil ve Aydın Demir ile yaptığımız sohbetimizde turizm yazılımında gelinen noktadaki gelişmeleri konuştuk.

Ben yukarıda bahsettiğim gibi tur operatörleri ve satış acentelerinin bir programdan neleri beklemeli şeklindeki saptalamalarımı ortaya koyunca, birçok projeyi hayata geçiren firmanın sahiplerinden Aydın bey daha lafımın bitmesini beklemeden böyle bir program var diyerek sözü benden aldı. Sayın Demir, M-ACENTA projesi ile anlattığım hemen hemen bu bütün isteklere cevap verdiklerini söyledi ve ilave etti tek bir cümleyle özetlersek ''Bir kerede herşeyi yapan program'' demek yeterli dedi. Bu cümlenin içinin ne kadar dolu olduğunu ilerleyen saatlerde daha iyi anladım. Evet gerçekten bu program öyle kapsamlı ve öyle ince düşünülmüş ki benim soru sormamda zorlaştı.

Neler yapmıyor ki...

M-ACENTA Otel, gezi, vize, seyahat sigortası, rent a car, uçak ve otobüs bileti gibi turizm ürünü sağlayıcıları ile acenteler arasında ilişki kurarak turizm işletmeciliği platformu oluşturan bir yazılım. Yıllardır çeşitli progrlamları kullanan bir kişi olarak M-ACENTA'nın neler yaptığını görünce kendi kendime ''İşte dedim bir iş bu kadar iyi yapılır''. Herşey çok iyi düşünülmüş ne sorduysam hepsi var programda. O halde Amerika'yı yeniden keşfetmenin ve gidip program yazdırmanın onca dolarları akıtmanın ne alemi var. İnsanlar sizin adınıza herşeyi düşünmüş yapmış. Bırakın artık kendi programlarınızı yazdırmayı. İşin ehli profesyonel yazılım şirketleri bu işi çok iyi yapıyorlar. Turizmcinin işi seyahat ve tatil ürünleri üretmek. Enerjinizi ve üretgenliğinizi bu konularda harcamanız gerekirken neden başka şeylerle uğraşırsınız bilemiyorum.

Dominant yazılımın sadece M-ACENTA programı yok. Web paradise ile başlayan serüvende yurtiçi ve özellikle yurtdışı tur organizasyon gereksinimlerinize cevap verebilecek düzenlemelerle LALUNA isimli yeni otomasyon programı ile IATA acentaları için tasarlamış uçak otomasyon programı DOMIFLY'ı da acentelerin hizmetine sunmuşlar. 2007 yılından bu yana WORLDSPAN Türkiye temsilciliğini alan Dominant türk turizminin işini kolaylaştıran yeni projeleri ile destek olmaya devam ediyor. Bu programlarla şuana kadar tanışmayanlara en kısa zamanda tanışmalarını öneriyorum.

Bunun gibi mutlaka ülkemizde çok iyi turizm satış programları yapan kuruluşlar var. Karar verirken onların programlarını da incelemenizi mutlaka tavsiye ediyorum. En doğru olanını bulmanız açısından faydası olacaktır.

Burada yapılması gerekenler; başta Türsab olmak üzere ilgili kurumların bu uzman yazılım firmalarıyla işbirliği yapması, sektör projelerinde onları desteklemesi, teşvik etmesi, onları çözüm ortağı görerek sektör bileşenleri ile bir araya getirmesi çok faydalı olacaktır.

Şunu asla unutmayın ''Satış programınız güzelse hizmetiniz de güzeldir...''

Hepinize güzel satışlar dilerim...

Necati Çalışkan

Bu Makale 07.03.2010 - 16:16:21 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.