Emir Hepoğlu

Ödülünmü var derdin var!

Dünya genelinde hayvan haklarını koruyan, kollayan bu işle ilgili dünya starlarının da ciddi desteğini alan kuruluş yetkilileri, Antalya’da ki tesislerinde evcil hayvanların serbestçe dolaşmasına ve misafirlerin bu hayvanları büfe yemekleri ile beslemesine izin veren ‘’güya’’ hayvan sever tesis yetkililerine ödüllerini takdim için otele gelirler.


Günler öncesinden personele duyurusu yapılan tören için ayrıca yerel ve ulusal basın temsilcileri de davet edilmiştir. Adet olduğu üzere tertip edilen bir kokteyl ve ardından hayvan hakları üzerine kısa konuşmalar yapılır, hayvan sevgisini işaret eden kısa bir slayt gösterisi izlenir ve en nihayetinde ödül töreni gerçekleşir. Alkışlar ve birkaç kare fotoğraf sonrası tören biter, konuklar mutlu mesut otelden ayrılırlar.

Sonra mı ?, efendim sonrası tam Türk işi, biraz önce mutlu mesut daimi beş yıldız ahalisi rolü kesen kedicikler, çuvallara doldurularak kepez koruluklarındaki yeni ikametgahlarına gönderilirler. Bilmeyenler için söyleyeyim, Antalya’da Ermenek ve Kepez otellerden toplanan bu hayvancıkların doğayla buluşturulduğu iki popüler mekandır.Gelenek olduğu üzere, sezon sonlarında Türk Turizminin nerede ise her alanında hizmet veren kurum, kuruluş, işletme ya da şahıslara bolca ödül verilir. Ödül verenlerin çoğunluğu ecnebi ülkelerden olduğu gibi, ülkemizden de turizmci vatandaşlarını tebrik etmek isteyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Turizmciler tarafından da adet haline getirildiği içinde tüm ödül törenlerine bir kulp takılır nerede ise. Sektör ileri gelenleri tarafından yapılan kimi eleştiriler oldukça haklı sebeplere dayandırılsa da, kimileri oldukça acımasızdır ne yazık ki. Ödüllerin para ile satın alındığından tutunda, eşe, dosta bedavadan dağıtıldığını iddia edenlerin sayısı da bir hayli fazladır.

Genelde misafir memnuniyet anketleri üzerinden yapılan değerlendirmeler ile elde edilen sonuçlar, ödülü verecek kuruluşun insiyatifi ve insafı doğrultusunda duyurulur. Şatafatlı bir tören esnasında da hak eden ya da etmeyen birçok kişi ya da kişiler bu kıymetli ve hediyeciklerine sahip olurlar. Zira bütün bir yıl bu yönde bir beklenti ile yaşamışlardır. Amaçlar ise,  ödülü almak, basında bunu fazlası ile duyurmaya çalışmak, web sitesinde görünen bir köşeciğe resmini koymak, ofiste ise vitrine diğerlerinin yanına iliştirmek, bu ödül üzerinden ‘’ bakın biz ödüllü ve dolayısı ile kaliteli bir işletmeyiz’’ mesajı vermek ve bu vesile ile ekip motivasyonunun yükselmesine katkıda bulunmaktır. Alınan ödül hakkı ile de olsa, alavere dalavere vesilesi ile de, amaçlar bu bağlamda benzeşmektedir. Yani sonuçta ödülün alınmasındaki beklentiler değişmez.

Ödüllerin sahiplerini bulması esnasında şaibe olduğuna istinaden en sık kullanılan argüman, tüm sonuçların kapalı kapılar ardında alındığıdır. Kimi ödül veren kuruluşlar ise internet üzerinden yapılacak oylamaların bu sıkıntılı durumu ortadan kaldıracağını düşünmektedir. Öyle ya dünya’nın yeni harikalarını bile internet üzerinden seçen bir çağda yaşıyoruz, neden turizm ödülleri de bu şeklide sahiplerini bulmasın. Ecnebi ödülleri hemen hemen sahiplerini buldu, önümüzdeki aylarda İstanbul ve Antalya’da iki organizasyon daha olacak bu konuda. Her ikisi de internet üzerinden gerçekleşecek oylamalar sonucu seçecekler kazananları.  Her ne kadar tıklanma oranları konusunda manipülasyona oldukça açık olsa da, kanımca en güvenilir seçim yöntemi yine bu şekilde olacaktır, yani bileği ve mouse’u kuvvetli olan ödülleri birer ikişer kapacaktır.


Bu Makale 03.10.2011 - 10:12:20 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.