Emir Hepoğlu

KONSEPT SAVAŞLARI

Bakmayın öyle savaş filan yazdığına, düpedüz bir mücadelenin beklide bir yarışın anlatımı bu başlık.

Bakmayın öyle savaş filan yazdığına, düpedüz bir mücadelenin beklide bir yarışın anlatımı bu başlık. Hem de son yıllarda kimi zaman belirgin, kimi zaman ise sessiz sedasız ve derinden seyreden bir yarışın.
Yarışın adı ‘’ EN BABA KONSEPTİ KİM YAZACAK’’ .

Yapacak ya da hazırlayacak değil dikkatinizi çekerim ‘’ YAZACAK’’ . Zira malumunuz olduğu üzere bizde yeni açılacak tesisler için konseptler yazılır, röportajlar verilir, tanıtımlar yapılır, katalog vesaire bolca dağıtılır ve ardından tesis açıldığında tüm bu yaratıcı zeka ürünlerinin onda biri bile her ne hikmetse hayata geçemez. Çünkü evdeki hesap çarşıya uymamıştır. Hünerli ellerden çıkan rengarenk sunumlarda ve FACT SHEET dediğimiz içeriği bol ve detaylı bültenlerde yazılanlar harf ve rakamlardan ibaret olarak kalakalır.
Türlü nedenlerle ve eksik yanları ile kapılarını açan tesisler ise, bazı durumlarda ‘başka bahara inşallah’, bazı durumlarda ise ‘bu kadarı kafi fazlası gereksiz masraf olurdu’ diyerek hizmetlerine yeni bir konsept’de devam ederler. Bu ve benzeri mantıktaki tesislerin turizmde ne kadar başarılı oldukları tartışılır elbette. Zira bugün konseptinden feragat eden, yarın personel sayısında kısıtlamaya gider, diğer gün açık büfede tasarruf odaklı inovasyon yapar, sonraki günlerde ise yaratıcılığını konuşturur ve bu vesile ile Türk Turizmine en iyi şekilde hizmet etmiş olur.

Üç Konsept, Üç Otel, İki Şehir

Nerede ise her gün yeni bir otel açılan ülkemizde,  gerek mimari yapıları, gerek isimlerinin büyüklüğü ve beklide sansasyonel açılışları vesilesi birazdan size bahsedeceğim tesislerin debdebesini diğerlerinin yakalamaları pek zor gibi görünüyor.

Edition İstanbul

Ian SCHRAGER ve Bill MARRIOTT ikilisinin konseptini oluşturduğu, Marriott gurubu içerisinde beklide göz bebeği sayılabilecek bu şık ve iddialı tesis Waikiki Beach’in ardından İstanbul Levent de açıldı. Geçtiğimiz yıllarda bombalı bir terör saldırısına maruz kalan HSBC binasının renovasyonu ile ortaya çıkartılmış olan bina, mükemmel bir iç mimari ile görücüye çıktı. Edition sadece adı ve kaliteli hizmeti ile değil, içerisinde bulunan dünyaca ünlü restoran ve barları ile de çok konuşulacak gibi görünüyor. Daha şimdiden jet sosyetenin gözde mekanı haline gelen ünlü CIPRIANI restoran’da rezervasyonsuz yer bulmak nerede ise imkansız. Dünyaca ünlü ESPA ile anlaşma yapan ve 2 bin m2 büyüklüğünde oldukça şık ve donanımlı bir SPA ya sahip olan otel 78 süit den oluşuyor. Standart odası olmayan otel konsepti gereği her misafiri VIP olarak ağırlama taraftarı. Azeri iş adamı ve Palmali Grup’un başkanı Mübariz Mansimov’a ait olan otelin açılışı The Ritz Carlton Manhattan’ın yönetici ekibinin desteği ile gerçekleştirildi. Sade, şık ama aynı zamanda görkemli olmayı başarabilen otel, bu yılın en çok konuşulacak tesisleri arasında olmayı şimdiden garantilemiş görünüyor. Açılışı öncesi vaad ettiği tüm konsepti hayata geçiren tesis yönetimini saygıyla selamlıyorum.

Mardan Palace Antalya

Sansasyonel açılış töreni ve dünyaca ünlü konukları ile ülke ve dünya gündemini bir hayli meşgul eden bu benzersiz tesis, bir dönem hakkında çıkan tatsız haberlerin ardından şimdilerde yeniden eski ışıltısını yansıtacakmış gibi görünüyor. Deneyimli turizmci İrfan DEMİROK un kaptan koltuğuna oturduğu tesis 1.3 milyar dolar bütçesi ile dünyanın en pahalı otel yatırımı olarak şimdiden literatüre geçmiş durumda. Değil Antalya’nın, Türkiye’nin ve beklide dünyanın en ihtişamlı otellerinden biri olan Mardan Palace yine Azeri bir iş adamına Telman İSMAİLOV’a ait. 7.500 m2 alana sahip devasa bir SPA ya sahip olan tesis konsepti gereği dünyaca ünlü kozmetik uzmanı Dr. Muradı 10 haftalık programlar dahilinde otel konukları ile buluşturmayı planlıyor. Oda fiyatlarında da radikal değişiklikler yapan DEMİROK ve ekibi % 25 oranında iç pazar hedefleyerek 2011 sezonunu % 70 doluluk ile kapatmayı planlıyor. İngiltere'nin başkenti Londra'da,‘turizmin oscarları' olarak da adlandırılan World Travel Awards 2010’da, 1000'den fazla adayın kıyasıya mücadelesi ve yüz binlerce seyahat profesyonelinin web sitesinden gerçekleştirdiği oylamalar sonucu  ‘Dünyanın En İyi Lüks Oteli', ‘Dünyanın En İyi Spa Oteli' ve ‘Dünyanın En İyi Royal Suite' ödüllerini de alan ve bu manada haklı bir gurur yaşayan tesis yöneticileri yeni ve daha büyük başarılara yelken açmış durumdalar. Bu vesile ile CEO İrfan DEMİROK ve yönetim kadrosuna milli servet olarak addetikleri MARDAN PALACE otelinde sonsuz başarılar diliyor ve bir basın toplantısı ile duyurdukları yeni konseptlerini hayata geçirmekte hiç de zorlanmayacaklarını düşündüğümü bilmelerini istiyorum.

Maxx Royal Antalya

Tv reklamları hiç şüphesiz mükemmel. Belli ki iç Pazar hedefleri büyük. Zaten tesisi dolaşınca sanki çocuklar için inşa edilmiş gibi düşünmeye başlıyorsunuz hemen. 240 milyon dolar yatırımdan bahsediliyor. 2 yıl boyunca gerçekleştirilen ve 35.000 otel müşterisine telefon ile ulaşılarak yapılan anket sonucu belirlenen beklenti ve dilekler üzerine oluşturulan bir konsept. Tamamı süit olan bu otelde en ufak oda 80 m2. Bunun dışında Laguna, Montgomerie, Maldiv ve Teras evleri adındaki villar ise ortalama 400 m2. Turizmin lider guruplarından olan ETS guruba ait olan tesis 3 bin m2 SPA ve 18 delikli bir golf sahasına sahip. ‘’Upper Class’’ konsepti sayesinde 24 saat boyunca tesis de F&B hizmeti almak mümkün. 12 bin m2 Aquapark’a sahip olan tesis de birde Maxxi Land adında  3.500 m2 lik 01-17 yaş arası eğlence merkezi mevcut. 1000 yatak kapasiteli 460 oda ve 25 villaya sahip olan otelin şimdiye dek konsept olarak açıkladıkları hemen tüm konular gerçekleşmiş gibi görünüyor. Yakın zamanda açılışı yapılacak olan otelin bundan sonrada konseptinden taviz vermeyeceğinden şüphe yok.

Yazmak, çizmek, basın toplantısı yapmak, yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmak işin kolay kısmı. Zor olanı söz verdiğini yerine getirmek ve sürekliliğini sağlamak. Tesisler takip ediliyor ve verdikleri hizmetler ile değerlendiriliyorlar. Günümüz medyası ve bilhassa internet üzerinden olanı her bir doneyi kaydederek istediğimiz an bizlere geri dönüşümünü sağlayabiliyor ve bu nedenden dolayı verilip de tutulmayan sözlerin ortaya çıkması bilakis kolaylaşıyor, unutmamak lazım.


Bu Makale 02.05.2011 - 14:34:35 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.