Zekeriya Şen

Entegre gezi

Entegre gezi

"Entegre Gezi*" uzun zamandır birçok online seyahat şirketi (OTA) için bir hedef olmuştur. Amaç, kullanıcılara rezervasyondan eve dönene kadar seyahatleri boyunca yardımcı olabilecek bir uygulama oluşturmak.

Bu uygulama, uçuş değişiklikleri için gerçek zamanlı uyarılar sağlamayı, otel girişlerinde ve tercihlerinde yardımcı olmayı ve kullanıcının tercihlerini artırmak için etkinlikler ve deneyimler önermeyi amaçlamakta. Hedef, kullanıcının tercihlerine uygun, sorunsuz ve kişiselleştirilmiş bir seyahat deneyimi yaratmak.

"Entegre Gezi"nin en önemli zorluklarından biri, uygulama ile kullanıcıların etkili bir şekilde iletişim kurması. İlgili etkinlikler ve deneyimler sağlamak için müşterilerle doğrudan ilişkiler kurma ihtiyacı mutlaktır. Online seyahat acenteleri için geleneksel akış modeli, seyahat deneyiminin çeşitli bölümlerini, dış kaynak olarak taşeronlara devretmek olmuştur. Ancak bu hem karmaşık hem de yeterince, amaçlanan düzeyde karlı olmamıştır. Dahası, çok sayıda farklı seyahat kişiliği olması ve bunun sonucu benzersiz deneyim isteği göz önüne alındığında, müşteri tercihlerinin tahmin edilmesi ve kişiselleştirilmesi oldukça zor bir süreçtir. Hatta tüm bu teknolojik açılımlarda bazen imkansızdır.

Neyse ki, yapay zekâ (YZ/AI) alanındaki ilerlemelerle, kullanıcının talebine dayalı, özel öneriler sağlayabilen bir sesli seyahat asistanı oluşturmak yavaşta olsa mümkün hale gelmiştir. Örneğin, OpenAI, TripAdvisor, Booking.com ve Google’daki tüm yorumları okuyup değerlendirip bir bilgi oluştururken; Viator ve GetYourGuide gibi OTA’ların ürün bilgilerini de dahil ederek büyük miktarda açık kaynak bilgi erişimine sahip bir konuma gelmiştir. Bu teknoloji, karmaşık veri tabanlarına ve tercih ayarlarına gerek kalmadan daha kişiselleştirilmiş ve verimli bir kullanıcı deneyimi sağlamak için kullanılması içten bile değildir.

Böyle bir uygulama / asistan oluşturmak için büyük engeller olmamasına rağmen, ürün bilgilerine ve işlem sürecine erişim konusunda bazı belirgin zorluklar var. Start-up şirketleri bu ve bunun türevlerinin çözümleri üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve bence çok yakında yepyeni bir uygulama gündeme gelecek. Eli kulağında diyebiliriz. Booking.com ve Expedia gibi büyük online seyahat acenteleri bu teknolojiyi oluşturabilirler, ancak start-up şirketleriyle rekabet etmek için yeterince hızlı hareket etmeleri mümkün değil, bu konuda oldukça hantal kaldıkları aşikâr. "Entegre Gezi"nin geleceği bu nedenle, daha sorunsuz bir seyahat deneyimi yaratmak için gereken çeviklik ve yenilikçiliğe sahip olan bu daha küçük şirketlerin avucunda olacak. Bu konuda ilk atılımı gerçekleştiren piyasada ciddi bir pay kapıp meyvesini yiyecek. Sonuç olarak, bahsettiğim büyük online seyahat acenteleri bu teknolojiye erişmek ve daha kapsamlı bir seyahat deneyimi sağlamak için bu start-up şirketlerini satın alacaklardır.

"Entegre Gezi", kullanıcılar için kişiselleştirilmiş ve verimli bir deneyim sunarak seyahat endüstrisini devrimleştirebilir. Uygulama, kullanıcının tercihlerine uygun benzersiz deneyimler ve etkinlikler önerilebilir. Ayrıca, yapay zekadaki gelişmeler, kullanıcının taleplerine dayalı gerçek zamanlı öneriler sağlayabilirken, sesli bir seyahat asistanı oluşturmayı mümkün hale getirdi veya getirmek üzere diyebiliriz. Bu uygulamayı oluşturmak için bazı zorluklar olsa da start-up şirketleri çözümler üzerinde çalışıyorlar ve yaz aylarında biri piyasaya sürülebilir. Bu start-up şirketleri satın alarak, büyük online seyahat acenteleri müşterilerine daha kapsamlı bir seyahat deneyimi sunabilirler.

İsterseniz biraz da seyahat sektörü olarak nerede olduğumuza bir göz atalım. Online seyahat acenteleri, oda tercihinizi, üyelik (sadakat) numaranızı ve hatta uçuş ayrıntılarınızı hatırlama konusunda ilerleme kaydettiler ama ne hikmet ise bu konuda çok etkili olamadılar. Belli OTA’lar bu bilgileri birleştirerek "Süper PNR" oluşturuyor. Bazıları ise oteli, gecikmiş bir uçuş nedeniyle yolcuların geç check-in yapacaklarını bildiriyorlar. Ancak bunlar çaba sonucu oluşan yetersiz deneyimlerden ileri gidemiyor. Müşteri tercihlerine ilişkin veriler mevcut olmasına rağmen ne yazık ki belli başlı uygulama sorunları nedeniyle şimdilik daha ileri gidemedi.

Deneyimler, yemek mekanları, geziler ve yapılacak şeyler gibi, yerinde aktiviteleri içeren "Entegre Gezi" kavramı oldukça önemli aslında. Ancak, söz konusu bu iki büyük OTA, bu alandan uzaklaştı zira özünde bu kurgu çok pahalı, karmaşık, idare etmesi olabildiğince zor ve aslında en önemlisi yeterince kârlı değil. Bunun yerine, bu aktiviteleri doğrudan ve tek bir kontrol mekanizması olan taşeronlara halletmeye odaklanmış durumdalar. Bu kurgu elbette daha kontrol edilebilir ve kazançlı. Kullanıcıların onay vermiş oldukları doğrudan bilgileri olmadan, bu alanda iletişim hatları, basit bir Google aramasından ötesine geçmesi imkânsız.  İlgili aktiviteleri sunmak için çok daha kişisel veriye ihtiyaç vardır. Müşteri tercihlerine ilişkin bilgiler, kişiselleştirilmiş seyahat planlama ve önerileri vaat eder. Bunu birkaç rastgele rezervasyona dayalı hedeflenen öneriler üzerinden oluşturmak oldukça zordur. Ayrıca, seyahat edenler genellikle farklı nedenlerle, zamanlarda ve birden fazla kişilikle seyahat ederler, bu da kalıpları belirlemeyi zorlaştırır.

Neyse ki, bu soruna temelleri sağlam oturtulan bir çözüm hızla geliştirilmekte! OpenAI bu açmazın çok hızlı bir çözümü olacak gibi. OpenAI, Google ve TripAdvisor'daki her yorumu, Viator ve GetYourGuide'daki her ürünü ve Wikipedia'nın tamamını hatmetmiş durumda. Bununla kalmayıp aynı zamanda seyahat, güzergâh, konaklama ve yemek konusunda pek çok büyük blogu okumuş ve tarafsız bir sonuca varmış durumda. Bu bilgilerle, yapay zekâ destekli bir seyahat asistanı çok yakın gelecekte pek çok kullanıcının vazgeçilmezi olabilir. Özelikle seyahat öncesi hazırlığı ve seyahat esnasında yapılması beklenen pek çok tercih için harcanan zamanı en optimum seviyeye çekebilir.

Basitçe taleplerinizi söyleyebilirsiniz, örneğin "Bu güzergahta daha yeni uyandık ve tüm günümüz boş. Eşimle, üç çocuğumla (3 ve 5 yaşında) birlikte, önce güzel bir kahvaltı mekânı önermeni ve daha sonrada aktivite seçenekleri sunmanı istiyorum. Aşağı yukarı günlük bütçem 400 USD,” diyebilirsiniz. Ve veriler ile AI sizinle etkileşime geçip, tüm taleplere dayalı özel sonuçlar üretebilir. Burada bir diğer önemli faktör ise ürün bilgileri, buna doğrudan erişim ve işlem süreci gerekli. İşte burada da hâlihazırda içerik üreticilerinin toplandığı Google Reviews, Viator, GetYourGuide ve hatta TUI-Musement benzeri start-up'lar ön plana çıkacaklardır. Belli bir komisyon dilimi karşılığında bu kısmı rahatlıkla çözeceklerdir. Elbette yasal düzenlemeler gerekecektir ama teknolojinin gelen AI ile birlikte aktığı bu yol aşikardır.

Bu yeni ürün eli kulağında bu yıl olmasa bile seneye kesinlikle devreye girecek. Piyasaya sürülecek olan bu ürün yeni bir çözüm, muhtemelen gelecekte yerinde seyahat asistanı haline dönüşecektir. Elbette sürdürülebilir olması çok önemli olacak. Maalesef, büyük OTA’lar bu manevrayı yapma konusunda oldukça hantal kalmış durumda ve bu teknolojiden yararlanmak için yeterince hızlı hareket etmiyorlar. Şu anda bu çözüm üzerinde çalışan birçok AI start-up'ı mevcut ama herkes bu konuda temkinli. Doğru an ve zincirleme oluştuğunda seyahat sektöründe yeni bir açılım söz konusu olacaktır.

Sonuç olarak, "Entegre Gezi” ye geçiş çok yakında gerçekleşecek. Şimdiden takip edilebilen uçuş gecikme uygulamaları, GPS sayesinde belirlenen rehber anlatımları ve otel check-in sistemleri, içerik sağlayıcıların bilgi desteği ile sanal entegre bir gezi tasarlanacaktır. Çok yakında herkes AI destekli seyahat asistanı kullanacaktır.

Zamanla, tüm bu veriler ve işlemler "Entegre Gezi" kavramı çatısı altında bir araya gelip, kişisel seyahat bilgisine dönüşecek ve her şeyi tek bir yerden takip edilecek.

*Entegre gezi, genellikle mobil uygulamalar veya çevrimiçi platformlar gibi teknoloji aracılığıyla farklı ulaşım modlarının tek bir seyahat planına entegre edilmesini ifade eder. Bu, uçuşlar, trenler, otobüsler ve paylaşmalı hizmetler gibi farklı ulaşım şekillerinin birleştirilmesini, konaklama ve aktivitelerin tek bir yerden rezervasyon yapılmasını içerir. Entegre bir seyahatin amacı, gezginin çoklu rezervasyon ihtiyacını azaltarak seyahati daha uygun ve verimli hale getirmektir, böylece seyahat süresi ve maliyet azaltılır ve en önemlisi kişiselleştirilir.


Bu Makale 20.03.2023 - 08:42:51 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Şahane

    Gaye Aksu 22.03.2023 - 12:28

    Feridun Bey merhaba, Keşke sektörümüzü sadece sizin gibi vizyonsuz insanlar ibaret sanmasanız da biraz olsun yazılanlardan feyz alsanız. Hala web sayfası olmayan firmalar var demişsiniz. Sektörümüz bunları örnek almamalı, ileriyi görebilmeli. Belki bir adım daha öteye taşırız olduğumuz konumu ne dersiniz? Ayrıca keşke sahte bir hesap yerine gerçek kimliğiniz ile yorumlarını yazabilecek cesareti gösterebilseniz de bunları yüz yüze tartışabilsek. Zekeriya Bey'in yazıları yerine sizleri ileriye taşımayacak vasat yazıları takip etmeyi öneriyorum. Vaktinizi boşa harcamamış olursunuz böylelikle

  • Yine Boş

    Feridun Genç 20.03.2023 - 12:12

    Merhaba, Yazmışsınız güzel yine ama kime faydası var. Bizim sektör buna ne zaman ne şekilde adapte olur ki! Bence olmaz, çünkü daha web sayfası olmayanlar var. Bir de bizlerde para bu tür şeylere yok. Daha gerçek şeyler yazın beyefendi.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.