Necati Çalışkan

Çok önemli bir kararın arifesindeyiz

Bu yazıyı yazmak için Türsab Genel Kurulu sonrasını bekledim.

Amacım sektöre yön verenlerin fikirlerini öğrenmek amaçlarını görmekti. İyi de ettiğimi şimdi daha iyi anlıyorum. Hayli konuşuldu bu konu. Bakan ve Başkan dahil acenteler bu konuda düşüncelerini açıkladılar. Sözler verildi. İnternet gazetelerindeki röportajlar ağılıklı hep bu konu üzerineydi. Büyük çoğunluğun desteği var. Şiddetle karşı çıkanlarda oldu. Onları da unutmamak lazım.

Gerçekten de sektörde çok ciddi olarak yeni bir düzen değişikliğinden bahsediyoruz. Hem de Turk turizminin geleceğini belirleyecek bir düzenden Tur Operatörleri yasası'ndan…

Ancak şunları söylemeden geçemeyeceğim. Nedense böyle konular ya olumsuz bir durum ortaya çıkınca gündeme geliyor ya da  Genel Kurul yaklaşınca…Aylar öncesinde yazdığım bir yazıda tünelin ucundaki trenin geldiğini görememenin ileride nelere mahal vereceğini yazarken şimdi ne kadar haklı olduğumu daha iyi anlıyorum. Yine bir Genel Kurul yine bir olumsuz durum ve konuşulanlar…

Ama unutmamamız gereken bir gerçeğimizde var ki; aradan biraz zaman geçtiğinde yani konu soğuduğunda ne kimse bu konuyu konuşacak ne de konuştuklarını hatırlayacak.Sanki bunun da böyle olacağı yönünde bir his var içimde. O nedenle yazarken ‘’Olmayacak dua’ya amin mi diyoruz’’ demekten kendimi alamıyorum. İnşallah böyle olmaz…

Bu konu basit sıradan bir şey değildir. Bu konu sadece Türsab’ın da konusu değildir. Bu konu Türkiye’nin turizmdeki geleceğinin konusudur.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben yasanın ne zaman çıkmasından çok, doğru çıkmasıyla ilgileniyorum. Doğru çıkmayacak bir yasanın Türk turizmini içinden çıkılamayacak boyutta sıkıntılara sokacağının kuşkularını taşıyorum. Çünkü geçmişte yapılan yasa değişiklikleri ve yapılanlar  beni maalesef doğruluyor.

O nedenle birikimlerimin verdiği tecrübeyle yasaya katkım olacağını düşünerek başta Türsab olmak üzere yasayı hazırlayanlara bazı uyarılarda bulunmak istiyorum.Başkanın danışmanları mutlaka benden daha iyi düşüneceklerdir ama ben yine de düşüncelerimi aktarayım. Bu yazımı bekleyenlerin olduğunu da biliyorum.

Bu yasayı çıkartırken kaş yapalım derken göz çıkartmayalım. Turizmi ileriye götüreceğiz derken daha büyük kaoslara sürüklemeyelim. Tekelleşmeye çanak tutmayalım. Yasa birkaç acentenin cirit atacağı deyim yerindeyse malı götüreceği bir sistemi yaratmamalı. Dünyadaki örneklerini iyi inceleyin ama her ülkenin kendine has özelliklerini gözardı etmeyin.Türkiye'nin içine sığmayacağı veya bol geleceği bir ceketi yaratmayın. Tur Operatörleri yasasının amacı Türkiye’nin Thomas Cook veya TUI’sini yaratmaksa bu doğru bir davranış olmaz. Bu sistemin Türkiye’yi nerelere götüreceğini kestirmek çok zor olmasa gerek. 

Şuanda mevcut düzende herkesin bildiği bir tekelleşme zaten mevcut. Amaç bu yasa ile bu düzeni yasal şekle sokmaksa yapılacak düzenleme gelecekte Türk turizmine şuandan daha büyük zararlar verecektir. Bu düzende yeni çıkacak yasa acentelerin genelinden çok, birkaç acenteye hizmet etmiş olacak ki dolayısıyla sektörün gelişmesinin önünü kesecektir.

Kesinlikle yasa yazılırken sadece mevcut bir acentenin tarifi yapılarak hazırlanmamalı. İstenilen özellikler Türkiye gerçeklerine uygun olmalıdır. Dinamikler unutulmamalı.

Ayrıca, İnternet acenteleri yeni düzende mutlaka sistemin içinde düşünülmeli onları sistem dışına atacak düşüncelerden uzak durulmalı. Yani bu yasa internet acentelerini ortadan kaldırmaya yönelik olmayıp onları disipline ederek kontrollü büyümelerine imkan verecek şekilde olmalıdır. Aksi taktirde yapılacak her şey çözümden öte kaosa ve illegalliğe hizmet edecektir.

Şunu da asla aklımızdan çıkartmamalıyız. Burası sadece bir outgoing ülkesi değildir. Burası öncelikle incoming ülkesidir. Bu durumun getirdiği yatırım avantajları vardır. Bu nedenledir ki  Türkiye’nin  dinamiği çok yüksek bir iç piyasası vardır. Bunu özellikle dikkate almalıyız.

Şayet, tur operatörleri yasası yurt içinde tekelleşmeye yönelik bir amaca hizmet ederse bu durumun incoming’le gelen döviz gelirlerine ileride kayıplar vereceği ortadadır. Kaş yapalım derken göz çıkartmayalım dememin arkasındaki gerçek budur.

Sonuç olarak;

Bu yasa sadece birkaç acentenin dikte etmesi ile yapılacak kadar basit bir iş değildir. Tüm sektör bileşenlerinin fikirlerinin alınarak yapılması gereken çok önemli bir değişimdir.. Sektöre yıllarını vermiş turizmcilerden,Akademisyenlerden, ekonomistlerden, işin ehli hukukçulardan ve üniversiterlerden mutlaka destek alınmalıdır.

Yeni düzende Tur Operatörü olmak ne çok basit,  ne de çok zor olmalı. Burada önemli olan gerek tüketicileri gerekse acenteyi koruma altına alabilecek, güveni pekiştirecek , sektörü sağlıklı büyütecek , lastik patladığında arabayı ayakta tutacak bir sistem yaratmak olmalı.

Bu yasayı hazırlayacak olanlar ne kadar önemli bir işe imza atacaklarını iyi bilmeliler. Bu kişiler Türkiye’nin geleceği ile ilgili önemli bir karar alma arifesindedirler.

 

Bu Makale 12.12.2011 - 16:48:29 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • Necati ÇALIŞKAN 11.12.2011 - 11:48

  Benim ne anlatmak istediğimi Deniz abi çok güzel özetlemiş. Başka taraflara çekmeye konuyu saptırmaya gerek yok.Teşekkür ederim Deniz abi...

 • deniz tüfekçi 10.12.2011 - 05:38

  ortada bir taslak metin var mı?Sanırım Necati bir çerçeve çizmeye ve dikkat edilmeden hazırlanabilecek bir yasanın durumu yarın başka bir boyutuyla kaosa dönüştürebileceğini söylüyor. Küçük boyutlu,butik tarzda çalışan acentaların operasyon yapamama gibi bir tehlike ile karşı karşıya kalabileceğini unutmayalım. Tekelleşmenin önüne geçen mevcut yasalar var, ancak büyük boyutlu sermaye sahipleri yarın özellikle yabancı sermayenin iştahlı yatırımları sonunda kolayca devre dışı kalabilir, şirket satınalmalar yoluyla mevcut yapı tamamen devre dışı kalabilir yada gücünü büyük ölçüde yitirir.Yeni yasanın temelinde çoklu yapının korunması esas alınmalıdır.

 • Selma UYSAL 09.12.2011 - 02:43

  Fahrettin bey keşke durum sizin izah ettiğiniz kadar masum olsa. Başlangıcından şuana kadar geçen süreyi yakından bilen birisi olarak işi amacından saptırdıklarını ben de görüyorum.Necati bey gerçekten çok doğru şeyler yazmış.Yıllardır bu sektörede olan birisi olarak ben onun kaygılarına KATILIYORUM.

 • Fahrettin ÇİÇEK 09.12.2011 - 10:08

  Bu yasanın daha fazla zaman kaybedilmeden çıkarılmasını ortaya atanlardan, halen savunanlardan ve tecrüblerini devamlı aktaranlardan biri olarak kaygıları yersiz bulduğumu bildirmek istiyorum, zira çıkacak olan düzenlemenin odağında tüketici olacaktır. Öncelikle hedeflenen tüketiciyi sonra tedarikçiyi korumaya yönelik bir yapılanmadır, ne küçük veya orta büyüklükteki işletmeleri zora sokacak ne de tekelleşmenin önünü açacak bir düzenleme olmayacaktır. Her işletmenin teminat altına alabildiği büyüklük ile orantılı operasyonları yapma hakkı her zaman güvence altındadır.

 • FİKRET KOCAMAN 09.12.2011 - 09:24

  NECATİ BEY ELLERİNİZE,KALEMİNİZE SAĞLIK.SIRF BU SEBEBLERDEN DOLAYI ACENTASINI SATIP EMEKLİYE AYRILMIŞ BİRİ OLARAK TEMENNİM O DURKİ İNŞAALLAH ANADOLU ACENTALARINIDA SOKAK ARALARINDAN KURTARAN YASALAR HAZIRLANIR,GEREKLİ DENETİM YASALARI VE İNTERNET SATIŞ KURALLARI GETİRİLİR.HAYIRLISI OLSUN.

 • Selma UYSAL 09.12.2011 - 09:16

  Yasa birkaç acentenin cirit atacağı deyim yerindeyse malı götüreceği bir sistemi yaratmamalı. BU DÜŞÜNCENİZE AYNEN KATILIYORUM. ALTINA İMZA ATARIM Kİ BÖYLE OLACAK.SİZİ TEBRİK EDERİM VE BAŞARILI YAZILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM.

 • yasemin kalkavan 08.12.2011 - 09:25

  Necati bey yüreğinize kaleminize sağlık.inşallah dikkate alırlar .

 • Hüseyin Kalener germany KÖLN 08.12.2011 - 08:11

  Tesbitler ve kaygılar çok doğru.inşallah dikkate alırlar.

 • Anadolu acentesi Kerim TAŞÇI 08.12.2011 - 06:15

  Sevgili Necati bey bu yazınızla tüm acentelerin sesi oldunuz.Özellikle anadoludaki acenteleride düşünerek hareket etmeli yasayı yapanlar. Ancak yazınızda belirttiğiniz gibi seçimler bitince sözler unutulur.bu yasayı bu başkan çıkaramaz. çıkartsada eksik ve yanlış çıkar.senin gibi değerli insanlar yazmalıki oyuna gelmeyelim.beynine kalemine sağlık dostum.

 • Murat 08.12.2011 - 05:01

  Necati bey her ne kadar yazınız mükemmel olsada sonunda kaçınılmaz son olacak .. korkularınızın hepsinin gerçek olacağını sizde biliyorsunuzdur sanırım ..

 • Cihan Saray 08.12.2011 - 03:53

  kaleminize sağlık.

 • GUNDOGAN BOZ 08.12.2011 - 12:52

  Necati Bey çok güzel bir konuyu kaleme almışsınız. Yüreğinize kaleminize sağlık.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.