Orhan Sancar

Antalya'da sezonu uzatmak için ne yapılmalı?

Rus pazarı ile ilgili özellikle sezonun ilk 3 ayında ortaya çıkan düşüşü nasıl kapatırız?
 
 Bu soru ile ilgili en belirgin ve pratik çözüm, sezonu kasım ayının ilk haftasına kadar uzatarak, sezonun son aylarında kapasiteyi arttırmaktır.
 
Kapasiteyi arttırırken kimler ne yapmalı?
 
Bence bu konuda TurizmGuncel aracılığı ile bir platform oluşturalım ve düşüncelerimizi paylaşalım. Sezonu uzatacak kamu ve özel kurumları harekete geçirelim. Yükü sadece tur operatörlerinin omuzlarına bırakmayalım, birbirimizi tevsik edip çözüme ulaşıp, rakip ülkelere iyi ders verelim.
 
En büyük handikabımız olan ekim - kasım aylarındaki hava durumunun global iklim değişikliği nedeniyle sıcaklığın mevsim ortalamalarından daha yüksek olacağı tahmin ediliyor. Eğer bu durum gerçekleşirse isimiz daha da kolaylaşıyor. Bir de denizlerin soğuması, ısınmasından daha uzun bir zaman alıyor. Bunu turistlere aktaralım. Yani Akdeniz'de kasım’ın sonuna kadar denize girilebiliyor.
 
Rusya, Ukrayna ve St. Petersburg’a eylül ve ekim aylarında fuarlar var ve genelde kış destinasyonları pazarlanıyor. Bu fuarları birer fırsat yerine çevirip Antalya’nın kasım sonuna kadar yaz destinasyonu olduğunu anlatalım. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ekim ve kasım ayları için  Tur operatörlerine tevsikler geliştirmeli ve bu aylar için ciddi tanıtımlar yapmalıdır. Devlet Hava meydanları ayakbastı ücretlerinde yüzde 50 indirime gitmelidir.
 
Antalya Havalimanı bu dönem için yüzde 50 indirim uygulamalıdır. Oteller bu dönemde Mısır ve Tayland ile rekabet edecek fiyatlar sunmalıdır.
 
Tur operatörleri bu donemde paketlerinde ki kar marjlarını minimuma indirmelidir. Uçak şirketleri daha fazla uçuş için tur operatörlerini desteklemeliler.
 
Bu ve benzer düşünceleri hayata geçirirsek sezonu uzatır, kayıplarımızı azaltır ve bir gelenek yaratmış oluruz. Yorum ve düşüncelerimiz  ile bu projeyi  destekleyip sahip çıkalım ve kalıcı adımlar atalım.
 

Bu Makale 27.08.2012 - 09:20:50 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • Rafet Cetinkaya Resort Vip Travel 25.08.2012 - 09:34

  Sayin Orhan bey Cok guzel bir sey soylemisiniz fakat en buguk sorun: 1. 01.10 31.10 bir cok hotelin dolu olmasi kongreleden dolay. 2. Bize gereken 5 Uall pp 40$. 3. Paket fiati Moscovadan 800 1000$ olursa ancak olur bu is. 4. Lutfen sayin hotelci arkadaslarima 2013 yili iyi gecmesini ister isek unutalim su sacma fiatlari Std oda pp 250$ ve villa 2000$Bunlarin olmasi gereken fiatlari maximum 120130$ рр ve villa 8001000$.Ele ele tutnunalim ve 2013 Turkey Akdenizi 20002004 yilari gibi akili isler yapalim.

 • murat demircan 15.08.2012 - 11:21

  Sevgili dostum Orhan Sancar hakikaten haklı , bu iş için herkes taşın altına elini koymalı ve sağlam bir zincir oluşturulmalıdır , Ayrıca tüm dünyanın ilgisini çeken sanatçılara dev konserler yaptırarak paket turlar yapılabilir , böylelikle hem reklamımız yapılmış olur hemde turizme canlılık gelir , Zaten bu tür büyük konserleri veren sanatçıların nerelerde olacağını herkes çok önceden bilip ona göre seyahat planı yapıyor. Biz maalesef elimizdeki fırsatları değerleniremiyoruz , Madonna nın İstanbulda ki konserinden önce Dubai de konseri vardı , Dubai deki Oteller konser için özel tur paketleri oluşturmuşlar , vip turlar koymuşlar yani bu konseri çok iyi kullanmışlar , bizde ise maalesef hiç kimse bu konsere ilişkin hiç bir şey yapmamış . Konser sadece biletleri satılan düz bir konser olmuş . Demek istediğim tanıtımına buyuk paralar harcadığımız Ülkemiz için her fırsatı değerlenirmeliyiz. Ayrıca Ekim Kasım ayları Türkiyemiz iç,in mevsimlerin en güzel olduğu aylar , bu aylarda ikili paketler yapılabilir , 2 gün İstanbul 5 gün Antalya gibi , takip ettiğim kadarıyla yaz aylarında İsrail e ciddi bir turist gidişi var biz elimize gelen turisti başka ülkeye gönderip dövizimizdene oluyoruz. Bence Tur paketleri zenginleştirilmeli ve müşteriye cazip hale getirilmelidir. Ayrıca gelen misafirlere ülkemizde uygulanan Tax free de çok iyi anlatılmalıdır , Yıllar önce yöneticilik yaptğım bir grubun Antalya serbest bölgesinde perakene alışveriş mağazaları vardı ve biz o dönemde yaz kış müşteriye ürün yetiştiremiyorduk , ama maalesef her zaman olduğu gibi altın yumurtlayan tavuk kesildi ,eğer bugün o sistem devam etseydi belkide Antalya ili komple Serbest bölgeydi ve Dubai ile yarışacaktı. Ayrıca devlet destekli shopping turları düzenlenmeli , mesela 10,000 usd lik alışveriş yapana uçak ücretsiz olmalı , kişi başı 10,000 usd lik alışveriş uçak başına 1,5 milyon usd döviz girdisi ve resmi ihracat demektir. tabiiki bundan sonra turizmde ürün çeşitliliği çok önem kazanmaktadır,baştada dediğim gibi zincir oluşturulup birlikte hareket edilmelidir.

 • Ali Güney 31.07.2012 - 01:15

  Antalya ve Guney kiyilarimizda Türizm sezonunu uzatmak icin öncelikle Türistlere sormaliyiz ki cevabini bulabilelim. Türist neden degisik sezonlarda degisik ulkelere gider , Kisin Antalya bölgesinde Türistlere sunabilecegimiz ne var , Sezon sonunda otellerin etrafi cöplük, carsilar kapali dukkanlar bakimsiz vs. Kisin Lara , Belek , Side , Kemerde de bir türist disarida nerede yemek yiyebilir hangi ülkemize özgün yerlere gidebilir. Hic bir yere , yanlizca otelde tikanip kalir , Yanlizca shoppin yapan turlarin oyuncagi olaerak 52 Pamukkale , Goreme turlari yapabilirler. Kisin Amatör futbol takimlari getiriyorum , oyuncularin bu saydigim bolgelerde gidebilecegi herhangi bir eglence gezebilecegi sehir kasaba sahili yok. Sürekli otel yapacagimiza Bakanligimizin ve hükümet yetkilileri ile birlikte yerel yönetimlere ceki düzen verip cevre düzenlemesi yapilmalidir. ki Türist disariya ciksin. Bunlari yaparken nasil secildigi belli olmayan yerel yöneticileri yurt disina gönderip Türizmde cevre duyarlilgi olan ve 12 ay türist ceken bölgeleri görmesi gerekir. Aslinda yapacak cok sey var ama önce kafa yapimizi degistirmeliyiz.

 • TAHİR SANCAR 31.07.2012 - 01:44

  BİRŞEYİ BAŞARABİLMEK İÇİN,YANYANA GELİP,ASGARİ MÜŞTEREKLERDE BİRLEŞEREK..BİR YERDEN HEMEN BAŞLAMALI.ÖZALIN, TURİZİM İÇİN YAPTIKLARINI İNCELEYİP,ÖRNEK ALINMALIDIR.DEVLETİN BÜTÜN İMKANLARINI SEFERBER ETTİ.TEŞVİKLER VERDİ.SİZLERE İNANDI.VE SİZDE BAŞARDINIZ.HAYDİ BUNUDA BAŞARALIM.SAĞLIKLAR DİLERİM.TAHİR SANCAR

 • şeref aciyan 30.07.2012 - 11:03

  Alın size bi öneri ve güzel bi uygulanacak proje daha.Tabi kimden yine abim Orhan SANCAR engin tecrübesiyle döktürmüş turizmimiz için.şu aralar HÜKÜMET bile el atmazken turizme abim yine düşünceli bir davranış sergilemiş.Abi agzına yüreğine saglık.Başarılarının devamını diler hayırlı ramazanlar temenni ederim...

 • turizmdebuaksam 30.07.2012 - 11:30

  Bir kaç önderi 1) Shoping fast festivalleri yapılmalı, 2) Nisan Mayıs Ekim Kasım dönemlerinde sanatsal avtiviteler artırılmalı, müzik fastivallerine ağırlık verilmeli, 3) Orta yaş ve yaşlılara yönelik training parkurları geliştirmeli, özel grup indirimleri ile desteklenmeli, 4) Bu dönemlerde gelen misafirlere alış veriş mağazalarında geçerli olmak üzere indirim çekleri dağıtılmalı.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.