Orhan Sancar

Rus tur operatörleri 2019'u nasıl planlayacak?

Rus tur operatörleri 2019'u nasıl planlayacak?

2018 yılında Rusya pazarından gelen ziyaretçi sayısında rekor kırılan ancak tur operatörlerinin büyük kayıplar yaşadığı bir yıldı. Bu nedende Rus tur operatörlerinin 2019’da nasıl bir planlama yapacağı merakla bekleniyor.

Rusya pazarındaki tur operatörleri, 2019 yaz sezonunda Türkiye ile ilgili çeşitli senaryoları göz önünde bulundurarak kapasite planlaması yapıyor.

2018 sezonunu sayısal olarak yüksek ama ciddi maddi kayıplar ile kapatan tur operatörleri 2019 için temkinli davranarak yüzde 20 küçülme mesajı verdi. Bu da Antalya hedefinin 4 milyon turisti geçmeyeceği anlamına geliyor.

Geçen yılın ortalarında bu tehlikeye ve ciddi zararlara dikkat çekerek tüm Turizm paydaşlarını uyarmıştık.

Rusya'da 2019’a dönük tüm planlamalar ve senaryolar Mısır'ın açılmasına bağlı olarak yapılıyor.

Mısır açılırsa uçakların bir kısmı Şarm El Şeyh ve Hurghada bölgelerine kaydırılacak ve Türkiye kapasite düşürülecek, çünkü uçak kapasitesi yetersiz kalacaktır. Mısır açılmazsa Türkiye kapasitesi arttırılmak zorunda kalınacaktır çünkü tur operatörlerinin ve hava yollarının elinde fazla uçak kapasitesi vardır.

Mısır'ın açılması Rusya'da faaliyet gösteren operatörler için son derece önemlidir.

Fiyatlar çok cazip ve kredi yaratabilecekleri bir pazar ve nakit akışına ihtiyaçları var. Çünkü 2018 yılında ciddi zararlar, borçlar ve krediler oluştu.

Bu durumdan kurtulmak için en iyi çözüm 12 ay turizm potansiyeli olan Mısır'ın açılması ve Türkiye'ye dönük sayısal hedeflerin mâkul seviyelerde planlanmasıdır.


Bu Makale 22.12.2018 - 17:36:15 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Shokhrukh Khoshimov 26.12.2018 - 02:22

    Bu iddialare katiliyorum

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.