Orhan Sancar

Rusya’da Mısır charter yasağının kalkması Antalya’yı olumsuz etkiler mi?

Rusya’da Mısır charter yasağının kalkması Antalya’yı olumsuz etkiler mi?
Bilindiği üzere Rusya’dan Mısır’a olan uçuş yasağı ,önce tarifeli operasyonlar için kaldırılmış ve 09 Kasım itibarıyla da charter uçuşlar dahil tüm kısıtlamalar kaldırıldı.

Bu sezon Rus tur operatörlerinin Antalya için planlamayı arz-talep dengesine göre yapmaları  verimliliği arttırdı. Tur operatörlerinin pandemiye rağmen iyi bir sezon geçirdiklerini söyleyebiliriz.

Son 2 yıldır seyahat edemeyen turistlerin kısıtlamanın hemen akabinde tatil yapma istekleri yığılmalara neden oldu.

Turizm sektöründen ümidini kesen binlerce insan başka sektörlere kaydığı için, bu yığılma ile otellerde, seyahat acentelerinde ve ulaşım şirketlerinde personel sıkıntısı ortaya çıktı.

Aynı şekilde Rus havayolları şirketlerinde pilot açığı meydana geldi ve hızlandırılmış eğitimler ile bu açık giderilmeye çalışıldı.

Rusya’dan Mısır’a dönük charter yasağının 09 Kasım itibariyle kaldırılması, Antalya’da sezonu çok fazla etkilemeyecektir. Her sezon olduğu gibi Antalya otelleri kasım ortalarında otellerin bir kısmını kapatıyor ve kış kapasitesine dönüyorlardı.

Şu anda kış destinasyonları Tayland, Goa, Dominik ve Vietnam tam anlamıyla açık olmadığı için Mısır sahillerine olan talebin ciddi bir şekilde artacağı aşikar. Yine de kış döneminde son 2 yıldır gerçekleşmeyen futbol ve diğer spor branşlarının kamp tatilleri, golf sporu ve yoğun MICE grupları ile bu faaliyetlere ev sahipliği yapabilecek Antalya’daki otellerin genelde dolu geçeceğini söyleyebiliriz.


Bu Makale 19.10.2021 - 15:05:08 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.