Orhan Sancar

Turizmi kim yönetecek?

Turizmi kim yönetecek?

Son dönemde Türk Turizmini yönetmek için bir çok otorite ve STK ciddi adımlar atıyor.

Bu gelişmelerden en çok TÜRSAB etkilenecek gibi.

Önce Tanıtım Ajansı kuruldu ancak içinde TÜRSAB yok. Çünkü Bakanlığa göre ülkemizi tanıtmak onların işi değil. Peki bu tanıtım ajansındaki yönetim kurulu üyeleri mi yapacak bu işleri? Hayır, tabii ki profesyonel bir ekip bu işe talip olacak ve ajans yönetim kurulu bunu yönetecek. Peki seçilecek yöneticiler TÜRSAB yönetiminden veya seyahat acentesi yöneticilerinden daha mı yetenekli olacak?

Bakanlık acentelerin maddi gelirinin yeterli olmadığını düşündüğü için otellerin ağırlıkta olduğu bir yönetim kuracak. Bu bence çok yanlış.

Öncelikle tanıtım tabana yayılmalı ve tüm sektör katkıda bulunmalı.

Oteller önce resmi bir kanuna sahip olsunlar. Çeşitli STK'ler ile her bölge dernek çatısı altında faaliyet gösteriyor. Ülke turizmine sürekli katkıda bulunacaklarsa bağlı bulundukları Bakanlığın kontrolünde bir birlik kursunlar.

Ajans ve Bakanlık ülke turizmini yönetmeye aday olduktan sonra bir hamle de IBB'den geldi ve İstanbul Turizm Platformu ile bu sektörü yöneteceklerini ifade ettiler.

Kısacası TÜRSAB, Ajans, Bakanlık ve belediye ile başlayan turizmi yönetme isteği nerelere varacak bilemeyiz.

TÜRSAB seçimleri öncesi bir sürü dernek başkanı öne çıkarak aday oluyor ve yönetim için pazarlıklara başlıyor.

Uçakçılar derneği, biletçiler derneği, sağlıkçılar derneği, Hac ve Umre derneği vs.Ne gerek var bu tür girişimlere? Sadece TÜRSAB'ı zayıflatıp yönetimde yer alacaklar. Zoraki bir beraberlik olacağı için 6 ayda içerisinde yönetimde çatlaklar oluşacak.

TÜRSAB çatısı altında her bölgede birlik temsilcilikleri var, merkezde her konuda ihtisas komiteleri var, isteyen gelsin üye olsun ve yönetsin. Neden gereksinim duyuyorlar onlarca dernek ve platforma?


Bu Makale 05.08.2019 - 11:19:06 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • BORA AKTÜRK 29.08.2019 - 01:46

    Orhan bey bu konudaki önerimi içeren yazım aşağıdaki gibidir: http://skalantalya.org.tr/tr/yazarlarimiz/bora-akturk/bir-oneri-%E2%80%93-toddk-turizm-ve-otelcilik-duzenleme-ve-denetleme-kurumu

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.