Orhan Sancar

Turizm Bakanımız ne dedi?

Turizm Bakanımız ne dedi?

Uzun zamandır ekranlarda ve ortalıkta görünmeyen Turizm bakanımız nihayet bugün CNN Türk'ün özel röportajı ile turizm sektörüne ber nebze umut verdi.

Uygulamalar ve kolaylıkların çoğu büyük tur operatörleri ve resort otelciliğine yönelik çalışmalar.

Avans çeklerinin kredilendirilmesi, sezonluk otel çalışanlarına yönelik uygulama resort otellerine sağlanan kolaylıklardır.

Kredi Garanti fonu ve Eximbank kredileri de yüksek ciro ve döviz girdisi sağlayan en büyük 10 tur operatörü tarafından kullanılacak.

TÜRSAB 2020 aidatlarının iptali, küçük ama beklenen ve olması gereken bir destek. Burada aidat hakkından feragat eden TURSAB, bakanlık sadece onay vermiş.

Profesyonel turist rehberlerine yönelik hiç bir destek yok, çoğunun bu mevsimde SSK'sız olduğunu düşünersek nisan itibarıyla en az 6 ay gelirleri olmayacak, konuyu Bakana ilettim.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın getirdiği genel desteklerden turizm sektörü de yararlanıyor, onda bir sorun yok ama 12 bin acente ve binlerce rehbere destek olarak bu uygulamaların tabana yayılması şart görünüyor.

Rusça konuşan ülkelerde turizm hareketlerinin 15 Haziran'da iç pazara,15 Temmuz'dan sonra da koronavirüsün etkilerinin en az olduğu destinasyonlara açılması planlanıyor.

Ülkemizdeki otellerin artık her şey dahil konseptini hijyen şartlarına göre güncellemesi ve kişiye özel hizmetlerin arttırılması gerekiyor.

Ulaşımda bu sene zorlu bir sezon bizi bekliyor; aşırı dolu uçaklar ve otobüsler risk taşıyacak.

Tabi tüm bunlar maliyetleri arttıracak ve satış fiyatlarına yansıyacak


Bu Makale 02.04.2020 - 13:01:55 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Mustafa Sain 10.04.2020 - 12:32

    Hocam ben turizmde esnaf mağazasında çalışan bir vatandaşım 6 aylık sigortamız yatıyor yani sadece sezonda hali hazırda sigortasız ve beş parasızım virüs yüzünden yazında sigortasız ve beş parasız olacağım lütfen yol gösterin ne yapmam gerek

  • Deniz kaplan 03.04.2020 - 04:45

    Hocam bu yaz tatili için Antalya IQ resort hotelden 3 oda aldık kardeşlerimle beraber ve ek hizmet bedeli iptal iade olasılığı için yalnız şuan iptal etmiyorlar ve mağduruz anladığım kadarıyla otelbox adı altında kesilmiş çünkü otelbox mail atmış bana bu konuya yorumunuzu rica ediyorum.şimdiden teşekkürler ????

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.