Orhan Sancar

Rusya pazarında dramatik bir sezon

Rusya pazarında dramatik bir sezon

Rusya pazarında hedeflerin zorlama rakamlarla planlandığı bir sezonun sonuna geldik.
Maalesef aylar önce öngördüğümüz 350 milyon dolarlık kayıp fazlasıyla gerçekleşti ve sonucunda bir zincirleme borç ve kredi süreci başladı.

Bu sezon en büyük mağduru maalesef tur operatörleri oldu ve hayali zorlamalar ile yapılan planlamaların sonucunda oluşan büyük zarar, tur operatörlerini zor durumda bıraktı. Bu durum Operatörlerin iş ortaklarını da etkiledi, ödemeler aksayınca bir sürü işletme iflas etti.

Hoteller ve havayolları çok etkilenmedi ama tur operatörlerine destek olmak için alacaklarının bir kısmını sildiler veya önümüzdeki seneye aktardılar.

Nereden bakarsanız bakın bolluk içinde geçen ama büyük zararlara yol açan dramatik bir sezon oldu 2018.

Turist sayısı 5 milyona yaklaştı ,gelirler ciro anlamında arttı ama kişi başına ortalama paket fiyatları aşırı koltuk arzı nedeniyle önceki yıllara göre yüzde 25 düştü.

Otellerin enflasyon karşısında fiyat düşürmemeleri zararı daha da büyüttü. Sonuçta bu sezonun yansımsalarını 2019'da göreceğiz.

Rusya'da ki tur operatörleri 2019 planlamasında yüzde 20 küçülmeye gitti. Erken rezervasyonda zararına satış yapılmayacak, 2018'de işbirliği ve anlayış göstermeyen oteller kara listeye alınacak, yani bir anlamda tur operatörlerinin kârlılık için intikam yılı olacak.

Ama yapılan hatalara ve yanlışlara aynı şeyler ile cevap vermek turizmciler için etik değil. Çekişme yerine işbirliği imkanları araştırılmalıdır.

Yüzde 20 kapasite daalması Rusya'dan gelecek turist sayısını 4 milyon ile sınırlayaca. Turizm gelirleri bu durumdan ciddi olarak etkilenecektir.

Sayısal hedefler yerine sezonun Antalya'da uzatılması, kültürel paketlerin tanıtılması daha büyük önem arz ediyor.

Yüksek sezon dışında yapılan yakıt ve benzeri teşvikler de sezonun uzamasına yardımcı olmuştur.

Fuarların yerine, sadece ülkemizi tanıtan festivaller çok daha etkin olacaktır.

Bu Makale 10.10.2018 - 18:15:07 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.