Orhan Sancar

Orhan Sancar yazdı: 2023’de Rusya pazarını neler bekliyor?

Orhan Sancar yazdı: 2023’de Rusya pazarını neler bekliyor?

Pandemi, savaş derken, deprem felaketi ile ülkemiz yeni bir krizin eşiğine geldi. Kısıtlamalara rağmen umutlu olduğumuz 2023 sezonunda sorunlar bizi bekliyor.

Deprem nedeniyle oluşan korku algısı mevcut Türkiye rezervasyonlarının kısmen iptaline ve yeni satışları durma noktasına getirdi. Durum böyle olunca, BDT ülkelerinden kış döneminde yapılan İstanbul ve Antalya uçuşları minimum seviyeye indi.

Türkiye’de ki otel ve yer hizmetlerindeki fiyatların yüksekliği ve uçuş saatlerinin kapalı hava sahaları nedeniyle uzaması nedeniyle, paket tatil fiyatları bir hayli artmış durumda. Bu da daha önce uzak diye adlandırılan ama kısıtlamalar nedeniyle yakınlaşan destinasyonları avantajlı ve Türkiye ile rekabet edebilir seviyeye getirdi. Vietnam, Mısır ve Tayland yaz döneminde de gözde destinasyonlar arasında olacak ve şimdiden bu destinasyonlara 12 ay uçuş planlaması yapılıyor. Bunun yanında Rusya ile ilgili uçuş kısıtlamalarını uygulamayan Küba, Venezuela ve Sri Lanka’ya da ciddi bir planlama yapılıyor. Kazakistan ve Kırgızistan üzerinden de bu ülkelere ciddi bir potansiyel oluştu.

Türkiye’nin çok fazla kan kaybetmeden bu dönemi atlatması için deprem ile ilgili alınan önlemleri kamuoyuna ve yurtdışına iyi anlatması lazım. Tüm dünya ülkeleri ile oluşan kardeşlik ve yardımlaşma olgusuna vurgu yapılarak, turizmde kullanılması lazım. Otel fiyatları, oluşan yeni durum ve uçuş mesafelerinin getirdiği maliyet göz önüne alınarak, makul bir seviyeye çekilmelidir.


Bu Makale 20.02.2023 - 15:35:53 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Otelci 21.02.2023 - 07:12

    Olur, ücretsiz verelim odaları, yetmedi üste bir de para verelim. Türkiye'yi daha ucuza satma sevdasından bir vazgeçseniz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.