Necati Çalışkan

Neler oluyor bize, yine neler oluyor?

Fazla değil bundan 2 ay öncesine kadar gazeteleri okuduğunuzda ya da televizyona demeç veren turizmle ilgili yetkilileri, acente ve otel sahiplerini dinlediğinizde, her şeyin son derece iyi gittiğini ve bu sene turizmin yıldızının parlayacağını görebiliyorduk. Rakiplerimizden İspanya ve Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı Türkiye’nin bu beklentilerini destekler nitelikteydi. Aylardan Temmuz ancak yine aynı gazeteler ve televizyonlar turizmle ilgili hiçte hoş olmayan haberler veriyorlar. Gün geçmiyorki kötü bir haber gelmesin…

Fazla araştırmaya gerek yok sadece turizm internet gazetelerini şöyle bir dolaşırsanız bunların neler olduğunu siz de görebilirsiniz… İki ay önce söylenenler insanın aklına geldiğinde bu sektörde ''olmayanlar olmuş, yoklar varmış, kazanılmayanlar kazanılmış, gitmeyenler gitmiş gibi gösteriliyor'' galiba diyecek oluyoruz… Haksız mıyım sizce...?

 Peki yakın zamana kadar turizmcilerin söyledikleri doğruysa bunlar nedir o zaman ? Aynı ilgili ve yetkililer açıklasında biz de öğrenelim...

 Öger, Thomas Cook’a  Satıldı…

Geçen hafta Öger Tours'u İngiliz Thomas Cook'a 35 milyon euroya satan Vural Öğer  "Tur operatörlüğünde rekabet artıyor, kârlılıklar ise azalıyor. Otel ve villa turizmine ağrılık vereceğim" dedi. (Durumu iyi de sattı ise sözümüz yok. Siz inanıyorsanız  ben
de inanıyorum)

Thomas Cook fiyat savaşının fitilini ateşledi. Thomas Cook, 2010/2011 kış dönemi fiyatlarını ortalama yüzde 2 oranında düşürdüğünü açıkladı. En büyük fiyat düşüşü ise yüzde 5 ile Türkiye'de yaşandı. (İyi satılan bir ürünün fiyatı bu kadar düşer mi?)

Acenteler kapanıyor…

TÜRSAB, internet sitesinde işletme belgesi iptal olan seyahat acentelerinin listesi yayınlanıyor.  2010 yılında 131 acentenin belgesi iptal olmuş.  2009 yılında bu sayı 84 acenteymiş. (İnşallah kurulan fazladır.)

Turizmin en yoğun döneminde kapanan otel…

Side Kumköy Mevkiinde faaliyet gösteren Mir Side Tropic Hotel maddi nedenlerden dolayı faaliyetlerini durdurdu. TurizmGuncel'e bilgi veren Side TUDER Başkanı Cengiz Haydar Barut, "Uzun süredir maddi zorluk içinde bulunan tesis, bir süredir işçilerine maaş ödeyemiyordu.  Son olarak da ödenmeyen faturalardan dolayı elektrikler kesilmiş.  Tur operatörleri, acentalar, dernekler ve yerel yönetimler olarak müşterilerinin mağdur olmaması için çalışıyoruz" dedi (Turizm guncel) (İyi denen turizmde elektrik parasını ödeyemeyen otelci!)

Kayra Tur buraya kadar dedi…

Karya Tur’un sahibi Hakan Ekinci, şirketin içinde bulunduğu sıkıntıları aşmak için uzun süreden beri yaptıkları çalışmaların sonuç vermemesi üzerine, işbirliği yaptığı otelleri arayarak artık operasyonlara devam edemeyeceğini bildirdi.

 2008'de bir kriz yaşadık. Bizim yaklaşık yüzde 70'imiz Ukrayna pazarı. Fakat Ukrayna pazarında sezon başından beri çok fazla rekabet ve çok ciddi zarar mevcut. Halihazırda diğer tur operatörlerinde de böyle bir zarar mevcut. Dayanamadık sonuç olarak... (Turizmguncel) ( Yani diğerleri de arkadan gelecek diyor)

 Gold Trail faaliyetini sona erdirdi…

Turizmciler acentelerin sonunu fiyat rekabetinin getirdiğini konuşuyor. Geçen haftasonu batan ve 16 bin turisti Türkiye'ye getirecek olan 44 yaşındaki Türk girişimci Kadir Aydın'ın sahip olduğu Gold Trail şirketi de aynı nedenden dolayı iflasa sürüklendi. (Rekabetin sonucu...daha işin başında stop)

Her şeyimi kaybetmeye hazırım…

Destination İzmir Koordinatörü Soner Kromer   “Çeşme’de durum çok kötü. Siz bakmayın gazetelerin yazdığına… Bugün gidelim eğer bir otel yüzde 50’nin üzerindeyse ben her şeyi kaybetmeye razıyım” (Turizmgüncel) (Yaşayan bilirmiş diyenler doğru söylemiş demek ki!)

Karlılık % 15 azaldı…

Antalya'ya gelen turist sayısı ilk altı ayda %17 arttı; kârlılık % 15 azaldı

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır yaptığı açıklamada, döviz kurunun geriye gitmesinden turizmci rahatsızdır ifadesini kullanarak ''Turizmcinin TL bazında gelirinde düşme var, kârlılığımız konusunda minimum yüzde 15 gerileme var’’ dedi. (Turizmguncel) (Duyan birileri olur inşallah)

 Tanıtım süper yapılıyor…

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), dünyaca ünlü reklam şirketlerinden oluşan ortaklığa anket yaptırdı. Buna göre bu yıl Türkiye`yi ziyaret eden yabancıların yüzde 94`ü İzmir`i tanımıyor…(Buna da şükür en azından yolunu biliyorlar)

 Bronce Tours  ara verdi…
Shopping ağırlıklı olarak çalışan Bronce Tours, daha önce hizmet verdiği TUI’nin iki markası Berge & Meer ve Fox Travel’in yollarını ayırmasıyla içine girdiği sıkıntıyı aşabilmek için yaz operasyonlarını durdurdu. (İnşallah soluklanıp yeniden atağa geçerler)
 
Bodrum’da neler oluyor…

BOYTAV Genel Sekreteri Cemil Bayraktar’ın 2009 yılına kıyasla verdiği 2010 yılının Ocak – Haziran ayı istatistikleri.

Ocak-Haziran ayı sonu itibari ile Bodrum-Turgutreis-Yalıkavak Limanları'na gelen turist sayısı.
2009 Yılı  66.066
2010 Yılı  60.219

İstanbul’da %5 düşüş var…

İstanbul ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’’ ama ziyaretçi sayısındaki düşüş sürüyor..

Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı; İstanbul’da yılbaşından bu yana olan yüzde 5’lik düşmenin nedeninin daha çok kül kriziyle ilgili olduğunu anımsatan Taşbaşı, kentin yavaş yavaş toparlanmaya başladığını bildirdi.

 “Kimse merak etmesin.  İstanbul’da otellerin çoğu dolu ama daha da iyi olması lazım. İstanbul’da artış bekliyorduk. Neden bu artış sağlanmıyor,  bunu tartışmamız lazım. Dünyadaki ekonomik kriz, İstanbul benzeri şehirlerde kültür turlarının biraz düştüğünü gösteriyor. (Kültür başkentinin kültür turu düşüşü.. Tersi olması gerekmez miydi?)

Pahalı İstanbul…

İstanbul, Roma ve Paris'i geride bıraktı! İstanbul otelleri pahalı… Hotel.info müşterileri, dünyanın önde gelen şehirlerindeki otellerde fiyat-hizmet kalitesini karşılaştırdı. İstanbul; Paris, Roma ve Atina gibi şehirleri geride bıraktı. (Sadece otelleri mi pahalı İstanbul'un?)

Hani bitmişti…

Yurtiçi otelleri erken rezervasyon indirimleri tam gaz %25-%35. Gazeteleri açın veya acentelerin web sayfalarına girin bakın inceleyin. Erken Rezervasyon indirimleri hala devam ediyor…Hani bitmişti. Hani satışlar çok iyi idi. Satışlar çok iyi ise bu indirimler niye? (İyi satılan şeyin indirimi olur mu..?)

 Batan acenteler, kapanan oteller, uçağı dolduramadığım için zararına satış yapmak zorunda kaldım o nedenle battım diyenler, hala personel maaşlarını 1-2 ay gecikmeli ödeyenler veya hiç ödeyemeyenler, elektriğini, suyunu, sigortasını, vergisini ödeyemeyenler , el değiştiren büyük türk tur operatörleri.. Her gün oteline veya acentesine haciz memuru geldiğini bildiğimiz işletmeler. ‘’Bugün gidelim Çeşme’de eğer bir otel % 50’nin üzerindeyse ben her şeyi kaybetmeye razıyım” diyenler…

 Etrafa negatif bir hava yaymak istemiyorum ama son 1 ayda olanlara ve konuşulanlara şöyle bir baktım sadece…

‘’Kimin donsuz yüzdüğü sular çekilince belli olur’’ demiştim ama daha henüz sezonun başında durum böyleyse …!!!

 

Bu Makale 26.07.2010 - 13:35:52 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Cem Polatoğlu 19.07.2010 - 03:56

    Necati Bey; Kral çıplak demeye devam... Teşekkür ederiz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.