Ali Özsoy: Peribacaları iş makineleriyle yıkılıyor,

Ali Özsoy: Peribacaları iş makineleriyle yıkılıyor,

Nevşehir Ürgüp’teki peribacalarının yol yapımı için yıkıldığı görüntüler sosyal medyada büyük tepki topladı.  


UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan ve 1. Derece SİT alanı olan Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki  peribacaları, yol yapımı için yıkılıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise bu yıkımın videolarını paylaştı. Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Ali Öztunç yıkımın durdurulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a çağrı yaptı.

Öztunç’un paylaşımlarında şu ifadelere yer verdi;

“Ortahisar – Göreme arasında yol yapacağız diye milyonlarca yıllık peribacaları yıkılıyor. Bu yapılan tarihe, Anadolu’ya ihanettir. Yol başka güzergahtan yapılabilir ama bu peribacaları bir daha asla gelmez. Bu ihanetin hesabını sormak boynumuzun borcu. UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde bulunan Kapadokya’daki peri bacaları iş makineleriyle yıkılıyor. Kütlür ve Turizm Bakanlığı ve Mehmet Nuri Ersoy tarih, kültür ve turizm adına binlerce yıllık mirasımıza, varlığımıza iş makineleri saldırıyor. Göreviniz bu rezalete son vermektir. Kapadokya bölgesinden ihanetin görüntüleri gelmeye devam ediyor. Bu ihaneti, rezaleti durdurun. Dünya’da başka Kapadokya yok, peribacalarına kıymayın.”

“Araba girmesi bile yasaklanmalı”

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez de yıkım alanına gelerek yaşananlara tepki gösterdi. Kamil Gülmez, “Bu peribacalarının içinde kiliseler var. Burası saklı kilisenin bulunduğu bir alan. Kilisedeki resimler iş makinelerinin titreşiminden dolayı düşüyor. Değil iş makinesinin, arabanın bile girmesi yasaklanmalı” dedi.

Gülmez ayrıca, yol yapımına değil peribacalarının yıkılmasına karşı olduklarını belirterek yol için alternatif güzergahlar olduğunu söyledi. Gülmez, “Binlerce yılda oluşan peribacaları yok ediliyor. Biz yolun yapılmasına karşı değiliz, alternatif yol güzergahları vardır. Ama o güzergahlar denenmeden plansız, programsız bir şekilde yol yapılıyor. İş makineleri çalışıyor” şeklinde konuştu.

Peri BacalarıBu Haber 14.09.2022 - 08:30:35 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.