Yakup Dinler: Kapadokya 1 milyon Çinli turisti ağırlayacak kapasitede değil

Yakup Dinler: Kapadokya 1 milyon Çinli turisti ağırlayacak kapasitede değil

Kapadokya turizmine ilişkin açıklamalarda bulunan Kayakapı Premium Caves Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler, Kapadokya’ya Çinli turistin gelmemesine gerekçe olarak Türkiye’ye uçuşların az ve pahalı olmasını gösterdi. Dinler ayrıca Kapadokya’nın 1 milyon Çinli turisti ağırlayacak yeterli kapasitesinin olmadığını ifade etti.


Turizm Güncel

Kayakapı Premium Caves Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler, Kapadokya’nın 2023 sezonunu değerlendirerek 2024 yılına ilişkin beklentilerini paylaştı.

“2023’ün Ocak ayı geçirilmiş en iyi Ocak ayıydı”

2023 yılının Ocak ayının bu zamana kadarki en iyi Ocak ayı olduğunu, fakat deprem nedeniyle Şubat ve Mart aylarında ciddi bir düşüş yaşadıklarını aktaran Yakup Dinler, “Kapadokya 2023 yılına rekorla başladı. Ocak ayı geçirmiş olduğu en iyi Ocak ayıydı. Bu beklentiyle 2023 yılı planlarını revize ettik ve ona göre yatırımlar da hızlandı. Kapadokya bölgesine yapılacak yatırım kararlarının çoğu Ocak ayında alındı. ‘Ocak ayında böyleyse bunun da devamı gelir’ dediler. Fakat deprem nedeniyle Şubat ve Mart aylarında ciddi bir düşüş yaşandı. Kapadokya’da herhangi bir deprem korkusu yok fakat Kapadokya turistinin yüzde 90’ının İstanbul bağlantılı olduğu ve o dönemde basında çok fazla çıkan ‘İstanbul’da deprem tehlikesi’ haberleri hem iç hem de dış pazardaki turisti tedirgin etti ve insanlar gelmedi.” açıklamasını yaptı.

“Kapadokya son dakika rezervasyonlarıyla hareket edilen bir bölge değil”

Nisan ayından itibaren çok hızlı bir rezervasyon akışı olduğunu söyleyen Dinler, “Mart ayı çok kötü geçerken birden 1 Nisan’dan itibaren çok ciddi bir rezervasyon akışı oldu. Kapadokya normalde son dakika rezervasyonlarıyla hareket edilen bir bölge değildir, rezervasyonlar çok önceden yapılır. Ama Nisan ayı son dakika ayı gibi gerçekleşti ve çok ciddi bir doluluk yakalandı. Ondan sonra normal seyrine girdi Kapadokya.” şeklinde konuştu. 

‘Kapadokya’ya gelen ziyaretçi sayısının hesaplanmasında problem var’

Kapadokya’ya gelen ziyaretçi sayısının 4,5 milyon olarak hesaplandığını fakat bu rakamın 1,5 milyona tekabül ettiğini ifade eden Dinler, “Bu yıl Kapadokya’da müze ziyaretçi sayısı yaklaşık 4,5 milyon olarak açıklandı. Bu sayı da yaklaşık 1,4-1,5 milyon konaklama yapan turiste tekabül ediyor. Aslında bu bir problem. Bu toplam müzeleri ziyaret eden kişi sayısı. Mesela bir kişi geldiği zaman Göreme Açık Hava Müzesi, Kaymaklı ve Zelve Ören Yerini ziyaret etti. 3 tane bileti var, 3 kişi sayılıyor.  O yüzden 4,5 milyon turisti ağırlamadık.” ifadelerini kullandı.

“Savaş patlak verince insanlar planlarını revize etti”

İsrail-Filistin savaşının Kapadokya rezervasyonlarını çok ciddi bir şekilde etkilediği bilgisini veren Yakup Dinler, “Sayılar iyi gitti, her şey yolundaydı. 7 Ekim’de İsrail-Filistin savaşının başlaması yıl başı turlarını çok ciddi etkiledi. Kapadokya’ya o dönemde gelen Latinler, Amerikalılar sadece Türkiye’ye ve Kapadokya’ya gelmiyorlar.  Uzak mesafeden geldikleri için genelde Yunanistan, Türkiye ve İsrail olmak üzere üç ülkeyi ziyaret edecek şekilde plan yapıyorlar. İsrail’de savaş patlak verince insanlar planlarını revize ettiler ve birçok plan iptal oldu. Gelen Latinlerin arasında da Yahudi dinine mensup çok sayıda kişi oluyordu. İsrailli turist ağırlamıyorduk çok sayıda ama Yahudi dinine mensup turist çok sayıda geliyordu. Bunun etkisi hala devam ediyor. 2024 yılı Ocak ayı Kapadokya’nın belki de en kötü Ocak ayı olarak tarihe geçti.” dedi.

“Bu demek olmuyor ki bu yıl geçen seneden daha kötü geçecek”

Dinler, bu yıl rezervasyonların 2023 yılına göre geride olduğunu söyleyerek, “Kapadokya’da erken rezervasyon veya ön rezervasyon ayrımı yok rezervasyon var direkt. Hem kendi tesislerim hem de birkaç tesisi olan arkadaşımla görüştüğümde bu yılın Ocak ayı rezervasyonları 2023 yılının Ocak ayının yüzde 15-20 gerisinde. Ama bu demek olmuyor ki bu yıl geçen seneden daha kötü geçecek. Ben rezervasyonların çok ciddi şekilde hızlanacağını, özellikle Çin pazarının açılmasıyla tekrar artışa geçeceğini düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

“Çin’de Türkiye uçuşları az ve fiyatlar yüksek”

Çin pazarında rezervasyonların hala istendiği gibi gitmediğini belirten Dinler bunun temel nedenlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Maalesef Çin, Kore, Japonya gibi pazarlarda sorunlar devam ediyor.  Bu ülkeler koronadan sonra zor açıldı. Henüz tam da açılmış değiller. Paket turlar ve sigortalarla ilgili sorunlar hala devam ediyor. Münferit bazda geliyorlar ama grup rezervasyonları hala minimum düzeyde. Ayrıca uçak sayısı az, olan uçuşlar da çok pahalı. Bunu birçok turizmci dile getiriyordu. THY pahalı bir hava yolu oldu artık. Biraz daha fiyatları makul seviyelere çekmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye de artık ucuz bir ülke değil, uçak da pahalı olunca insanlar tercihlerini ona göre yapıyorlar.

Çin pazarının açılmasının Türkiye’ye etkisi çok minimum düzeyde. Şu anda çok ciddi bir şey yok. Bana göre bunun ana sebeplerinden biri de frekans sayısının az oluşu. Bir de paket turlarda hala bir sıkıntı olduğu söyleniyor. Evet, açılma var ama o açılma da tam bir açılma olmamış. Orada devlet ne derse o oluyor. Bir talep var, isteniyor Türkiye ama fiyat pahalı deniyor, sigorta yaptırma konusunda problem var deniyor, uçaklarda sıkıntı var deniyor. Biz normalde Kapadokya’da sezonu Nisan’da açardık. Son dönemde Çinli turistlerin Türkiye’ye gelmesiyle beraber Çin yılbaşı olan Şubat ayında sezon açılmış oluyordu. Fakat şu an öyle bir emare yok. Geliyor mu rezervasyon? Evet, geliyor ama tek tük.”

“Bizim 1 milyon Çinli turisti ağırlama şansımız yok”

Kapadokya’nın henüz 1 milyon Çinli turisti ağırlayabilecek kapasitede olmadığını söyleyen Dinler, “1 milyon Çinli turist hedefi söylemi yıllardır var. Bunun bir hesabı, kitabı var. Bu kadar Çinli turisti ağırlayabilmek için belli bir uçak ve yatak kapasitesine sahip olmalısın.  Bu kadar uçak yokken bizim 1 milyon Çinli turisti ağırlama şansımız yok. Kapadokya’nın 1 milyon Çinli turisti ağırlayabilecek kapasitesi yok şu anda. O kadar Çinli turistin olduğu dönemde mutlaka başka pazarlar da artıya geçecektir. Onu ağırlama şansımız olmaz. Ama 2019’da 364 bin Çinli turist sayısını gördük. Borsada ya da bir dövizde bir yere iğne attıysa eğer oraya geri çıkacaktır demektir. Bu nedenle Çin pazarında bu rakamın üstüne çıkma potansiyelimiz elbette var ama bazı dinamiklerin yeniden yerine oturmasını bekliyoruz. Hala koronadaki o problemi atlatabilmiş değiliz.” şeklinde konuştu

“Avustralya ve Yeni Zelanda’dan çok ciddi bir talep olacağını düşünüyorum”

Kapadokya’nın potansiyel pazarları hakkında bilgi veren Dinler, “Japonya eskiden birinci pazarımızdı. Her şeyiydi Kapadokya’nın. Suriye savaşı ile beraber ciddi bir düşüş olmuştu. Eski Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima çok büyük bir Türkiye ve Kapadokya hayranıydı. Hala da Türkiye’ye gelir.  O özellikle Japon turistteki düşüşü görünce ‘Bu işe el atmamız lazım’ diyerek Japan Association of Travel Agents (JATA) Başkanını getirmişti. JATA Başkanı da 100 bin turist sözü vermişti. Bir yıl sonra 100 bin olmasa da 80-90 bin turisti yakalamıştık, bir ivme kazanmıştı. Ondan sonra korona çıktı ve yine randımana giremedik. Çünkü Kapadokya’da artık Avrupalı yok, bunu kabul etmek lazım. Bizim besleyici pazarlarımız Uzak Doğu, Güney Amerika ve ABD. Umut verici bir yeni pazar olarak aslında Kapadokya’nın en eski pazarlarından Avusturalya ve Yeni Zelanda’yı görüyorum. THY buradan uçuşlara başlayacak. Bilet fiyatlarını ve frekansı yoğun tuttuğu sürece Avustralya ve Yeni Zelanda’dan çok ciddi bir talep olacağını düşünüyorum. Önceki dönemlerde Kapadokya’yı besleyen pazar Avustralya’ydı. Avustralyalı gelinlerimiz var bizim. Yine o pazarda bir hareketlilik olacağına inanıyorum.” açıklamasını yaptı.

“Bir gece ansızın bir kararname ile…”

Dinler Kapadokya Alan Başkanlığı ile ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

Kapadokya Alan Başkanlığının kurulmasını biz istedik. Bir inşaat yapılacağı veya bir dizi çekileceği zaman 10 farklı kurumdan izin almamız gerekiyordu ve prosedür çok uzuyordu. Biz 2018 yılının Ağustos ayında o zamanki valimizin başkanlığında 3-4 turizmci ve bir iki siyasi alarak yaptığımız çalışmayla ‘Bunu istiyoruz’ dedik. İstediğimiz şekilde de çıktı. Fakat sonra bazı yapısal değişiklikler oldu alan başkanlığının yapısında. Biz orada Vali eşittir alan başkanı istiyorduk. Çünkü bununla ilgili Çanakkale’de bazı sorunlar olduğunu duymuştuk. Çift taraflık olmasın tek elden yönetilsin bölge dedik, çünkü büyük bir bölge değildik.  Bir gece ansızın bir kararname ile alan başkanlığından vali alındı ve alan başkanı belirlendi. Şimdi hala vekaleten yönetiliyor. İşimizi kolaylaştırdı mı? Evet. Bu konuda bir sorunumuz yok.

Alan başkanlığının geldiği dönemde alan başkanının yükümlükleri çok fazlaydı. Sadece inşaat vs. değildi işi. Mesela EMITT Turizm Fuarındaki bu standımız Kapadokya Alan Başkanlığının yaptığı stant. Yurt dışı fuarlar da aynı şekilde. Fakat Alan Başkanı; Başkan sadece ve sadece inşaatla ilgilenir, ruhsat verir, yıkım yapar gibi fikirlerle boğuştu en başta. Çünkü bölge geldiğinde çok karmaşa içerisindeydi. Şimdi yavaş yavaş asli görevine dönüyor. Personel problemi vardı, bu da gideriliyor. Bütçe problemi vardı. Kapadokya Alan başkanlığının bütçesi kurulduğu dönem ÇanakkaleGelibolu Alan Başkanlığının 6’da 1’iydi. Şimdi yavaş yavaş taşlar yerine oturuyor. Ben faydalı olacağına yürekten inanıyorum. Zaten biz istedik bunu. Kimsenin bize dayatması değildi. Süreç biraz yavaş ilerledi ama şu an her şey rayına oturdu, daha da iyi olacak.”

“Kapadokya'daki oda sayısını topladığınız zaman belki Antalya’daki bir tatil köyüdür"

Kapadokya için 10 milyon turist hedefinin gerçekçi olmadığını söyleyen Yakup Dinler, “10 milyon turist deniyor ama 2023 yılındaki rakam 4,5 milyondu. O gerçekçi bir rakam değil, aslında 1,5 milyondu. 10 milyon müze ziyaretçisiyle aslında 3-3,5 milyon turist hedefleniyor. Kapadokya’da 2023 yıllında yıllık bazdaki doluluk oranı yüzde 55 civarındaydı. Yüzde 100 dolu olsaydı olabilirdi. Yeni tesisler de geliyor. Fakat renovasyon yapan tesis de çok fazla. Fazla tesis yapılıyor evet, ama hepsinin oda sayısını topladığınız zaman belki Antalya’daki bir tatil köyüdür. O çok önemli bir detay. Bakanlıktan da biliyorum. Yeni belge verme süreci için sürekli bölgeye kontrole geliyorlar. Oda sayıları 3 oda, 5 oda, 7 oda, 10 oda. Topladığınız zaman çok ciddi bir oda sayısı yaratmıyor.” ifadelerini kullandı.

“2 renovasyon 2 yeni otel yatırımımız var”

Yeni yatırım planları hakkında bilgi veren Dinler, “Yeni yatırım planlarımız var. İlk otelimiz olan Dinler Otel’i renovasyona aldık geçen yıl. Bu yıl da devam ediyoruz. Parça parça yapıyoruz, kapatmadan. Kayakapı’da bir takım yeni gelişmeler olacak. Onunla ilgili yeni dönemi bekliyoruz yerel yönetim anlamında. Çünkü bu yerel yönetimle biraz problemliydik bu konuda. Aynı zamanda Ortahisar ve Göreme bölgelerinde yerlerimizi aldık. Göreme’dekinin projesini verdik. Onun çıkmasını bekliyoruz. Özetle 2 yeni renovasyon 2 yeni yatırımımız var. “ şeklinde konuştu.Bu Haber 10.02.2024 - 15:33:09 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Kapadokya 1000000 turist

    Duygu Kivanc 11.02.2024 - 12:14

    Belki civardaki sehirlerden yardim alinarak otel isi halldebilir.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.