Sayıların Mesajı

  TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Geçtiğimiz haftalarda gerek gazetelerde ve gerekse TV haberlerinde, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki uçak rötarları geniş yer buldu. Bu sıkıntının, hava koşullarından pistlerdeki bakıma kadar bir dizi nedeni var belki. Ancak bizler açısından en önemli neden, talebin giderek yükselmesi ve imkanları zorlaması.

  Birkaç rakamla ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır. Turizm istatistiklerinde yılın ilk verileri kısa süre önce açıklandı. Buna göre, İstanbul’a bu yılın Ocak-Şubat ayında gelen yabancıların sayısı, 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 17 artmış. Bu oran; hava, deniz ve kara yoluyla gelenlerin toplam sayısına göre veriliyor. Tek tek baktığınızda ise hava yoluyla gelenlerde artış -kendi içinde- yüzde 20’ye yaklaşıyor. Deniz yolunda ise yarı yarıya düşüş gözleniyor. Yine son istatistiklere göre, Sabiha Gökçen Havalimanı kullanımı da hızla artıyor. Yabancı ziyaretçilerin gelişinde, yani yurt dışı uçuşlarda 2010’dan 2011’e yüzde 57 artış olmuş. Artış, bu yıl da -aynı ölçüde olmasa bile- devam etmiş.

  Bütün bunlar bize çok açık bir mesaj veriyor. TÜRSAB olarak her platformda ve her fırsatta İstanbul’da otel sayısının artması gerektiğini söyledik. Sesimizi de duyurduk. Şimdi aynı şekilde ulaşım konusuna ağırlık verilmesi gerektiğini söyleyeceğiz. Yeni pistler, yeni teknik eleman, yeni hizmet ekipleri ve en önemlisi muhtemelen yeni havalimanı için acilen konuşmaya başlamalıyız.

  Turizm mevsiminin başladığı bugünlerde acentelerimizin de, genel olarak Türk turizm sektörünün de gündem başlıklarından biri herhalde bu olacak.

  TÜRSAB Başkanı
  Başaran Ulusoy

  Kullanıcı Yorumları

  Süha Uyar - 5.06.2012 15:17:32
  Türsab Başkanı yazısında, Turizmde yatırımın Nezaman, Nerede, Nasıl, Nerelere yapılması gerektiğini bilmediklerini ikrar etmiş ve bu kez gerçekten gerçeği yani Turizmi de Turizme nasıl yatırım yapılması gerektiğini de bilmediklerini bilerek değil bilmeden söyleyivermiş. Bu sene otellere yatırım, sonra ulaşıma yatırım, sonra ulaşım altyapısına yatırım, sonra yollara yatırım, sonra tanıtıma yatırım, sonra pazarlamaya yatırım, yatırım, yatırım, yatırım. İşte böyle uzun boylu yatıra yatıra anca turizmi yatırırsınız ve turizmin bir yolunu açar bir yolunu tıkarsınız. Tıkandıkça da al eline yatırım marka musluk pompasını faşa fuşa faşa fuşa açmaya çalış. Şu yatırımı planlı programlı yapsanız da turizm menbaının hiç bir yolunu tıkamadan gürül gürül akıtsanız günaha mı girersiniz? Ama bunu yapabilmek için bir yere başkan veya bakan olmak yetmez. Turizmci olmak yeter.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Sayıların Mesajı
  Turizmi teşvik!
  Acının dersi
  Türkiye’nin çıtası kalitede de yükseldi
  Çift Haneli Müjde!
  Bir Ödülün Düşündürdükleri
  Turizmin sırası MI?
  Sıcak sezon 'çok sıcak' geliyor
  Çin yılı
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun