Benzer Haberler:
  8 turizm örgütü bakanlığın himayesinde Turizm İstişare Kurulu kuruyor
  10 bin termal yatak bulunan Bursa, protokol dışında kaldı
  Antalyalı otelcilerle yerli tur operatörleri protokol imzaladı
  Türk-Rus turizmciler arasında iş birliği protokolü
  İmzalar atıldı, Rusya ile Mısır arasında uçuşlar yeniden başlıyor
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş protokol kavgasının ortasında kaldı
  Putin Türkiye yaptırımlarının bazılarını kaldıran kararnameyi imzaladı
  Rusya, Türkiye'deki otellere 'güvenli turizm' sertifikası verecek
  Rusya ile Mısır arasında uçuşların başlaması için son viraj alındı

  Turizm İstişare Kurulu için imzalar atıldı, işte kurulun hedefleri

  27.04.2018 - 11:50:47  Turizm sektörünün en önemli 7 sivil toplum örgütünün Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde kurduğu Turizm İstişare Kurulunun protokolü Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenen bir basın toplantısıyla imzalandı.  Turizm sektörünün önde gelen 8 STK'sı ve THY,turizm sektörünün sürdürülebilir gelişimi, turizm master planının oluşturulmasına öncülük etmek, Türkiye markasını güçlendirmek, yurt içinde ve yurt dışında tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini birlikte gerçekleştirmek, turizmi ekonominin verimli bir sektörü haline getirecek politikalar üretmek, ortak tanıtım stratejileri oluşturmak ve Türkiye markasını dünyaya tanıtmak  için Turizm İstişare Kurulu adı altında bir araya geldi.

  Turizm sektörünün bileşenleri arasında güç birliği oluşturmak ve sinerji yaratmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncülüğünde kurulan Turizm İstişare Kurulu'nun protokol imza töreni 27 Nisan 2018 Cuma günü İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde Kültür ve Turizm Bakını Numan Kurtulmuş'un katılımıyla gerçekleştirildi.  SEKİZ TURİZM STK'SI İMZA ATTI

  Protokole, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD), Turist Rehberle Birliği (TUREB), Deniz Turizm Birliği (DTB), Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD)
  imza attı.

  KURTULMUŞ: TURİZMİN STRATEJİK GELİŞİMİ İÇİN FİKİ VERECEK

  Toplantıda bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, protokolün tarihi öneme sahip olduğunu belirtti. Turizm İstişare Kurulunun, sektörde elini taşın altına koyan kuruluşların bir araya geldiği bir platform olduğuna işaret eden Kurtulmuş, ''Bu platform, sorunları tespit etme, istişare etme ve birlikte çözmeyi amaçlıyor. Kurul, Türkiye turizminin stratejik gelişimi için fikir verecek. Kurulun oluşumunda emeği geçen herkese teşekkür ederim'' dedi.

  Turizmin giderek hem dünya hem de Türkiye için daha önemli bir hal aldığına işaret eden Numan Kurtulmuş, hızla gelişen sektörün önümüzdeki yıllarda da en hızlı büyüyen sektörlerden biri olacağını kaydetti.

  ''TURİZMİ STRATEJİK BİR SEKTÖR OLARAK KABUL ETMEYE MECBURUZ''
   
  ''Turizmi Türkiye'nin stratejik sektörlerinden biri olarak kabul etmeye mecburuz'' diyen Bakan Kurtulmuş, ''Türkiye'nin turizmden aldığı payı arttırmak durumundayız. Şunu hepimiz biliyoruz ki, turizm sektörü geliştikçe Türkiye'nin cari açığı da azalacaktır. Turizm, cari açığın kapanmasında ve ülkenin ekonomik gelişmesinde ilaç gibi bir sektör. Turizm hem kendini hem de ülkeyi kalkındıracak.'' şeklinde konuştu.

  Bu yıl 38 milyon turist ağırlamayı hedeflediklerini ancak sayının 40 milyona ulaşacak gibi göründüğünü söyleyen Kurtulmuş, turizmden elde edilecek gelirin ise 32 milyar dolar olacağını kaydetti.

  ''TURİZMCİYE NEFES ALDIRAN DÜZENLEMELER YAPTIK''

  Kurtulmuş, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

  Hedeflere ulaşmak için gayretle çalışmamız gerekiyor. Özel sektörün takım ruhuyla çalışması, bizim de kamu olarak onların önünü açmamız gerekiyor. Turizm Şurası sonunda alınan kararların bir kısmı hayata geçti. Bunlardan biri, tahsisli arazilerle ilgil düzenleme. Şu anda düzenleme son halini alıyor. Bu düzenleme turizmicinin nefes almasını sağlayacaktır.

  Ayrıca, sezona göre 9 bin dolara kadar çıkan uçak yakıt destekleri de önemli. Diğer taraftan kruvaziyerlere verdiğimiz 25, 35 ve 45 dolarlık destekler de bu alanda önemli bir destek olacak.

  Yeni dönemde gördüğüm en büyük yenilik, iyi bir motivasyon ve moral üstünlüğünün ortaya çıkması. Rakamlar da bizi umutlandırıyor ve bundan sonrasına ilişkin umudumuzu arttırıyor.  ''BU BİR TAKIM OYUNU''

  Geçmiş yıllarda yaşadığımız sıkıntıların ardından 2017 kuvvetli bir yıl oldu. 2018 ise daha kuvvetli bir yıl olacak. Bizim turizm sektöründe uzun ve orta vadeli hedeflerimizi ortaya koymamız gerekiyor. Bu bi takım oyunu ve biz kamu olarak sektörün yanındayız.

  29 Ekim'de 3. havalimanının açılmasıyla İstanbul büyük bir hub olacak ve THY çok daha büyük bir kuuluş haline gelecek. Ancak THY'nin bunu tek başına yapmasının anlamı olmaz. Buradaki tüm turizm kurumları Türkiye'nin marka değerini arttırmak için çalışması gerekiyor. Dayanışma içinde olarak turizmdeki bu gelişmeyi sağlayacağız.

  ''TURİZM CARİ AÇIĞI TEK BAŞINA KAPATABİLİR''

  Turizmdeki gelişim bu hızla devam ederse, Türkiye'nin cari açığını tek başına kapatabilecek. Turist sayısı önemli ama turist başına harcamayı nasıl arttırcağımız da önemli. İşte bu kurul, bunların konuşulacağı platformdur.

  ''RAHATSIZ OLAN ÇEVRELER VAR''

  Rubledeki değer kaybına rağmen Rusya'dan 5, Almanya'dan 4 milyon misafirin geleceği ortada. Türkiye turizmi geliştikçe, bu gelişimden rahatsız olan bazı çevreler ekonomik spekülasyonlar yapılacaktır.

  Bana erken seçim turizmi etkiler mi diye soruyorlar. Ne alaka? Erken seçimi turistler değil, Türkiye vatandaşları yapacak.

  İlk 3 ayda 5 milyonun üzerinde turist Türkiye'ye geldi. Bu bir rekordur. Bu güzel modu yakalamışken, adımlarımızı daha stratejik atmaya başlamışken, moral bozucu yaklaşımlardan kaçınmamız ve bu tip yaklaşımlara cevap vermemiz gerekiyor.

  ''KAĞIT ÜZERİNDE KALMAYCAK''

  TİK'in kağıt üzerinde kalmayacağına, sektöre önemli katkıları olacağına inanıyorum. Yapacakları ilk toplantının raporlarını görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 27.04.2018 - 11:50:47 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Nice bayramlara!
  Turizm medyası bayramda 3 gün çalışmıyor
  Pegasus KKTC biletlerini artık dolar ve euro ile ücretlendirecek
  Turizmciler ABD-Türkiye geriliminin sektöre etkisi konusunda ne diyor?
  Geçen yılki ciroya 7 ayda ulaştı, hedefe ürün çeşitliliğini koydu
  Antalya'da 5 yıldızlı bir otel çalışanı daha 'iş kazası' kurbanı
  Bodrum, bir kez daha 'fırsatçılarla' gündemde
  Kültür ve Turizm Bakanlığında 4 görevden alma, 10 yeni atama
  Mehmet İşler: Ege kuzeyden güneye yüzde 100 doldu
  Kapadokyalı otelci Mustafa Ağıllı hayatını kaybetti
  Almanya seyahat pazarı temmuz ayında da büyümeye devam etti
  Türk Hava Yolları'nın 'Uğur Cebeci' hassasiyeti: Titizlikle...
  Rusya'daki tur operatörü sayısı beş yılda dörtte bire düştü
  Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü
  'Rusya'da Türkiye turları iptal ediliyor' haberlerinin arkasında ne var?
  Alman turizminin başındaki isimden Türkiye açıklaması: Hiçbir gerekçe yok
  İngiliz turist İspanya tatilinden şikayetçi: Çok fazla İspanyol vardı!
  Intravel, 20 Temmuz'da operasyonu durdurdu, 15 Ağustos'ta iflas etti
  Katar'dan geleceği belirtilen 15 milyar dolar, nerelere yatırılacak?
  Trump: Türkiye ile ilişkileri azaltacağız!
  Rusya'da ağustos ayı Türkiye rezervasyonları neden düştü?
  'Oteller, işletme kasasına veya devletin varlığına giren parayı çöpe atıyor'
  Alman tur operatörleri 2019 programlarını satışa açtı
  ABD'den Türk Hava Yolları'na tehdit!
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun