Orhan Sancar

Rus pazarında kritik aylar

Bildiğiniz gibi Rus Pazarı diğer pazarlar gibi bu sezon yavaş bir seyir izledi ve sezonun ilk 3 ayında beklenmeyen bir düşüş yaşadı.

Bu dönemde Mısır ve Yunanistan daha çok tercih edildi, bunun nedeni fiyat, iklim ve bu ülkelerin nisbeten siyasi iyileşme içine girmeleridir. Antalya'da hava daha yeni güneşli bir hale büründü ve deniz sıcaklığı yüzülebilecek bir duruma geldi.

 
Turizm potansiyeli haziranın ikinci yarısında güzel sinyaller verirken, Rusya'da ki devalüasyon, Fethiye depremi derken tekrar durağan bir hale geldi satışlar...

 
Uçaklar belli bir strateji ile son dakikada da olsa doluyor ama zorlama ve son dakika promosyonel fiyatlar ile son zamanlarda her gün 150'ye yakın otelden aksiyon geliyor. Bazı oteller bir günde 5 kere fıyat değiştiriyor. Hal böyle olunca pax sayısında düşme olmayabilir ama gelirlerde ciddi bir kayıp var.

 
Bakanık bütün bunları görmezlikten gelerek, 'sayılarda çok az bir düşme var, iiyi durumdayız' diyebilir. Çünkü sektörün zararı pek onları ilgilendirmiyor.

Geçenlerde TC Turizm Bakanlığı'nın bir açıklaması vardı, sayısal açığı değişik ve yeni açılacak pazarlar ile dolduracağız diye...

 
Biz de bunun üzerine ilk defa Kırgizistan'dan bir uçak koyduk ve Bakanlık ile Antalya Valiligini kapısını çaldık, yazılı olarak da talepte bulunarak destek istedik. Antalya Valiliği bizi çok sıcak karşıladı ve manevi olarak yanımızda olacağını ve ilk uçuşu karşılamak için Antalya havalimanında olacaklarını ilettiler. Maddi anlamda bir ödenek olmadığını, Antalya Tanıtım A.Ş'nin de bütçe sorunu olduğunu söyleyerek bu destinasyonun tanıtımı için herhangi bir katkı yapamayacaklarını bildirdiler ve elimize Antalya Tanıtım dergisini tutuşturup reklam desteği için söz aldılar. Yani desteğe giderken biz destek vererek zararlı çıktık.

 
TC Turizm Bakanlığı, Tanıtım Genel Müdürlüğünden arayıp, biz 30 yıllık turizmcilere yeni destinasyon katkıları için yöntem önerdiler ve Kırgizistan'dan çok Kazakistan'ı tercih ettiklerini bildirdiler. Ben de 'Kırgizistan ilginizi çekmiyor mu' diye sordum ama konu ile ilgili olmayan cevaplar aldım. 'Yazılı yanıt gelecek' dediler. 2 aydır arayan soran yok.


Bu arada Kırgizistan'ın başkenti Bişkek'ten ilk uçaklarımız geldi ve haftada 2 kere Corendon havayolları ile uçuyoruz. İlk uçuşlarımızda tanınmış medya mensuplarını ve acentecileri getirdik. Her zaman olduğu gibi kendi imkanlarımız ile ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek gerekli tanıtımları yaptık, çok şükür kimseye muhtaç olmadan uçaklarımızı doldururuyoruz.

 
Muhabbetten çok, pazarın geleceği ilgili yapılması gerek konulara el atıp makaleyi bitirelim. Rus pazarının bu sene kurtuluşu için sezonun kasım sonuna kadar uzaması şart oldu. İklim şartları da elverirse ekim ve kasım ayı için şimdiden hazırlık yapıp,bu ayları rakiplerimize kaptırmayalım.


Teztur'daki yeni yapıdan anladığımız 5 yıl önceki stratejelerine dönüp kalite ve kar endeksli bir operasyon hazırlığı içerisinde olduklarıdır. Bu da pax sayısına az da olsa etki yapması kaçınılmazdır.

 
Neyse her şeyin hayırlısı, ilk defa böyle biraz sohbet şeklinde bir makalem oldum ama biraz dolmuştum ve sizinle paylaşmak istedim


Bu Makale 11.06.2012 - 13:33:33 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.