Orhan Sancar

Nedir bu panik ve karamsar hava?

Rus Pazarı başta olmak üzere tüm pazarlarda Yılın ilk yarısından başlayan bir düşüş var,bu düşüşler ile ilgili durum değerlendirilirken hangi kriterler ele alınıyor bakmak lazım.

Çünkü bazı dönemlerdeki artışlar ve azalmalar mücbir sebeplerden dolayı oluyor ve istatistiklerde dikkate alınması çok iyi sonuçlar doğurmaz. Arap Baharı  tersine döndü gibi yaklaşımlar, savaş döneminde oluşan potansiyel artışlarının normal duruma döndüğünde de  taşların yerine oturmasından başka bir şey değildir.

Aynı şekilde Yunanistan'daki geçen yıl yaşanan kargaşa ve kaos dönemi ile bu yıl kıyaslanamaz ve artık insanlar kredi derecelendirme kuruluşları ve benzeri kurumların pozitif yaklaşımlarını iyi anlamda algılayıp seyahat edebiliyorlar. Yunanistan'da hükümet geçen yıl değişti ve nispeten daha olumlu bir hava oluştu.
 
Bir başka destinasyon olan Tayland pazarına olan talebin geçen yıl doğal afetler ile sekteye uğraması ve by açığın bu yılın ilk 5 ayına kaydırılması Antalya'yı etkiledi. Tur operatörleri geçen yıl Tayland ile yaşadıkları sorunları ve yaptıkları ödemeleri bu yıl kullanarak zararı minimize etmeye çalıştılar.

İspanya'nın artışı global ekonomik kriz nedeniyle Euro bazındaki fiyat düşüşlerine ve vize kolaylıklarına bağlanabilir. Tüm bunların yanında tabi ki Türkiye'nin yapması gereken tüm bu gelişmelere karşı aktif önlemler alamak ve ülkemize turisti ölü aylarda çekmek için teşvikler sunmaktır. Yoksa bu trend her sene devam ederse sezon 3 - 4 aya sıkışır ve sektör zarar görür.
 
Ben tanıtım ile ilgili bir rehavet gördüm. Aynı zamanda bütçe de kısıtlı. Tur operatörleri kendi bütçeleriyle oteller ile ortak bir şeyler yapmaya çalışıyor ama bunlar satışa yönelik çalışmalar. Bakanlığın imaj ve tanıtım çalışmalarına hız vermesi gerekmektedir. 

Mısır'dan Mayıs sonrası seçimlerin bitmesiyle turizm potansiyeli ve tanıtım için daha da ciddi ataklar bekleniyor. İklim faktörü artık çok belirleyici değilve insanlar seyahat edebiliyor. Yani insanlar felaket senaryoları yazacaklarına önlem alıp biz turizmcilerin yanında olarak strateji için desteklesinler. 

Mısır, Tunus, Yunanistan ve Tayland'a geçen yıl gidemeyenler bu yıl yeni bir özlem ile tekrar buralara gitmeye başlayınca bizim için düşüşlerin yaşanması kaçınılmazdır.


Bu Makale 04.05.2012 - 14:27:48 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • mehmet celik 07.05.2012 - 01:34

    kış turizimi iyide Dalaman Hava alnına ucak inmiyor avrupadan ve bu yüzden çogu 5 yıldız hoteller ,kücük ve orta işletmeler kapatıyor,1015 sene önce böyle değildi ne oldu acaba bu arada?

  • Murat Com 04.05.2012 - 10:04

    Evet Orhan bey,bu güne kadaryapmış olduğunuz analizlerin tamamı doğrudur ve ıspatlanmıştır_bu değerlenirmenizede 100 katılıyorum ,siz bu sektör ün öncülerinden ve duayenlerindensiniz zaten.

  • mustafa gökberk 04.05.2012 - 07:22

    evet bu yazınzı en doğru bir şekilde iazah edilmiştir now how uygulamsı yoğun olmak kaydı ile alıcak teşviklerle sezon 10 aya kadar çıkarılmalıdır. Teşekkür ederiz Sn.Orhan Sancar

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.