Orhan Sancar

Mısır'daki iptaller en çok yılbaşı dönemini etkileyecek

Kurban Bayramı sırasında Mısır`da çifte rezervasyon durumundan dolayı hem Türk turistler hem de Rus turistler büyük sorunlar yaşadı.

Rus tur operatorler bu sorunlar karşısında uçaklarını kısmen boş uçurdular. Gelen yolcuların çoğu da rezervasyon yaptırdıkları oteller de kalmayarak başka otellere kaydırıldılar. Mısır`da bu durum doluluğun yoğun olduğu her sezonda sıklıkla görülüyor. Bu sıkıntılar beraberinde iptalleri getirdi. Bu iptaller en çok yılbaşı dönemini etkileyecek. Bilindigi üzere yılbaşı döneminde, Mısır en popüler destinasyonlarin başında geliyor.

        Çifte rezervasyonların yanında son 1 aydır Sharm EL Sheikh plajlarinda yaşanan köpek balığı saldırıları, Mısır turizmine ciddi şekilde sekte vurmuş durumda. Plajların kapalı olması, Rus turistlerin çesitli turlara olan ilgisini artırıyor. Bu talepler karşısında turlardaki kaliteyi düşürüyor vesokak acentelerinin firsatçılığı turistlerin turlara olan ilgisini drama çevirebiliyor. Çünkü, son gunlerde artan trafik kazalarina neden olan otobuslerin çoğu bu sokak acentelerinin düzenlediği turlardaki turistlerden oluşuyor.
        
        Rus yetkililer tur operatorlerini sürekli uyarıp, ciddi yaptırımlar uyguluyor. Mısır Turizm Bakanlığı, birtakım önlemleri içeren paketi  daha önce açıklamasına rağmen, hala uygulamada bazı sorunlar var.


Uygulamadaki sorunların en başında yaptırımların uygulamaması var. Çünkü Mısır'da özel sektörün sahip olduğu ve sorunların odağı olan en önemli şey otelcilik. Kara ve hava yolu taşımacılık şirketlerinin çoğu, yaptırımları uygulayacak bakanlıkların en üst düzey görevlileri konumunda... Dolayısıyla bu da işleyişi aksatıyor.

Anlaşılan o ki, Mısır turizm pazarını önümüzdeki aylarda zor günler bekliyor
Bu Makale 07.01.2011 - 15:17:56 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Eflatun Efendi 08.12.2010 - 03:34

    Yaptirim uygulanmamasi kadar normal birsey olamaz. Zira eski-yeni Misir Turizm Bakanlari'nin kendi tesisleri. (Azur Groups). Trafigi, sokaklardaki copleri, karasinek bulutlari ile gorulmeye deger bir destinasyon :) otobus ve taksi soforleri de gunumuze ulasan firavunlarindan. Misir misirlilarin olamayacak kadar guzel bir destinasyon. Otel yatirimlari icin Turklerin hala neden bu kadar beklediklerini anlayabilmis degilim. Rus pazarini sonucta oraya bizimkiler getirmedi mi ?

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.