Orhan Sancar

Mısır sezona hazır mı?

Devrim öncesinden başlayan durgunluğun ardından artık Mısır'da yüzler gülüyor.


Son üç yılın en umutlu sezonu 15 Ekim'de başlıyor. Mısır'da turizm ile ilgilenen herkes, yırtıcı kuşlar gibi sezonun açılmasıni bekliyor ve son 3 yılın acısını çıkartmaya çalışacaklar.
 
Bu gelismeler, biz tur operatörlerini çok ürkütüyor. Bu durum çifte rezervasyonlara, kalitesiz hizmete ve şu anda ki politik durum nedeniyle otorite boşluğuna neden olabilir.
 
Özellikle Kurban bayramı döneminde sorunlar tavan yapacak.
 
Yaptığım gözlemlerde, Mısır'da ki mevcut politik yapı halkın bir kısmına hoş görünmek için bazı ödünler vermiş durumda, her yerde çok rahat içki satılıyor  ve içiliyor, havuzlar ve plajlarda insanlar çok özgür ve yerli halk bile artık modern bikinilerle denize giriyor.
 
Gece kulüplerinde modern görünüşlü Arap gençler gönüllerince ve özgürce eğleniyorlar.
 
Arap Baharı Mısır'da belli bir kesimi rahatlatmış ama halkın yüzde 90'ı özgürlük dışında, özellikle ekonomik açıdan hallerinden memnun değil. En çok tüketilen gıda maddesi olan ekmek fırınlarından kuyruklar eksik olmuyor.
 
Turizm, toplumun büyük bir kesimi için en ciddi umut ama ciddi bir yaklaşım olmazsa bu umut çabuk biter ve bundan en çok Mısır halkı zarar görür.


Astana - Kazakistan
 
Son 3 günde 3 kıtayı gezdim, İstanbul'dan başlayan gezim, Kazakistan'in başkenti Astana ile devam etti. Daha sonra Almaty, Bodrum ve Mısır. Yani Avrupa'da başlayan yolculuğum Orta Asya'da devam etti ve  Afrika çöllerinden sonra güzel memleketimiz İstanbul'da sona erdi.
 
Gittim, gezdim, gördüm ve Turizmin son durumunu sizler için analiz ettim. 


Kahire


Nil Nehri - Kahire

Bu Makale 27.08.2012 - 10:01:52 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Otelci 27.08.2012 - 01:17

    Misir bu saatten sonra bitmistir.misirlilar ne zaman adam oldularki bu saatten sonra hem de bir de Mubarek`i devirdik zihniyetiyle ve havasiyla adam olsunlar.Onlarda bulunan o icten pazarlikci,hirsiz ve kisa yoldan para kazanmaci zihniyet oldugu surece ne misir adam olur,ne misira turist olarak gidilir ne de tur operatoru olarak calisilir.Bence operator arkadaslar hic yormasinlar kenilerini.Gitmek isteyen internetten rezervasyonunu yapar,riski goze alir ve gider.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.