Zekeriya Şen

Gök Gürültüsü Ejderhasının toprağı: Butan

Gök Gürültüsü Ejderhasının toprağı: Butan
Drukyul, Butan'ın yerel adı olup, çarpıcı zıtlıkların ve sıra dışı bir uyumun ülkesidir. İnsanlar burada huzur bulabilir, yaşayan gelenekleri deneyimleyebilir ve yaşamla dolu vahşi doğayı keşfedebilirler.
Butan, seyahatleri daha ekonomik hale getirmek için Eylül 2023’den beri Butan Geliştirme Fonu’na Katkı Payı tanımı içerisinde günlük harcama tutarını 100 dolar (3,500 baht) seviyesine düşürdü. Şimdi ise Turizm Bakanlığı, gezginlerin Himalaya krallığının doğal güzelliğini deneyimlemelerine ve moral yükseltmelerine yardımcı olabilecek yıllık festivallerin tam takvimini açıkladı. Liste oldukça uzun, irili ve ufaklı pek çok festival var ama ben sizler için 7 tane en önemlisini seçip tanıtmak istedim. ,

Ülke, "Butan Beleive- Butan'a İnan" sloganıyla Butan kültürünün çeşitli yönlerini vurgulayan Himalaya geleneğini deneyimlemek isteyenlere içten bir karşılama sunuyor.

Punakha Dromche (16-18 Şubat): Jakaranda çiçeklerinin açmaya başladığı zamanlarda, Punaka Dzong kalesinde gerçekleştirilen bu festival, 17. yüzyılda yapılan bir savaşı onurlandırıyor. Ziyaretçiler, yerel milislerin yardımıyla Punaka ve Timpu'dan sekiz köyün kutsal emanetleri olan Rangjung Kharsapani'yi Tibet güçlerine karşı koruduğu döneme geri götürülür. Jacaranda ağacı, Nisan ayından Eylül sonuna kadar mor ve mavimsi renkte 4 cm büyüklüğünde çiçeklere ve 30 cm'ye kadar uzunluğa sahip çiçek sapları üzerinde gruplar halinde dizilmiş olmasıyla çok hoş bir görünüm ortaya koyar.
      
Paro Teşçu (21-25 Mart): Paro'daki güzel Rinpung Dzong (Butan Kalesi), bu festivalde bir eğlence mekanına dönüşür. Bir grup rahip ve sanatçı, çeşitli maske dansları ve geleneksel Butan halk dansları sunar. Her yıl, Guru Rinpoche'nin (Guru Throngdrel) devasa bir nakışlı örtüsü üç katlı duvardan aşağı sarkıtılır ve kaplar. Büyük kalabalıkları çekerek throngdrel'i izlemek ve ondan kutsamalar almak için bir fırsat sunar.

Butan Festivalleri
      
Ormangülü Festivali- Rhododendron (13-14 Nisan): Baharın başlangıcını kutlamak için Lamperi'deki Kraliyet Botanik Parkı'nda gerçekleştirilir. Parkta sergilenen çiçek açanormangülü türlerinden oluşan bir sergi, iklim değişikliği ve çevrenin korunması konularında farkındalık yaratmayı amaçlar. Ziyaretçiler, maske dansları, geleneksel Butan müziği ve yerel toplulukların kültürel performanslarının yanı sıra orman gülü temalı çeşitli yiyecek ve içeceklerin tadını çıkarabilir.
      
Kara Boyunlu Turna Festivali (11 Kasım): Gangtey Vadisi'nde, Tibet, Çin ve Arunachal Pradeş, Hindistan'dan gelen kuşları karşılamak için düzenlenir. Ziyaretçiler, Drametse Ngachham (Butan'ın doğusundaki Drametse'den davulların maske dansı), Pachham (kahramanların dansı) ve Zhana Ngachham (siyah şapka davul dansı) gibi maske danslarına tanık olabilir.
      
Butan Kuş Festivali (13-15 Kasım): Zhemgang bölgesindeki Tingtibi, Pallas balık kartalı, satir tragopan, kızıl boyunlu boynuz gaga, benekli elakura, mavi şapkalı kaya ardıç kuşu, zümrüt guguk kuşu, sıvacı kuşu ve beyaz karınlı balıkçıl dahil 500'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapar. Festival, kuş gözlemcilerini cezbetmekte ve kharang, tütsülenmiş balık, bambu filizleri, turşu, meyve, tahıllar ve buğdaydan yapılan alkollü içecekler gibi yerel yemeklerin satıldığı bir pazarı da içerir.
      
Druk Wangyel Teşçu (13 Aralık): Doçula Dağ Geçidi'nde Butan Kraliyet Ordusu tarafından gösterilen cesaret ve fedakarlıklara saygı duruşu niteliğindedir. Festival, birçok kutsal dansa ev sahipliği yapar ve koruyucu tanrı dansları, kahraman dansları ve Gadpo ve Ganmo (yaşlı erkek ve kadın dansı) gibi dansları sergiler.

Bu Makale 20.01.2024 - 11:21:02 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.