THY: Tarihimizin en büyük 3. çeyrek esas faaliyet karına ulaştık

THY: Tarihimizin en büyük 3. çeyrek esas faaliyet karına ulaştık
Türk Hava Yolları 2017 yılının 3. çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamda, 939 milyon dolar ile tarihin en yüksek 3. çeyrek karına ulaşıldığı ifade edildi.


Türk Hava Yolları, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde 939 milyon ABD dolar, dokuz aylık döneminde ise 956 milyon dolar esas faaliyet kârı gerçekleştirerek, tarihinin en yüksek kârına ulaştığını açıkladı.

Başarılı geçen üçüncü çeyrekte hem yolcu hem de kargo gelirlerinin 2016 yılının aynı dönemine göre güçlü artış gösterdiği kaydedilen açıklamada, ''toplam gelirler yüzde 23 oranında artarak 3.6 milyar dolara, yılın dokuz aylık döneminde elde edilen toplam gelir ise yüzde 8 oranında ararak 8.2 milyar dolara ulaştı. ''ifadelerine yer verildi. THY'nin yaptığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Rakamlarda bu dönemde FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kâr) bir önceki yıla göre yüzde 90’a yakın artış göstererek 1.5 milyar dolar seviyesine ulaşırken, aynı şekilde yüzde 41’e ulaşan FAVKÖK marjı ile Türk Hava Yolları’nın havacılık sektöründeki en kârlı havayolları arasındaki konumunu koruduğu görülüyor.

Finansal sonuçları değerlendiren Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı şunları kaydetti:

2017 yılının üçüncü çeyreğinde elde ettiğimiz kârlılık, ortaklığımızın güçlü nakit üretme potansiyelini net bir şekilde ortaya koymuştur. Tüm Türk Hava Yolları ailesi olarak dünyanın önde gelen beş yıldızlı hava yollarından biri olma hedefimiz doğrultusunda, hizmet kalitemizden asla ödün vermeden büyüme trendine devam edeceğiz. Türkiye’nin en değerli markası ve en büyük hizmet ihracatçısı olan Türk Hava Yolları, yükselişini sürdürme ve İstanbul’u uluslararası hava taşımacılığının önemli bir merkezi haline getirme yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edecek.''

EYLÜLDE YÜZDE  81.5 DOLULUK

Açıklanan finansal verilere göre bu dönem Türk Hava Yolları yüzde 81.5 ile son beş yılın en yüksek Eylül ayı doluluk oranına ulaştı. Bu yılın ikinci çeyreğinde canlanmaya başlayan turizmin, üçüncü çeyrekte daha da güçlenmesi ile birlikte, taşınan yolcu sayısı 2016 yılının üçüncü çeyreğine göre yüzde 17 oranında bir artış ile 21.3 milyon olarak gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte yaşanan bu başarının da katkısıyla Türk Hava Yolları 2017 yılının dokuz aylık döneminde ortalama yüzde 79 doluluk ile 52 milyon yolcuya ulaştı.

MALİ DİSİPLİNDE TAVİZ YOK

Bayrak taşıyıcı havayolu, 2017 yılının ilk dokuz aylık döneminde mali disiplinden taviz vermeyerek operasyonel giderlerini yaklaşık yüzde 6 oranında azalttı.  Akaryakıt giderlerinin arttığı 2017 yılının üçüncü çeyreğinde, personel ve ikram giderleri gibi tüm büyük kalemlerde yapılan tasarruflar sayesinde birim giderinde yüzde 4 oranında daha azalma kaydedildi.Bu Haber 09.11.2017 - 09:18:44 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.