Bir turizmci her zaman yeniliklere açık olmalı. Var olanı değil ama farklı olanı araştırmalı, her zaman derim gün doğmadan neler doğar.

  Turizmde farklı eğilimler her zaman heyecan verir ve öncülük eder. Barka* ile seyahat de bunun yeni bir açılımı. Aslında uzun yıllardan beri var olan bir seyahat türü ama daha yavaş yavaş sahnede kendine yer ediniyor.

  Cruise (gemi) seyahatlerinin çokluğu, fazlasıyla tüketilmesi, yıpranması ve turizmi sorumsuzca sömürmesi biraz olsun gezginlerin burun kıvırmasına neden oldu. Raylar üzerinde seyahat yani tren ile geziler böylece daha bir cazip hale gelmeye ve yönelimin biraz olsun eğilimini göğüslemeye başladı. Barka ile seyahat de bu yeni yönelmelerin bir uzantısı. Devasa gemi ve nehir firmaları arasından Barka ile seyahat özel niş ve butik havasıyla sıyrılıyor. Belki ilk başta dar cüsseli tekneler veya kömür tombazları olarak görünen Barka ifadesi insanların burun kıvırmasına neden olsa bile aslında bu tanım gerçeğe en yakın ve samimi olanı.

  Piyasada var olan barkaların çoğu kariyerlerine kargo taşıyıcıları olarak başladı. Ama artık titizlikle lüks seyahat sağlamak üzere butik sandallara devşiriliyorlar. En fazla yirmi kişi taşıyan bu barkalar nehir gezilerine benzemekle birlikte bambaşka özel bir tecrübe sunuyor. Yavaş seyahati destekliyor, aheste aheste daracık nehir ve ırmaklarda yüzen bu barkalar, doyasıya bir tecrübeyi tüm doğallığıyla gezginlere sunuyor. Saatte en fazla 80 km hızla ilerleyen bu barkalar kırsal kanallarda altı günlük tamamıyla eşsiz bir tecrübe sunuyor. Koşuşturmadan, zamana karşı yarışmadan, bir yerde olma dayatmasından uzak, doya doya, sindire sindire, yavaş seyahat.  Barka nüfusu bisiklete binebilir, yürüyebilir ve hala sandallarına yetişebilirler. Lüks yüzen otelleri arkalarından yavaş yavaş seyir halinde gelirken doğayı, insanı ve kültürü yaşayabilirler.  Amaç tüm gezginleri, Burgonya, Midi, Alsace veya İtalya Veneto’su gibi Avrupa’nın nispeten bakir bölgelerinde yatan kültüre, yemeğe ve tarihe bandırmak.

  Her gün seyir mi var, hayır. Seyir halinde olunmayan günler barka mürettebatından uzman rehber olan birisi tüm grubu bölgenin zenginliklerini keşfetmek üzere gezi düzenler. Belki o gün bir bağ evine, mağaraya gidilir veya bir manastıra veya yerel bir pazara. Pazardan taze malzeme birlikte satın alınıp akşam yemeği menüsü oluşturulur. Normalde otobüs seyahatlerinde uğrayamayacağınız ender güzergâhlarda hakkıyla geçirilen koşuşturma öksüzü süreler.

  Böylesi zengin içerik ve planlanmamış içerik sunan ve yavaş seyahati destekleyen bir ürün, seyahat etmekten keyif alanların göz ardı edemeyecekleri bir olanak. Bu servisi sunan öyle çok fazla da firma yok. Bir elin parmağını geçmez. Aralarında bunu fazlasıyla lüks yapanlardan, orta halli yapanlara kadar uzanan bir yelpaze var. Her bütçeye uygun bir barka seyahati söz konusu. İşin güzel tarafı söz konusu barkalar çok büyük olmadıklarından dolayı aynı mavi turdaki guletler gibi özel olarak kapatılabilir. Eş, dost ve aile ile geçirilebilecek özel mi özel seyahatler. Veya tek bir kabin kiralayıp diğer gezginler ile samimi etkileşime girebileceğiniz özel bir tecrübe.

  Son dönemlerin en deneysel ve aynı zamanda keyif verici turizm ürünlerinden biri.

  (ba'rka) İtalyanca barca / Büyük sandal


  Fest Travel Genel Müdürü
  Zekeriya Şen

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Lüks seyahat mi dediniz?
  İnançların Kesişim Noktası: Kutsal Kudüs
  Barka
  2018'de nerelere gitmeli?
  Fransa'nın renkli tarihsel, kültürel ve lezzet rotası: Alsace
  Turizm sektörünün köşe taşı
  Othmar Pferschy: Türkiye’nin ilk turizm fotoğrafçısı
  2017’nin lüks seyahat eğilimleri
  Havalı turizm kelimeleri artık miadını doldurdu
  Büyük otel zincirlerinin butik alt markaları: Boynuz kulağı geçer mi?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun