Zekeriya Şen

Trendler

Trendler

Turizm sektörü pandemiden toparlanmaya devam ediyor ve bölge bölge, dönem dönem hızlanan bir şekilde büyüyor. Gezilerin, etkinliklerin ve ilgi çekici yerlerin 2024 yılına kadar pandemi öncesindeki seviyelerine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu süreçte dünya çapında bazı bölgelerde 2019 verilerine ulaşıldığı raporlarda gözlemleniyor.

Gezginler keşfetme, planlama ve rezervasyon yapma yöntemlerine karşı oldukça temkinli ama aynı zamanda da bu uygulama biçimleri önemli ölçüde değişti. Bu değişimler ise belli trendler akımı içerisinde gerçekleşiyor. Bu trendler, gezi, aktivite ve cazibe merkezlerinin işletmecileri ve tedarikçileri için önemli bir gerçek.

Bu yazımızda, şu ana kadar 2023 turizm sektörü trendlerinin nasıl göründüğü, küresel seyahat ve turizm trendlerinin- özellikle geziler, aktiviteler ve ilgi çekici güzergahlar- bu yılın ikinci yarısında ve gelecek yıl içinde nasıl gelişebileceği ve bunun ne anlama geldiği hakkında bilgi vermeyi amaçlıyorum.

2023 kesinlikle GAI (Generative Artificial Intellegence / Üretken Yapay Zekâ) için önemli bir yıl olacak. İstekli veya isteksiz herkesin hayatına dokunmaya başladı bile. Bu bağlamda, 2023 seyahat trendlerine bir göz atalım istedim, en azından bilgim dahilinde ve bu tarihe kadarlık kısım için. 2022'nin sonlarında, ChatGPT, dünyayı kasıp kavuruyordu, bu nedenle üretken yapay zekânın seyahat endüstrisinin gelecekteki trendlerinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Tüketiciler, seyahat deneyimleri için giderek daha fazla çevrimiçi rezervasyon yaptırmaya yöneliyor. Google ise, bu artan arama etkileşiminden yararlanmak için Things To Do (Yapılacaklar) ürününü geliştirdi. Bu nedenle, Google Yapılacaklar'da gündemde olan bir konu ve oldukça önemli.

Pek çok tüketici, özellikle de Z ve Y kuşağı gibi genç nesil gezginler, seyahat edilecek yerleri ve yapılacak şeyleri keşfetmek için arama motorlarının ötesine bakıyor. Onlar için arama motorlarının işlevselliği başka bir aşamaya evrildi. Bu nedenle, Instagram, TikTok, Youtube Shorts gibi kısa, odaklı, düzenlenmiş dikey videoların büyüyen bir rol oynaması bekleniyor. Bu içeriksel videolar müşteri yolculuğundaki rolü tartışılmaz.

Seyahat tüketicilerinin değerleri, daha otantik, deneyimsel, özgün seyahat türlerine doğru kayıyor ve bu nedenle özellikle bir turizm trendi ivme kazanıyor: “Sorumlu, sürükleyici ve sürdürülebilir seyahat deneyimleri” trendi.

Var olan gezginler, özellikle değerleriyle örtüşen deneyimler için seyahat etmeye başladı. Eskiden ertelenen tüm hayaller hızlıca gerçekleştirilmek odağına yerleştirildi. Gençler ise, imkanları dahilinde özgün keşiflere yöneliyorlar. Bu, sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık değerleriyle uyumlu şirketler, aranan büyüyen bir sorumlu turizm eğilimine yol açıyor.

Şimdi, bu temel trendlere biraz daha değinelim.

1. Çevrimiçi rezervasyon

Çevrimiçi rezervasyon yapabilme özelliği, tüketiciler için en önemli karar verme faktörlerinden biri. Seyahat deneyimleri için rezervasyon yaparken yaşadıkları kolaylık çok önemli. Mobil rezervasyonlar artık geziler ve etkinlikler için yapılan doğrudan rezervasyonların beşte ikisinden fazlasını oluşturuyor, hiç göz ardı edilemeyecek bir veri. Bu, cazibe merkezleri için yapılan doğrudan rezervasyonların yarısından fazlasını oluşturuyor.

Hala mobilite konusunda endişeleri olanlar, hemen aksiyon almak zorundalar çünkü trenden geri kalıyorlar.

Daha fazla tüketici çevrimiçi seyahat deneyimi rezervasyonuna yöneldikçe, bu tüketiciler tarafından keşfedilme talebi arttı. Özellikle çevrimiçi platforma tüketicileri davet edip daha fazla buradan doğrudan söz konusu kişileri rezervasyona çekmek için, öz ve özgün içerik, tasarımcılar için önemli bir odak alanı haline geldi.

Tabii ki, bu keşfedilmenin çok farklı yönleri var. Bunlardan en önemlisi, Google arama motoru ve haritaları. Burada yer almanın en kolay yolu, profilinizi tamamlamak ve Google Things To Do'da yer almanız. Google, gezi deneyimleri için arama ürününü geliştiriyor ve bu hizmetini sürekli olarak güncelliyor.

Bulunduğunuzdan emin olmanın başka bir yolu da Google'daki arama sıralamanıza dikkat etmektir. Google sık sık arama motoru optimizasyonu (SEO) kılavuzunu güncelliyor. Bu nedenle, sık sık göz atmakta fayda var. Tren hızla ilerliyor sizin istasyonda kalmamanız gerekiyor.

2. Seyahatte yapay zekâ

Üretken yapay zekâ, şüphesiz 2022'den 2023'e kadar olan süreçte teknoloji dünyasının en popüler konusu. Yapay zekâ araçlarını kullanarak, sıfırdan bir seyahat şirketi oluşturmak artık çok kısa bir sürede ve 100 dolardan daha az bir maliyetle mümkün hale geldi. Yapay zekâ, seyahat operatörleri için büyük bir potansiyele sahip; bu özellikleri kullanarak müşterilerine kişiselleştirilmiş öneriler ve geliştirilmiş müşteri hizmetleri sunabilirler. Eğer bu konuda geri kalırsanız, rakiplerinizin bir adım gerisinde kalmaya mahkumsunuz.

Sayısız şirket, gezi açıklamalarını optimize etmek, rezervasyon otomasyonunu sağlamlaştırmak, konuk iletişimini sağlamak ve özel olarak geliştirilmiş yapay zekâ araçlarını kullanarak kendilerini geliştirmekte.

3. Seyahat kararlarını etkileyen kısa form / dikey video

Tüketiciler, giderek daha fazla çevrimiçi deneyim arayışı içine giriyor. Özellikle genç gezginler, rezervasyon yaparken keşif yolunu yeniden tanımlıyorlar. Sosyal medya uygulamaları, Google arama özelliğini yavaş yavaş egale ediyor. Google Arama, hala etkin olsa da, gençler arasında bu özellik terkediliyor.

Kısa videolar, TikTok, Instagram Reels ve YouTube Shorts, popülerliklerini artırarak yılın en önemli pazarlama trendlerinden biri haline geldi. Gezginler, özellikle Y ve Z kuşakları, güzergâh içi deneyimleri keşfetmek ve rezervasyon yapmak için bu uygulamaları giderek daha fazla kullanıyorlar. Genç gezginlere video odaklı seyahat ilhamları sağlayarak, rezervasyona ulaşma hedefi nispeten kolaylaşıyor. Bu nedenle, video içerikler benzersiz bir imkân yaratıyor.

Hiç şüphesiz sosyal medya şirketleri, yeni para kazanma biçimlerini deneyerek sektörün gelişimini tetikleyecekler. Bu gelişim, 2023'ün ikinci yarısında ve sonrasında nereye gideceği konusunda şimdiden heyecan yaratıyor. Yeni bir tür Online Seyahat Acentesi (OTA - müşterilere uçuş, otel ve araba kiralama gibi çeşitli seyahat hizmetleri sunarak, seyahat hizmetleri satma konusunda uzmanlaşmış internet siteleri veya uygulamalarıdır), Z kuşağı için sektör gelişiminin yolunu açabilir.

4. Sürükleyici seyahat deneyimleri / deneyimsel turizm

Tüketicilerin seyahat deneyimleri için rezervasyon yapma eğilimi arttıkça, anahtar kelimelerin önemi de artıyor. Pandeminin sona ermesiyle birlikte, gezginler bir yere gitmek ve orada bir şeyler yapmak yerine, o yeri deneyimlemek ve bu deneyimleri yaşamak istiyorlar.

Son zamanlarda birçok gezgin gerçek dünyayı daha otantik bir şekilde deneyimlemek istiyor. Bu nedenle birçok seyahat tasarımcısı artık deneyimsel turizme, daha otantik ve kültürel içerikli sürükleyici deneyimler yaratmaya odaklanıyor. Dünya hızla değişiyor, kültürler ise yok oluyor. Sürükleyici/deneyimsel seyahat dünyasında gerçekten ilginç ürünler sunanlar fark yaratacak. Ancak bunu başarabilmek için özgün hikayeler anlatmak önemli. Buna bir bağlamda içerik de diyebiliriz. Bu tür açıklamalara son zamanlarda "amaç odaklı hikâye anlatımı" tanımı kullanılıyor. Üretken yapay zekânın var olduğu bir dünyada, daha özgün anlatımlar ve hikayeler yaratmak çok daha önemli hale geliyor. Ancak yapay zekadan faydalanmak gerekiyor, tamamıyla bir teslimiyet söz konusu olmamalı.

5. Sorumlu turizm (sürdürülebilir seyahat, kapsayıcı seyahat, vb…)

Sorumluluk sahibi olmak, her dönem karşımıza çıkan bir kavramdır ve yıllardır savunduğumuz bir değerdir. Değişen dünyada sorumluluk taşımanın önemi her geçen gün artıyor. Birçok sürükleyici deneyim, sürdürülebilirliği vurgulamaya, yerel ekonomileri desteklemeye ve yerel toplulukların benzersizliğini kutlamaya çalışmalıdır. Bu değerleri sadece birer slogan olarak kullanarak, içi boş pazarlama yapmak sığ bir yaklaşımdır ve bu yaklaşımı benimseyen kurumlar kaybetmeye mahkumdur.

Sorumlu ve sürdürülebilir seyahat kavramları, son turizm trendleriyle el ele gitmektedir. Seyahat edenler, ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik değerlerini destekleyen deneyimlere ve şirketlere öncelik vermektedir. Bu nedenle, sorumlu turizme doğru bir hareket söz konusudur.

Turizmde ve sürükleyici deneyimlerde, sürdürülebilirlik işletmelerin öncelik listesinde daha aşağı sıralarda görünebilir, ancak birçok şirket sürdürülebilirliğe odaklanmanın kârlılığı artırabileceğini ve aynı zamanda olumlu bir sosyal etkiye sahip olabileceğinin farkındadır.

2023'ün yarısını geçtiğimiz bu dönemlerde, dikkatimi çeken beş önemli trendi özetledim. Ancak yazım burada sona ermiyor, çünkü 2023'ün geri kalanında ve gelecek yıl boyunca önem kazanmasını beklediğim bazı yeni trendler de söz konusu. Bunlara da kısaca değinmek istiyorum.

a) Dağıtım çeşitlendirilmesi

Çevrimiçi seyahat acenteleri (OTA'lar) küçük bir pazar payına sahip olabilir, ancak turlar, etkinlikler ve gezilecek yerlerin dağıtımında en hızlı büyüyen satış kanalı olarak ortaya çıktılar ve bu eğilimin devam etmesi bekleniyor.

b) Gezi planlamasında daha önemli rol oynayan deneyimler

Deneyimler, seyahat acentelerinin önerileriyle genellikle bir paket halinde sunulur. Ancak son zamanlarda, gezginler seyahatleri sırasında deneyimleri son dakikada dahil etmeyi tercih ediyorlar. Bu durum, özellikle mobil uygulamaların sağladığı kolaylıklar sayesinde mümkün olmakta. Y ve Z kuşağı gezginler, deneyimlere öncelik veriyorlar. Hatta daha genç gezginler, uçuş ve konaklama rezervasyonlarını yanı sıra deneyim rezervasyonlarını da önceden yapıyor. Deneyimler beklenmediği kadar fark yaratacak.

c) Teknoloji yatırımı ve konsolidasyon

Teknolojik yatırım her açıdan son derece önemli. İnternetle başlayan trend, web siteleri, cep telefonları, mobil uygulamalar ve şimdi de yapay zekâ ile gelişim gösteriyor. Bu alan hızla ilerliyor ve bu yola henüz girmemiş olan şirketler, zaman içinde çok zor durumda kalacaklar. Öte yandan teknoloji alanında ilerleyen ve seyahat bilgisi ile entegre olan şirketler, ürünlerini farklı yatırım firmalarına satabilir veya destek alabilir. Özellikle 2023'te turizm temalı pek çok teknolojik açılımın farklı sektörlerden yatırım aldığı gözlemlenmekte. Bu durumun zaman içinde artacağı aşikâr.

d) Asya pazarı

Asya ve Asya Pasifik coğrafyaları, pandemi sonrası toparlanmada diğer bölgelere göre daha yavaş gelişmeler gösterse de Asyalı seyahatçilerin diğer güzergahlara olan ilgisi ile bölgenin büyümesi hızla artmakta. Özellikle Çin ve Hindistan gibi ana karakterlerden dolayı Asya, yakın gelecekte dünya turizmi üzerinde etkin bir rol oynayacak. Hem refah düzeyi hem gelirlerin yükselmesi hem de seyahat imkanlarının çoğalması sonucu her iki ülkeden de ciddi bir yurtdışına seyahat potansiyeli öngörülmekte. Bu hacimler karşısında, önlem alamayan ülkeler hem kitlesel turizmden çok etkilenecekler hem de altyapısal sorunlar yaşayacaklar. Asya'ya açılan ve genişleyen şirketlerin listesi uzamakta, önümüzdeki yıl daha da uzaması beklenmekte.

e) Fiyat artışlarına son

Asya hızlanıyor olabilir, ancak yılın ikinci yarısına girerken diğer bölgelerde fiyat hassasiyeti geri gelmeye başladı. Pandemi sonrası fişek gibi fırlayan seyahat talebi karşısındaki fiyat artışı belli oranda kabul gördü ancak bu devam etmeyecek. Dünyanın genel ekonomik dengesizliği doğal olarak yapılan rezervasyonlara yansıyacak ve burada fiyat duyarlılığı çok önemli olacak. Alınan ürün ile içerik kıyaslaması önemli bir faktör haline gelecek. Tüketiciler fiilen ne için ne kadar ödedikleri konusunda duyarlılık kriterlerini genişletecekler. Hak edilen tutarları verip, ödediklerinin karşılığını bekleyecekler. Bu bağlamda sorumlu fiyatlandırmalar çok önem kazanacak. Hiçbir tüketici gereksiz fiyat fazlalıklarına değer vermeyecek. Gezginler fiyat konusunda daha bilinçli olacak ve operatörlerin 2021 ve 2022'de uyguladığı fiyat artışlarını eskisine oranla daha zor kabul edecekler.

Seyahat trendleri çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve bu gelişmeleri takip etmek her geçen gün daha zor hale geliyor. Geçen yıl veya hatta geçen ay işe yarayan uygulamalar bile sürekli olarak değişebiliyor. Her kurumun ihtiyaçlarına göre uygulamaların değişkenlik göstermesi de mümkün. Önemli olan, her şeyi yapabileceğimizden çok, neye odaklanabileceğimizi kabul etmek ve uzmanlığımıza yatırım yapmak.


Bu Makale 15.07.2023 - 10:25:45 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Çeviri mi orijinal mi ?

    Bahrican 20.07.2023 - 12:58

    Kaynak nedir

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.