2017’nin lüks seyahat eğilimleri

  Fest Travel Genel Müdürü Zekeriya Şen
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  2017’nin ilk yarısı lüks seyahat konusunda oldukça güzel gelişmeler kaydetti. Turizmin “yeniden” keşfedilen ve birkaç yıldır tırmanışta olan bu kolu, nehir teknelerinden uzak destinasyonlara uzanan yelpazesiyle önümüzdeki dönemde de büyümesini sürdürmekte ısrarcı gözüküyor.
  2016’da dünya çapında yüzde 32’lik bir büyüme sağlayan lüks seyahat, yılın ilk yarısı bitmeden yüzde 58’lik bir değer yakaladı. Bu olumlu gelişim, ülkemiz ve acenteler olarak bizim için de geçerli.

  Kur değişiklikleri, ekonomik ve politik dengeler ya da huzursuzluk gibi tüm olumsuz şartlara rağmen insanlar seyahat etmeye devam ediyor. Bunu yaparken de “lüks” faktörünü eskisinden daha ön planda tutuyor. Elbette herkesin lüks tanımı kendi beklentilerine ve bütçesine göre şekilleniyor ancak şunu rahatlıkla söylemek mümkün: Eskiden 3 yıldızlı otelde konaklamak isteyen misafirler, şimdilerde 5 yıldız kategorisini sorguluyor. 5 yıldızlı otelde kalanlar ise ultra-lüks alternatiflere göz kırpıyor.

  GEZGİNLERİN CESUR HAMLELERİ


  Sadece konaklama konusunda değil, seyahat deneyimi konusunda da gezginler çok daha cesur. Farklı olanı deneyimlemek, özellikle de yerel halklarla bir araya gelmek, geleneksel yaşam biçimlerini özümsemek konusunda oldukça istekliler.

  Lüks seyahate olan bu ilgi, gezginlerin seyahat algısının değişmesiyle de orantılı. Kendi başlarına otel, araç, gezi rezervasyonlarını yapabilecek, sofistike, deneyimli, birikimli gezginler de artık gezi tasarımcılarına yöneliyor.

  Kimse artık internetin kaotik ortamında değerli zamanını kaybetmek istemiyor. Bunun yerine yolculuktan beklentilerini ve hayallerini bir gezi tasarımcısına aktarmayı tercih eden gezginler, kendilerine özel olarak hazırlanmış detaylı rotaları kendi çabalarıyla ulaşacaklarından çok daha kısa sürede elde edebiliyor. Seyahat acentelerinin ve özel gezi tasarımcılarının tecrübesi ve güvenli hizmeti sayesinde yükselişe geçen bu eğilim, acentelerin yok olup gideceğini bağıran tellalların da, öngörülerinde ne kadar yanıldığını gösteriyor.

  EĞİLİMLER HANGİ YÖNDE?

  Bu yıl lüks seyahat kulvarının başını, özel nehir tekneleri çekiyor. 5 yıldızlı bir otelin konforunu dingin manzaralar ve yerel lezzetlerle harmanlayan nehir gezileri, ‘yavaş seyahat’in de en önemli kollarından biri olarak kültür tutkunları, yerel lezzet meraklıları ve aileler için biçilmiş kaftan.

  Lüks seyahatin, 50 ila 80 yaş arası gezginlerde önplana çıktığı söyleyebiliriz. Lüks akımına daha kolay uyum sağlayan ve bu kulvardaki etkinliğini uzun yıllar koruyacağa benzeyen X kuşağı ise bu yaş aralığını soluk soluğa takip ederek, aradaki farkı kapatmak üzere. Pek çok sektör için olumsuz bir grafik çizen Y kuşağı ise, bu dönemde macera içerikli gezilere eğilim gösteriyor.

  ACENTELERİN MOTİVASYONU VE BAŞARISI

  Coğrafi eğilimlere baktığımızda, 1 hafta ila 10 günlük seyahatlerde Avrupa’nın yine dünya çapındaki gezginlerin gözdesi olduğunu görüyoruz. Avrupa ülkeleri, yeni ve yaratıcı fikirlerin uygulanabilirliğine her zaman olanak sunmasıyla pastadan yüzde 72’lik haklı bir pay alıyor.

  Türk gezginlerin bu dönemdeki tercihi ise coğrafi olarak uzak destinasyonlar. 2016’dan beri herkesin niyet sepetinde olan İzlanda, bu dönemde de lider.

  Bu eğilimler elbette dikkatli, yaratıcı ve her şeyden önce heyecanla beslenen seyahat acentelerinin başarısı. Acentelerin yüksek motivasyonu sayesinde, girişimci ve farklı öneriler ön plana çıkıyor ve bunların da alıcıları her geçen gün artıyor.

  Bir güzergâhı tasarlamadan önce kendileri deneyimleyen gezi tasarımcıları ancak inandıkları ürünleri günışığına çıkarıyor. Seyahat araştırmalarına yatırım yapan bu uzmanlar, gezginlerin hayallerindeki manzaraları yaratmak için onların beklentilerinin sıralandığı bir paletten en doğru renkleri seçen ressamlar gibi çalışıyorlar. Böylece hem duyarlı, hem kalıcı hem de sürdürülebilir bir eser yaratma imkânı yakalıyorlar.  Fest Travel Genel Müdürü
  Zekeriya Şen

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Lüks seyahat mi dediniz?
  İnançların Kesişim Noktası: Kutsal Kudüs
  Barka
  2018'de nerelere gitmeli?
  Fransa'nın renkli tarihsel, kültürel ve lezzet rotası: Alsace
  Turizm sektörünün köşe taşı
  Othmar Pferschy: Türkiye’nin ilk turizm fotoğrafçısı
  2017’nin lüks seyahat eğilimleri
  Havalı turizm kelimeleri artık miadını doldurdu
  Büyük otel zincirlerinin butik alt markaları: Boynuz kulağı geçer mi?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun