Benzer Haberler:
  İşte Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar, faiz ve enflasyon beklentisi
  Kılıçdaroğlu Antalya'da turizmcilere seslendi: İntikam alır gibi...
  Numan Kurtulmuş: 'Kültür Bakanlığı' daha da güçlü olacak
  Mayıs ayında lokanta ve otellerde fiyatlar ne kadar arttı?
  Otellerde fiyatlar artıyor, peki maliyetler ne durumda?
  Uçak bileti fiyatlarında yüzde 106'lık rekor artış!
  Türkiye reel fazide dünya ikincisi
  Firuz Bağlıkaya: Döviz getirme görevimiz 'misyona' dönüştü
  İki ekonomistten iki farklı yorum: Dolar neden rekor üstüne rekor kırıyor?
  Kurumsal Acenteler Platformu United Airlines ile bir araya geldi

  Merkez Bankası neden yeniden faiz arttırdı?

  7.06.2018 - 15:58:41  Ekonomistler, yüksek mayıs enflasyonu ve fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir eğilim göstermesinin TCMB’yi daha temkinli bir duruşa ittiğini belirtiyor.  Merkez Bankası (TCMB) politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini 125 baz puan ile beklentilerin üzerinde artırarak yüzde 17.75'e yükseltti. TCMB 25 Nisan'dan bu yana 500 baz puan faiz artırmış oldu. TCMB'nin 2017 başından bugüne gerçekleştirdiği faiz artışı ise ile bugünkü adımla birlikte 950 baz puana ulaştı.  Piyasada haziran toplantısına yönelik olarak genele yayılmasa da, bir faiz artırımı beklentisi vardı. Ancak, 125 baz puanlık sert bir hamle beklenmiyordu.

  Ekonomistler, yüksek mayıs enflasyonu ve fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir eğilim göstermesinin TCMB’yi daha temkinli bir duruşa ittiğini belirtiyor.

   "GENELE YAYILAN ENFLASYON YÜKSELİŞİNİN ÖNEMLİ ETKİSİ VAR"

  Şekerbank Başekonomisti Gülay Elif Girgin, beklentilerin ötesinde bir faiz artışının yapıldığını ve kuru aşağı çektiğini söyleyerek, "TCMB son bir ayda 425 baz puan faiz artışı yapmış oldu. Bu anlamda bankaya yönelik kredibilitenin artık sorgulanmayacağını düşünüyorum" dedi.
  TCMB'nin enflasyonla ilgili fiyat artışlarının alt kalem bazında genele yayıldığına dikkat çektiğini söyleyen Girgin, "Enflasyondaki yükselişin sadece bir arz şoku nedeniyle yaşanmamış olduğunu gösteriyor bu söylem" dedi ve şöyle devam etti: "Bu genele yayılması söylemi geçici bir yükseliş olmadığına ve enflasyonda bir katılaşma olduğuna işaret ediyor. Metindeki en dikkat çeken taraf bu. TCMB'nin faiz artışının piyasasının beklentilerinin de ötesinde olmasında genele yayılan enflasyon yükselişinin önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorum."

  "PİYASAYAŞOK VERME AMACI GÜDÜLDÜ"

  QNB Finans Yatırım Baş Ekonomisti Burak Kanlı, faiz artırım kararının TL, hisse senedi piyasası ve uzun vadeli tahvil faizleri üzerinde oldukça olumlu etkide bulunacağı belirterek, "Önümüzdeki dönemde TL'de, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine kıyasla daha olumlu bir performans görebiliriz" dedi. Kanlı Foreks'e yaptığı açıklamada, çok uzun süredir TCMB'den, enflasyon görünümündeki bozulmayı durdurmak maksadıyla bu kadar kararlı bir hamle gelmediğini anımsatarak, "TCMB, 300 baz puanlık faiz artırımının üzerinden henüz 2 hafta geçmişken, piyasa beklentisi ve aslında piyasayı tatmin edecek artış miktarı çok daha sınırlı iken bu derece sert bir sıkılaşmaya giderek aslında piyasaya bir şok verme amacı güttüğünü düşünüyorum. Zira uzun soluklu trendleri kırmak için kurulu dengeyi bozup yeni bir denge kurmak gerekebilir. Bundan sonraki süreçte TCMB'nin faiz artırımına gitmekten imtina ettiğin görüşü raflara kaldırılacaktır" diye konuştu.

  "ENFLASYON RİSKLERİ KONUSUNDA ENDİŞELİ BİR TUTUM HAKİM"

  Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, nisan ayından itibaren gerçekleşen ve mayıs ayı ile birlikte belirginleşen sıkı duruş kararlarının önümüzdeki dönemde hem kur istikrarının tekrar sağlanması hem de iç talep koşullarında yavaşlama yönünde etkilerinin görüleceği görüşünü paylaştı. Kıvcı Tokalı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "TCMB'nin parasal sıkılaştırmayı güçlendirmesinde ana unsur olarak, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler ve bunun fiyatlama davranışında yarattığı riskler ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar kur ve petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak enflasyondaki yükselişte maliyet unsurları öne çıkıyor olsa da, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir eğilim göstermesinin enflasyon görünümü açısından Banka'yı daha temkinli bir duruşa ittiği açıkça görülmektedir. Üstelik, iç talep koşullarının daha ılımlı bir görünüme işaret ettiğine dikkat çekmesine karşın, enflasyon riskleri konusunda endişeli bir tutumun hakim olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar da para politikasında sıkı duruş korunacak risklerin artması durumunda ise ek sıkılaştırma gündeme gelebilecek. İçeride artan enflasyon risklerine ek olarak, dışarıda güçlenen normalleşme eğilimi ve gelişen merkez bankalarında oluşmaya başlanan baskısı, para politikasında güçlenen sıkılaşmada etkili ve kalıcı olacağını söyleyebiliriz. Nisan ayından itibaren gerçekleşen ve Mayıs ayı ile birlikte belirginleşen sıkı duruş kararlarının önümüzdeki dönemde hem kur istikrarının tekrar sağlanması hem de iç talep koşullarında yavaşlama yönünde etkilerini göreceğimizi düşünüyoruz. Mevcut durumda, bu yıla ait büyüme tahminimiz %4 yılsonu enflasyon beklentimiz ise %12." Haberin devamı>>>


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 7.06.2018 - 15:58:41 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Lufthansa şimdi de Norwegian Air'e göz dikti
  İngiltere'den Tunus turizmini rahatlatan karar
  Dijital dünyanın iki devi Marmaris'te
  Ferit Şahenk şimdi de otelini mi satıyor?
  SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen MİT kampına otel mi yapılacak?
  İspanya 5 ayda 5 ülkeden 15 milyon turist aldı
  Can Pulak yazdı: Muğla ile ilgili gerçekleri bilelim
  İspanya'da bir bölge 'sarhoş turizmi'ne savaş açtı, kısıtlama gliyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Beş otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Konaklama sektörü 160 milyon liralık teşvik aldı, bin 900 yeni yatak geliyor
  Mayıstaki işe alımlarda en büyük artış turizm sektöründe yaşandı
  Adalar'daki faytonlar için düzenleme gündemde
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  Kemer'de tur otobüsü kazası, 6 yaralı
  Thomas Cook o turistler için Türkiye'den 63 oteli programına aldı
  Kruvaziyer pazarında 1 milyar dolarlık dev satın alma
  Turist günde İstanbul'da 108, Antalya'da 45 dolar harcıyor
  Çin'de tanıtım için 'Dubai modeli' önerisi
  Turizm yöreleri yerli turiste bu sefer 'gelin' değil 'gidin' dedi
  Kültür ve Turizm Bakanlığın'da iki yeni atama
  Tatilde büyük vurguna hazırlanıyorlar, bu internet adreslerine dikkat!
  TÜRSAB'dan UKOME açıklaması: Tekrar etmemesini umuyoruz
  Qatar Airways Antalya uçuşlarına başladı
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun