Benzer Haberler:
  Kültür ve Turizm Bakanlığında 4 görevden alma, 10 yeni atama
  Turizmciler ABD-Türkiye geriliminin sektöre etkisi konusunda ne diyor?
  Rusya'daki tur operatörü sayısı beş yılda dörtte bire düştü
  Intravel, 20 Temmuz'da operasyonu durdurdu, 15 Ağustos'ta iflas etti
  Alman turizminin başındaki isimden Türkiye açıklaması: Hiçbir gerekçe yok
  'Duayen turizmci'den 'bu adaları kumar adası yapalım' teklifi
  Ne Calista Tur'a ne otellere ulaşılabiliyor, yüzlerce tatilci mağdur
  Calista Tur mağdurlarına ilişkin TÜRSAB'dan açıklama: Yasa yetersiz
  Ersoy: Hedefimize gidecek planı adım adım hazırlıyoruz
  'Bunları yapacak bir bakan adını tarihe altın harflerle yazdırır'

  Filo kiralama sektörü devinin faaliyetleri durdu, şirketler zorda

  3.08.2018 - 09:36:37  Sahibi olduğu 20 bin araçla Türkiye’nin önde gelen filo kiralama şirketlerinden sayılan Fleetcorp Operasyonel Taşıt Kiralama ve Turizm Anonim Şirketi'nin bankalara ve finans kuruluşlarına olan 1,3 milyar borç ile havlu attığı belirtiliyor. 3 binin üzerinde müşterisi olan ve tamamı Kuveytli iş adamı Adnan al Bahar’a ait olan şirketin Türk yöneticilerinden 1,5 aydan bu yana haber alınamadığı konuşuluyor...


   
  Bu yılın başından itibaren gerek kurdaki gerekse faizdeki artışın bir çok şirket gibi filo kiralama şirketini de zor durumda bırakacağı ve borçları sermayelerinin 50 katına ulaşmış olan bazı şirketlerin havlu atacağı konuşuluyordu. Nitekim yıl bitmeden bir filo kiralama şirketi piyasadaki söylentilere göre kurdan ve faizden daha çok yönetim hatalarından ötürü zor duruma düştü ve yöneticileri de ortadan kayboldu. Bankalara olan 1,3 milyar TL borcunu ödeyemediği söylenen Fleetcorp Operasyonel Taşıt Kiralama ve Turizm Anonim Şirketi'nin, piyasadaki pek çok galeriye kiralamadan dönen ikinci el araçları sattığı, ancak şirket yöneticilerinin bu araçların parası alındığı halde devrini gerçekleştirmeden ortadan kaybolduğu konuşuluyor.

   
  GALERİCİLER ŞİRKET MERKEZİNİ BASTI
   
  Habertürk'ten Hakan Özenen'in haberine göre, önceki gün bazı galericilerin Fleetcop’un şirket merkezini bastıkları, kendilerine kağıt üzerinde satılmış olan araçların devrini alamadıkları için şirketin yönetim ofisini tahrip ettikleri hatta karşılarına şirketi temsilen çıkan kişileri de darp ettikleri haberi polise ulaşmadıysa da kulaktan kulağa yayıldı.
   
  Otomobil pazarının en büyük alıcı grubu olan itibarı yüksek filo kiralama şirketleri için bu alışılmış bir durum değildi. Ancak bu bilgi yılın ilk çeyreğinden itibaren 2018’in hatta 2019’un filo kiralamacılar için çok zor olacağını ısrarla dile getirenler için de sürpriz değildi.
   
  Yılın hemen başında Fleetcop’un bilançosuna bakıp bu şirkete araç satmayı kesen büyük markalar olduğu gibi, tehlike sinyallerini görmeyip bugün yöneticileri ortada olmayan şirketten 50 milyon TL alacağı olan otomobil markaları da var.
   
  BANKALAR EL KOYDU AMA…
   
  Fleetcorp bir buçuk ay kadar önce kirada olan araçların yetkili servislerine bir yazı yazarak kendilerine ait olan araçların kiralama müşterileri tarafından getirilmesi halinde bakıma alınmamasını isteyen bir yazı gönderdi. Bu yazı aslında şirketin durumuyla ilgili ilk önemli ipucunu veriyordu. Nitekim iddialara göre tam bu yazının yazıldığı tarihlerde şirketin CEO’su Barbaros Çıtmacı ‘ortadan kayboldu’. Bu haberin hazırlanması aşamasında Çıtmacı’ya ulaşma çabalarımız da sonuçsuz kaldı.
   
  CEO: ŞİRKETLE İLGİM KALMADI
   
  Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'ye açıklama yapan ve haber şirketle bir bağı kalmadığını iddia eden şirketin eski CEO'su Barbaros Çıtmacı şunları kaydetti: 

  "14 Haziran 2018 tarihinde şirket hissedarlarına istifa yazımı ilettim; 24 Temmuz 2018 tarihinde de beyanımı tekrarladım. Takip eden 3 gün içinde de, 27 Temmuz'da istifa haberimi kamuoyu ile paylaştım. Dolayısıyla 27 Temmuz 2018 itibariyle Fleetcorp ve şirket hissedarlarıyla hiç bir ilgim kalmadı. istifa kararımın bildirilmesine rağmen günümüze kadar olan süre zarfında bana ulasan tüm kişi ve kurumlara bizzat cevap verdim ve vermeye de devam ediyorum."  

  Çıtmacı, şirketin yeni hissedarlarının kendilerine destek olmaması nedeni ile ayrılma kararı aldığını da sözlerine ekledi.
   
  “CİDDİ YÖNETİM HATASI, HATTA KASIT VAR İDDİASI”
   
  Fleetcorp’a gerek araç satarken şirketin yaklaşan sonunu görüp hesabını zamanında kapatmış olan markaların, gerekse şirketin CEO’sunu yakından tanıyan bazı finans kuruluşlarının yetkilileri Fleetcorp’un düştüğü durumun sürpriz olmadığını, şirketin içine düştüğü bu durumda kötü yönetim kadar suiistimal ihtimalinin de olabileceğine dikkat çekiyorlar. Şirketin bu şartlarda kurtulasının mümkün olmadığı, ancak şirkete en az 50 milyon dolar sermaye girişiyle, birkaç yıl içinde yeniden nefes alabileceği konuşuluyor.
   
  “FİLOCULAR BATARSA PAZAR CİDDİ HASAR ALIR”
   
  Filo kiralama şirketleri her ne kadar Türkiye otomobil pazarının tek alıcı değillerse de, en büyük kurumsal alıcı grubunu oluşturuyorlar. Bu şirketler sıfır kilometre araç pazarı kadar kullanılmış araç pazarının da en büyük pazar oluşturucuları konumunda.
   
  Döviz borçlanıp, kiradan dönen araçları Türk Lirası karşılığında sattıkları için sadece son bir yılda yüzde ve araç olan şirketler oldu.
   
  ARSASINI, TEKNESİNİ SATIP SERMAYESİNE KATAN OLDU
   
  Kiralama şirketlerinin büyük çoğunluğunu etkileyen kur ve faiz artışı her şirkette Fleetcop gibi sonuçlar doğurmadı. Bu süreçte 50 milyon doların üzerinde dış kaynak bulup işini sürdürmeye gayret eden şirketler olduğu gibi, kıymeti arsalarını ve şirket ortaklarına ait olan tekneleri satarak sermayelerine katan ve böylelikle nefes alan şirketler de oldu.
   
  Bazı kiralama şirketleri ise kendi elemanlarının kullandığı üst model araçları ikinci elde satıp, elemanlarına daha düşük segment araçlar vererek sermaye yaratmaya çalıştı.
   


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 3.08.2018 - 09:36:37 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  soler soler - 3.08.2018 18:10:28
  bende niye para kazanamıyorum diyorum kardeşim.aynı şartlarda alım yapıyoruz ben 3000 tlye verebilirim diyorum adamlar 1500 e veriyordu.yarı yarıya indirimin sonucu bu.yazık
  Olması Gereken Oldu - 4.08.2018 12:32:40
  Fİlo Kiralama şirketlerinin ASıl İşi Araç kiralamak yerine Araç Satmaktır? Toplu alım yapıyorlar 1000 ve üzeri adetli olduğu için normal fiyatı 100 bin tl olan bir aracı, normal rent a car firmaları 85 bın tl ye alırken, Fİlo kiralama şirketleri 65.000 TL lı rakamlara alıyorlar. Bu araçların 6 ay satılamaz koşulu oldugu ıcınde 6 ay sırketlere ucuz yollu pıyasayı bolerek rekabetlerı hıce sayarak ucuza verıyorlar. Kucuk esnaf dedıgımız gunu bırlıkcı rent a car fırmaları da bunlardan cok etkılenıyor. aynı kosullarda alım yapılmadıgı ıcın Buyuk fılo kıralama sırketlerı avantajlı oluyor, araçlarına GPRS sıstemı taktırmıyor. TUM kıralama FIrmalarında GPRS sıstemı olmalıdır. TUM rent a car araclarında RENT A CAR KASKOSU zorunlu olmalıdır. TOKKDER bu anlamda artık yeterlı degıldır eskı gucu kalmamıstır.BIR an once ARAÇ KİRALAMA FEDERASYONU VEYA TÜRKİYE OTO KİRALAMACILAR BİRLİĞİ KURULMALIDIR... Günübirlik rent a car işi yapıyoruz..


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Pegasus KKTC biletlerini artık dolar ve euro ile ücretlendirecek
  Turizmciler ABD-Türkiye geriliminin sektöre etkisi konusunda ne diyor?
  Geçen yılki ciroya 7 ayda ulaştı, hedefe ürün çeşitliliğini koydu
  Antalya'da 5 yıldızlı bir otel çalışanı daha 'iş kazası' kurbanı
  Bodrum, bir kez daha 'fırsatçılarla' gündemde
  Kültür ve Turizm Bakanlığında 4 görevden alma, 10 yeni atama
  Mehmet İşler: Ege kuzeyden güneye yüzde 100 doldu
  Kapadokyalı otelci Mustafa Ağıllı hayatını kaybetti
  Almanya seyahat pazarı temmuz ayında da büyümeye devam etti
  Türk Hava Yolları'nın 'Uğur Cebeci' hassasiyeti: Titizlikle...
  Rusya'daki tur operatörü sayısı beş yılda dörtte bire düştü
  Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü
  'Rusya'da Türkiye turları iptal ediliyor' haberlerinin arkasında ne var?
  Alman turizminin başındaki isimden Türkiye açıklaması: Hiçbir gerekçe yok
  İngiliz turist İspanya tatilinden şikayetçi: Çok fazla İspanyol vardı!
  Intravel, 20 Temmuz'da operasyonu durdurdu, 15 Ağustos'ta iflas etti
  Katar'dan geleceği belirtilen 15 milyar dolar, nerelere yatırılacak?
  Trump: Türkiye ile ilişkileri azaltacağız!
  Rusya'da ağustos ayı Türkiye rezervasyonları neden düştü?
  'Oteller, işletme kasasına veya devletin varlığına giren parayı çöpe atıyor'
  Alman tur operatörleri 2019 programlarını satışa açtı
  ABD'den Türk Hava Yolları'na tehdit!
  Rusya'da Türkiye paket turları sonbaharda ne kadar olacak?
  'Duayen turizmci'den 'bu adaları kumar adası yapalım' teklifi
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun