Orhan Sancar

Rusya pazarındaki durum diğer pazarlardan farklı değil

2012 yaz sezonu Rusya pazarında fuar öncesi başlayan hareketlilik ve 31 Mart'ta sona eren ilk etap erken rezervasyonlardan sonra yerini son 10 gündür yüzde 50 oranında düşüşlere, durgunluğa bıraktı.

Bu durum karşısında oteller sürekli fiyat indirimlerine girerek özellikle nisan-mayıs aylarını kurtarmaya çalışıyorlar. Bu promosyonlar ile oteller tur operatörlerine ciddi baskılar yaparak bu dönem için koltuk planlamasını istiyorlar.

TUR OPERATÖRLERİ İKİLEMDE

Daha önceki değerlendirmeleremizde belirttiğimiz gibi Avrupa ve İngiliz pazarının ciddi düşüşü için alternatif pazar olarak görülen Rusya pazarında otellerden müthiş bir baskı bekleniyordu. Her gün onlarca otelin yakın aylardaki fiyat indirimleri bunun en belirgin göstergesi. Tabi bu dönemde Mısır'ın yüksek sezonda olması ve mevcut karmaşa nedeniyle fiyatlarını indirmesi, tur operatörlerini ikilemde bırakıp zor bir seçime zorluyor. Tur operatörleri nisan ve mayıs ayında rahat para kazandıkları bu destinasyondaki talebi değerlendirerek, Antalya'daki baskıdan kaynaklanan rekabet nedeniyle zarar etmek istemiyorlar.

İÇ PAZAR VE ORTADOĞU KAYIPLARI AZALTABİLİR

Bazı tecrübeli Antalyalı otel işletmecileri tesislerini akılılık yaparak mayıs sonunda açıp bu durumdan asgari zarar ile kurtulmaya çalışıyor. Promosyonlar ile yapılan baskılar, uzun dönemde Antalya otellerinin fiyat ortalamasını düşürüp durumu daha da karmaşaya çevirebilir. Zaten son 3 yılda sürekli zarar eden tur operatörleri bu durumdan karlı çıkmanın yollarını arayacaklar. En ciddi rakibimiz Mısır'ın mayıs sonunda yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimi ile nispeten karmaşadan kurtulması bekleniyor. Bu durum yaz döneminde ülkemiz turizmine olan talebi az da olsa düşürebilir. Çünkü global iklim dolayısıyla artık Mısır yaz dönemlerinde çok sıcak değil, çöl rüzgarları ile düşen nem oranı hissedilen sıcaklığı düşürüyor.

Burada benim önerim otellerin ve tur operatörlerinin makul bir şekilde Rus pazarı oranını planlamaları ve fiyat baskısıyla düzeni bozmamaları....

Rus pazarı yerine iç pazara ve son yıllarda yükselen Ortadoğu pazarına yönelmeleri, yüksek sezon müşterisi olan bu pazarlar ortalama fiyatları yükselteceğinden otellerin uzun dönemde düşük sezondaki boşluklardan doğan kayıplarını azaltır."

Bu Makale 19.04.2012 - 12:33:39 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Fazil Ozmen 09.04.2012 - 01:08

    Orhan Abi, cok guzel ozetlemissin. Ellerine saglik.

  • turizmci 08.04.2012 - 10:31

    rus turizmin kitabını ancak siz yazabilirsiniz, sağ duyulu, tarafsız ve isbetli yorumlarınızla biz otelci ve acentecilere ışık tutuyorsunuz. elinize sağlık.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.