Birgül Akgül

“Popüler dizilere Türkiye yerleştirmesi yapmalıyız”

“Popüler dizilere Türkiye yerleştirmesi yapmalıyız”
Türk dizilerinin dünya çapındaki başarısını tartışmaya gerek yok. Onlarca ülkeye satılan dizilerimiz her geçen yıl daha geniş kitlelere ulaşıyor. Öyle ki 2020 Ocak ayında Porto Riko’da ‘‘Fatmajul’u izliyor musun’’ sorusuyla karşılaştığımda ‘‘Fatmajul ne ki, buralarda görmem gereken bir yer mi acaba’’ diye düşünürken, sohbetin devamında ‘‘haaaa Fatmagül’ün Suçu Ne? Ok, Ok, ama izlemedim’‘ demiştim. Tur şoförü bana mağarada yaşıyormuşum gibi bakıp, ‘‘nasıl olur da izlemezsin burada big hit, big hit! ’’demişti. Peki 2020’de çıktığım o seyahatten sonra bir daha uçağa bile binememiş olmama ne demeli? Halbuki sonraki hedefim Royal Caribbean ile bu kez de Japonya turuna katılmaktı. Ne demişler, sen plan yaparsın Tanrı yukarıdan güler… Pandemiyi de geçtim, bu kurlarla değil gemiye binmek, ancak Galataport’tan gemilere el sallarız.

Kur meselesine girersek çıkamayız. En güzeli kurlara bakmamak, hani bakmayınca yokmuş gibi oluyor ya... İşte öyle bir şey.

İzleyiciyi sıkmadan, popüler dizilere Türkiye yerleştirmesi yapabiliriz. Bakanlık bence bu konuyu ciddi şekilde ele almalı.

Türk dizileri onlarca ülkeye satılırken bu dizilerde Türkiye’nin öne çıkan yerlerini tanıtsak ne güzel olur. Mesela kahramanlarımız bir hafta sonu Kapadokya’ya gitse, başka dizide GAP Turu’na çıkılsa. Pamukkale, Sümela, Mardin, Hasankeyf… Kars’a trenle gitseler, Van Gölünde tekneyle gezseler. Çekim maliyetlerine bakanlık destek olsa…

Kapadokya’yı Türkiye’de meşhur eden Asmalı Konak’tı mesela. Her ne kadar aynı dizi toplumsal yozlaşmaya ve kuma kafalı senaryoların hortlamasına neden olsa da biz iyi tarafından bakalım. Hayatımızı okuduğumuz kitaplar, izlediğimiz filmler değiştirirken dizileri ciddiye almamak, tanıtımda dizilere ağırlık vermemek fırsatı kaçırmak olur. Evet, bir yasa var; ancak ben dizilerde Türkiye tanıtımı yapılmasından bahsediyorum.

2019’daki verilere göre, Türkiye yaklaşık 150 ülkeye, 150’den fazla dizi ihraç etti. Bir dizinin final bölümü 85 milyon kişi tarafından izlendi. Muhteşem Yüzyıl 70 ülkeye ihraç edildi. Muhteşem Yüzyıl dizisinin ihracıyla başlayan süreçte Topkapı Sarayı ziyaretçi rekorları kırdı.

Bu artışları hiçbir tanıtım filmi veya pazarlama kampanyası sağlayamazdı!


Bu Makale 01.12.2021 - 13:07:12 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.