Orhan Sancar

MISIR'DAKİ SON DURUM VE TURKİYE'NİN RUS PAZARINDAN 2011 BEKLENTİLERİ

Mısır son yıllarda arttırdığı turizm potansiyelini, geçmiş Kurban bayramından başlayarak ciddi olarak kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Kurban bayramında çifte rezervasyonlar ile binlerce turist, otel lobilerinde gecelemek veya aynı uçaklarla dönmek zorunda kaldı, bu olayların sonucunda yılbaşı döneminde oteller dolmadı. Bunun yanında Köpek balığı saldırıları ile özellikle Sharm El Sheikh bölgesi ciddi bir boşluk yaşadı.

Ve hepimizin şu an merak ile izlediği Mısır'daki yönetimi protesto eden gösteriler...

Bu gösteriler her ne kadar tatil bölgelerini etkilemiyorsa da, tüm ülke genelindeki psikolojik durum, internet ve iletişim sorunu ister istemez önümüzde ki günlerde bu destinasyon ile ilgili ciddi düşüşler yaşanmasına sebep olacaktır. Ülke genelinde şu an ciddi bir güvenlik sorunu var, cezaevlerinden firar eden binlerce suçlu, sakin ve zengin tatil yörelerini hedef almaktadırlar, yerleşim yerlerinde halk kendi imkânları ile geceleri evlerin önünde ilkel alet ve silahlar ile nöbet tutmaktadır.

Tüm tatil bölgeleri ve müzeler ciddi askeri tank ve ağır silahlar ile korunmaktalar. Bu durum tatil yapmak isteyen turistler için hiç de uygun olmayan bir psikolojik ortamı berberinde getiriyor.

Kısacası Mısır'da bu olayların gölgesinde 2011/2012 sezonunda iyimser olmak ve hiç bir şey yokmuş gibi hareket etmek, turizmcilere çok büyük zarar verebilir.

Bu durumda ne yapmalı?

Bu dönemde seyahat etmek isteyen ve Mısır'ı tercih etmek istemeyen turistlere alternatif destinasyonlar ile makul fiyatlar ile paket turlar önerilmelidir. Mısır’a alternatif destinasyonların başında Tayland ve Goa gibi, iklimi uygun destinasyonlar gelmektedir.

Antalya, Bodrum, İstanbul gibi ülkemizin en önemli destinasyonlarına cazip tatil ve kültür tur paketleri ivedilikle hazırlanarak pazara sunulmalıdır.

Tur operatörleri, bu dönemde Mısır'daki olaylardan dolayı ciddi bir nakit sorunu yaşayacaklardır. Otellerde ciddi ön ödemeler ve garantiler bulunmakta ve bu depozitlerin oteller tarafından nakit olarak iade edilmesi son derece zor görünmektedir. Dolayısıyla, bu durumda son yılların en gözde pazarlama metodu, erken rezervasyon sistemi ile ülkemize gelecek olan turistleri cezbedecek indirimli paket turlar sunulmalı ve bu rezervasyonlardan elde edilecek tahsilâtlar ile Mısır'dan kaynaklanacak nakit akışı sorununu çözmeliler. Erken rezervasyon ile hem nakit akışı çözülebilir hem de şu an bu olaylar karşısında kararsız kalan turistler cezbedilerek Türkiye potansiyeli arttırılabilir.

Her ne kadar Mısır ve Tunus 'ta ki şiddet olaylarını tasvip etmesek de, ortaya çıkan bu durumun Türkiye turizmine olumlu yansıyacağını gizleyemeyiz ama yine de bu fırsat karşısında şımarmadan makul fiyat ve düzgün hizmetler ile turizm potansiyelimizi sürekli kılmalıyız.


Bu Makale 31.01.2011 - 15:31:09 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.