Zekeriya Şen

Futerra Raporu

Futerra Raporu

Futerra'nın en son raporuna göre 2024'ün ödüllü #sürdürülebilirlik reklamlarının 100'den fazlasını incelediklerinde karşılarına çok ilginç bir sonuç çıkmış. Bu oldukça yaratıcı ve iyi hazırlanmış sürdürülebilirlik reklamlarının sadece yüzde 25'i ürünlerinin veya hizmetlerinin insanlara sağladığı faydalardan bahsediyor.

BEworks ve Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) iş birliğiyle hazırlanan ve #sellingsustainability eklentisi (hashtag)'ini kullanarak tüketicilere sağlanan faydalara odaklanmanın önemini ve etkisini araştıran bu son rapor oldukça dikkat çekici.

Bu rapordan turizm teması üzerine çıkan en somut sonuç; turizm sektöründe, sürdürülebilir seçenekleri tercih etmenin gezginlere sağlayacağı faydalara yeterince odaklanılmıyor. Ödüllü sürdürülebilirlik kampanyalarına ilişkin yapılan bir araştırmaya göre, sektör bu konuda gerekli önemi ve özeni göstermiyor.

Gezginlere sürdürülebilir seçeneklerin sağladığı gelişmiş deneyimleri ve seyahat faydalarını vurgulamak, yerel halk, kültür ve doğayla daha derin bağlar kurmayı mümkün kılar. Bu, karar verme duygularını "bunu yapmalıyım"dan "bu deneyimleri İSTİYORUM"a çevirebilir. Ancak, bu genellikle sürdürülebilir turizm pazarlamasında kaçırılan bir fırsat.

Bahsi geçen Düşük Karbonlu Yaşam Tarzları Çarkı raporu, davranışlar, engeller ve faydalar üzerine odaklanarak, insanların sürdürülebilirliğin önemli olduğunu söylemesine rağmen sonradan harekete geçmemesi durumunu ele alan pratik yollarla turizm sektörü için bazı dersler sunar. Bunları sıralamak gerekirse:

1 - Davranışlar: "İnsanlara sadece neyi başarmaları gerektiğini (yani sonuçları) değil, ne yapmaları gerektiğini (yani davranışları) ve nasıl yapacaklarını anlatmalıyız."

Sürdürülebilirlik karmaşık bir konu olabilir, özellikle birçok mesaj birbirine karıştığında. Arzu edilen sonuçlar- "gıda israfını azaltmak", "daha az ambalaj" veya "daha az karbon ayak izi" - genellikle kişinin bunu başarmak için hangi pratik davranışları sergilemesi gerektiğini belirtilmesiyle ifade edilir.

Seyahat ederken sürdürülebilirliği önemseyen kişiler, yapması gereken "doğru" şeyi bilmekte zorlanabilir. Seyahat şirketlerinin gezi programlarında, güzergâh bilgilerinde, konaklama detaylarında ve diğer iletişimlerinde gezginleri sürdürülebilir davranışlar konusunda eğitmek için birçok fırsat bulunur. Daha da iyisi, turizm ürünlerinizin ve seçeneklerinizin varsayılan olarak sürdürülebilir olduğundan her zaman emin olunması gerekir.

2- Engeller: "Savunduğumuz her davranış için anlaşılması gereken bir dizi engel vardır."

Sürdürülebilir davranışlar anlaşılsa bile, insanların daha sürdürülebilir kararlar almasını engelleyen- sistemik veya psikolojik- engeller bulunabilir. "Konfordan vazgeçmek istemiyorum", "uygun değil" veya "çok pahalı" gibi engeller olabilir.

Seyahat şirketlerinin hem ürünlerinde hem de iletişimlerinde bu engelleri ele alabilmek için müşterilerinin sorunlarını ve engellerini anlamaları gerekmektedir. Buna göre planlı çözümleri olmalıdır.

3- Faydalar: "Düşük karbonlu davranışlarda bulunmanın çevresel faydaları ("gezegenin iyiliği için") sıklıkla vurgulanır, ancak kişisel faydalar psikolojik engelleri aşmada daha etkilidir."

Bu engelleri aşmak için, gezginlerin faydalarını vurgulayın- derin ve tatmin edici deneyimler, seyahat paranızın yerel kalması, taze ve yerel yiyecekler vb. En önemlisi ise bu sürdürülebilirliğinizi her zaman kanıtlayabiliyor olmanız gerekir. Vaat edilen sorumluluklar havada asla kalmamalıdır.

Sonuç olarak, siz veya kuruluşunuz, sürdürülebilir turizmi tercih etmenin önündeki engelleri aşmak için hangi gezgin faydalarını öne çıkardınız veya çıkarmak istersiniz? Önce bu sorunun cevabı ile başlamalısınız…

Bu Makale 31.05.2024 - 10:01:26 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.